KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

BIAŁY GOŁĄBEK Z KORDOBY - Dina Rubina
Ilość stron: 560
Wyd. Muza
Ocena: 4/6


Dina Rubina jest jedną z poczytniejszych pisarek rosyjskiego pochodzenia. Mimo, że autorka od wielu lat żyje na emigracji w Izraelu, to nie zapomniała o swoich korzeniach. Taka też jest jej powieść. Biały gołąbek z Kordoby to książka pełna wielobarwnych postaci niczym najlepsza saga rodzinna, a jednocześnie nie brak w niej wątków kryminalnych oraz iście poetyckich opisów.

Zachar Mironowicz Kordobin, to znawca malarstwa, wykładowca Uniwersytetu Jerozolimskiego, a przede wszystkim znakomity fałszerz dzieł sztuki. Obrazów z jego pracowni nie są w stanie odróżnić nie tylko najlepsi światowi eksperci, ale też wymyślny sprzęt komputerowy. Połączenie talentu z porywczym usposobieniem oraz sporą dawką przebiegłości sprawia, iż Kordobin wplątuje się w bardzo ryzykowną rozgrywkę. Chcąc pomścić śmierć najlepszego przyjaciela wchodzi w konszachty z mafijnym półświatkiem, a dotychczas spokojne życie zamienia w walkę nie tylko o sprawiedliwość, ale i własne sumienie.

Biały gołąbek z Kordoby jest powieścią wielogatunkową i niejednoznaczną. Pełno w niej finezyjnych opisów dzieł sztuki, ale też bez trudu doszukamy się obrazów bardziej metaforycznych, bo ilustrujących wspomnienia z czasów II wojny światowej. Osobiście potraktowałam ją jako opowieść o rodzinie. Album przedstawiający sceny z życia rodu Kordobinów oraz osobliwe zdarzenia, które miały bezpośredni wpływ na losy głównego bohatera i sprawiły, że ma on taki a nie inny, stosunek do sztuki.

Powieść Diny to książka, którą warto dawkować i smakować rozdziałami, bo choć te są dość obszerne, to pozwolą w kilku odcinkach zaprzyjaźnić się z bohaterami i przeżyć wraz z nimi wszelkie smutki i radości. Główny trzon akcji dzieje się tu i teraz, w czasach obecnych. Z kolei liczne retrospekcje ukazują nam trudy lat wojennych oraz przybliżają życie przodków Zachary’ego.

Niewątpliwe kulturowe wykształcenie Diny pomogło jej po mistrzowsku opisać malarski świat wielkich artystów, a przy okazji nie pozbawiło go magii i prostoty zrozumiałej dla każdego. Miłośników mocnych wrażeń powieść pewnie nie usatysfakcjonuje, ale tych, którzy cenią sobie niepowtarzalny klimat zadymionych kafejek, serdecznie zachęcam do lektury.VARIA