KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

DAMA TYFUSOWA - Hanns Heinz Ewers

Hanns Heinz Ewers był jednym z najwybitniejszych pisarzy niemieckich. Niestety sympatyzowanie z rodzącym się wówczas w Niemczech nazizmem odbiło się szerokim echem skutecznie blokując promocję jego dzieł w Polsce. Tak też w zasadzie jedynym u nas dostępnym zbiorem opowiadań jest "Dama Tyfusowa". Książka zawiera 11 opowieści w których pisarz prowadzi nas poprzez mroczne zakamarki najgłębiej skrywanych ludzkich żądz, niemoralnych stosunków, czarnej magii oraz inne okrucieństwa jakie człowiek nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić.

Pierwszym opowiadaniem jest "Sukkub". Jest to opowieść o zakazanym uczuciu jakie narodziło się między bratem a siostrą. Kazirodcze fantazje prowadzą bohaterów wprost do zaskakującego finału tej historii czego efektem będzie...

Kolejne opowiadanie to "Salsa de Tomates" w którym przenosimy się do Hiszpanii aby poznać mroczne sekrety narodowych zwyczajów Hiszpan. Zaznaczam że wcale nie jest tutaj mowa o korridzie czy walkach kogutów. Jest to opowiadanie niezwykle krwawe i brutalne.

"Mamaloi" to tytuł kolejnej historii gdzie zagłębiamy się w ciemne rytuały voo-doo. Z kolei w "Ulubienicy Tophara" wędrujemy w świat egipskich legend i mumifikowania ciał.

Hanns Ewers jest pisarzem wręcz ponadczasowym. Udaje mu się nawet najkrótszym tekstem skopać nam tyłek."Kraina czarów" bo o nim mowa ukazuje zderzenie dwóch światów. Błogiej, dziecięcej fantazji oraz okrutnej, zdeformowanej chorobami rzeczywistości.

Trudno w tym zbiorze doszukać się opowiadań słabszych czy lepszych. Według mojego przekonania wszystkie oddziaływają w różnoraki ale jakże mocny sposób na czytelnika. Uważam że książka jest wręcz obowiązkową lekturą dla każdego szanującego się fana horroru. Mimo tylu wznowień na rynku aż trudno uwierzyć że tak oryginalne historie zostały wręcz pominięte i niejako odłożone na tylną "półkę" literacką. Jeżeli więc nadarzy wam się okazja zapoznania się z "Damą Tyfusową" - zróbcie to! Według mnie jest to dzieło wręcz wybitne a jego przesycone grozą opowiadania stoją na najwyższym literackim poziomie.

MordumX

Civis Press 1990, str. 286