KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
DNI CIEMNOŚCIDNI CIEMNOŚCI - Rainer M. Schroder

RECENZJA KOSTNICA

Rainer M. Schröder niemiecki pisarz, jeden z najbardziej uznanych współcześnie autorów powieści historycznych dla młodzieży. W Polsce znany czytelnikom z dobrze przyjętego "Świadectwa Judasza", prywatnie miłośnik podróży. Od kilkunastu lat pisarz rok rocznie odwiedza klasztor w Himmerod. Kilka tygodni, miesięcy spędzonych w pustelni, pozwala mu się wyciszyć, odpocząć od cywilizacji, tworzyć. W czasie jednego z takich pobytów, spacerując w chłodną listopadową noc, zrodził się pomysł na nową powieść. 

W 2009 roku na niemieckie rynki księgarskie trafiła książka Tage Der Finsternis "von" Rainer M. Schröder. Dziś, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Telbit polscy czytelnicy poznają "Dni ciemności". 

Do klasztoru braci cystersów na prośbę przeora opactwa przybywa pewien człowiek, nie znamy jego personaliów. Został wezwany przez ojca Martinusa, ponieważ od pewnego czasu w klasztorze mają miejsce niepokojące wydarzenia. Jeden z braci zakonników popełnił samobójstwo, drugi zamknął się w kaplicy i zatonął w przesadnie gorliwej modlitwie. Ojciec Martinus prosi nieznajomego o ustalenie przyczyn dziwnych wypadków. Nie chcąc niepokoić innych zakonników, bohater zakłada habit i przybiera imię Thomasius. Teraz pod przebraniem zakonnika próbuje rozwiązać zagadkę. Brat Paulinus nie będzie jedynym, który odbierze sobie życie, prawda okaże się zaskakująca.  

"Dni ciemności" - dokładnie przemyślana powieść. Historia, która trzyma w napięciu, zaskakuje i nie pozwala się nudzić. Autor zabiera nas do klasztoru braci cystersów, zaznajamia z architekturą budynku, pokazuje codzienne życie zakonników. Po lekturze powieści, niestraszne będą nam takie pojęcia jak: krużganki, klauzury, absydy, infirmarium, lektorium. Poznamy rytuały życia zakonnego. Modlitwy wyznaczające rytm życia, zachowanie milczenia, publiczne spowiedzi oraz naznaczone pokuty, to tylko niektóre twarde reguły klasztornego życia.  

Tym, co bardzo podobało mi się w powieści i na co warto zwrócić uwagę jest narracja i co za tym idzie kreacja głównego bohatera. W "Dniach ciemności" występuje pierwszoosobowy narrator. O poszczególnych wydarzeniach dowiadujemy się z prowadzonej z pewnej perspektywy czasowej opowieści snutej przez brata Thomasiusa.

Mimo że nie znamy prawdziwego imienia i nazwiska bohatera, wiemy jednak coś o jego przeszłości oraz poglądach na sprawy religijne. Mężczyzna ma za sobą traumatyczne przeżycia. Jego młodsza siostra zginęła pod kołami samochodu, ukochana kobieta zmarła na nowotwór. Zaskakujące jest to, że tak naprawdę nie wiemy, czym bohater się zajmuje. Nie jest prywatnym detektywem, nie jest także egzorcystą. Możemy jedynie się domyślać, że jest uznanym ekspertem od spraw okultyzmu, człowiekiem, który sceptycznie podchodzi do spraw wiary. Odrzuca istnienie szatana, zatem tym samym neguje istnienie Boga.  

 

I jeszcze kilka słów o szacie graficznej książki. Zamieszczona na okładce powieści postać związanego liną, skutego łańcuchami i ukrytego pod kapturem habitu mnicha, frapuje, przyciąga uwagę, znamionuję tajemnicę. Każdy nowy rozdział opatrzony jest ciekawą ilustracją, zaś pierwsze litery tytułów rozdziałów wykonane są ozdobną czcionką.

Czy zatem jest, coś, do czego mogłabym się przyczepić, błąd, który można wychwycić w powieści? Otóż w posłowiu do książki, autor pisze, że celowo nie określił czasu akcji powieści i opisane wydarzenia mogą dziać się zarówno w XII jak i w XX wieku. Nie jest, to jednak prawda, skoro siostra głównego bohatera ginie pod kołami samochodu. Nie wiem jednak, czy błąd, ten wynika z roztargnienia autora, czy z winy tłumacza i złej interpretacji tekstu. Największą wadą powieści jest jednak to, że jest stanowczo za krótka.

Polecam.  

 

ZAJĄC

Tłumaczenie: Urban Miłosz

Wydawca: TELBIT Wydawnictwo

Rok wydania: 2011

Ilość stron: 196