KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
CÓRKA KRWAWYCH Trylogia Czarnych Kamieni Ksiega 1 - Anne Bishop

OPIS KSIĄŻKI:

 

W świecie Mrocznego Królestwa, przepełnionego zdradą i korupcją, zasady ustalają Krwawi - rasa czarownic i czarnoksiężników, których moc określają magiczne Kamienie...

Przed ponad 700 laty czarownica sabatów Klepsydry ujrzała spełniającą się starożytną przepowiednię - nadejście najpotężniejszej Królowej w historii Krwawych, żywego mitu, Czarownicy, która posiadać będzie więcej mocy niż sam Wielki Lord Piekła.

Przepowiednia zaczyna się spełniać...

 

RECENZJA KOSTNICA:

 

         Po niektóre książki sięgamy bez zastanowienia, z zapałem i entuzjazmem, inne wydają się mało interesujące, niewarte naszej uwagi. Właśnie wobec trylogii „Czarnych Kamieni” Anne Bishop miałam pewne obiekcje i upłynęło dużo czasu,  nim w końcu zdecydowałam się sprawdzić co w sobie kryje. Czy te wszystkie słowa uznania i pochwały, jakimi jest obsypywana są uzasadnione?

         Cóż, nie zachwyciła mnie. Z pewnością jest to spowodowane natłokiem nowych sformułowań, rozbudowanym i zawiłym światem, w którym obowiązują niestandardowe prawa, a także barwnymi postaciami. To wszystko wywołuje zmieszanie czytelnika, który nie skupiwszy całej uwagi na fabule może się pogubić i w trakcie czytania zastanawiać, o co tak właściwie chodzi. Tak po części było ze mną. Poniekąd byłam zaintrygowana przedstawionymi wydarzeniami, ale ów wielowątkowość czasem wprawiała mnie w konsternację. "Córka Krwawych" to zaledwie wprowadzenie do fascynującego świata magii, dlatego liczę, że w miarę zagłębiania się w jego tajniki cała historia stanie się dla mnie bardziej zrozumiała.

         Główne role odgrywają tutaj … kobiety. Dość nietypowy układ sił, który niekoniecznie każdemu przypadnie do gustu biorąc pod uwagę fakt, że Dorothea i Hekatah, zarządzające ziemiami Terreille, traktują mężczyzn jak marionetki i nic nie warty dodatek mający im służyć. Rządzące są głupie, zachłanne, fałszywe i chciwe. Przekładają swoje dobro nad dobro ludu, a to w żadnym wypadku nie są cechy prawowitego władcy. Zupełnym przeciwieństwem są reguły obowiązujące w Kaeller i w Piekle, którym zarządza Wielki Lord, Seatan SaDiablo, gdzie przede wszystkim liczy się szacunek wobec pobratymca, wzajemnie zaufanie i oddanie słusznej sprawie.

         Moją uwagę najbardziej zwrócili bracia Deamon Sadi i Lucivar Yaslana, którzy pod nałożoną maską obojętności, okrucieństwa i braku litości są sprawiedliwi i zdolni do okazywania uczuć. Zmuszeni do posłuszeństwa niezłomnie znoszą wszystkie obelgi, cierpienia wierząc, że przepowiednia o Królowej, prawdziwej Czarownicy, się w końcu ziści. Wszystko, czego pragną to z własnej nieprzymuszonej woli stanąć u jej boku i służyć na jej Dworze. I oto po siedmiuset latach znieważania, wojen i kłamstw nadchodzi czas zmian. Moc, tkwiąca w przyszłej Królowej staje się wyczuwalna dla tych, którzy nie przestali wierzyć i sam Wielki Lord dokłada wszelkich starań, aby ukierunkować jej znajomość Fachu (magii) i innych dodatkowych umiejętności jak najlepiej, broniąc tym samym dostępu do niej złym ludziom. Jednak pojawiają się pewne przeszkody, które prowadzą do tragedii. Tragedii, której można byłoby uniknąć gdyby nie niechęć i bierność jej rodziny wobec odmienności jaką się wykazywała, gdyby się intrygi knute przeciwko niej, Jeannelle – żywy mit – nie musiałaby się borykać z problemami i bólem, na jakie jej dwunastoletnie ciało i psychika zostały wystawione. Jak wobec takiego cierpienia i straty poradzą sobie wszyscy, którzy pokładali w niej nadzieje i nie byli obojętni na jej los? Czy Czarownica zakończy swe panowanie na długo przez jego rozpoczęciem?

         Nie dowiemy się tego nie sięgając po drugą część „Dziedziczkę cieni”, która mam nadzieję uzupełni brakujące elementy w tej jakże złożonej układance. Także pomijając wszelkie niejasności i utrudnienia jakie tutaj napotkałam na swojej drodze daję „Krwawym Kamieniom” szansę.

 

MoNiuRka

z dn. 04/06/2012

 

Tytuł: Córka krwawych. Trylogia czarnych kamieni. Księga I

Autor: Bishop Anne

Wydawca: Wydawnictwo Initium

Numer wydania: II

Data premiery: 2010-09-16

Ilość stron: 365