KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL
patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ARTHUR CONAN DOYLEArthur Conan Doyle

Być może nie wszyscy wiedzą, lecz ten jakże słynny pisarz, czołowy przedstawiciel nurtu detektywistycznego w literaturze, był z zawodu lekarzem. Urodził się w 1859 roku a zmarł w 1930. Pochodził z rodziny arystokratycznej acz ubogiej. Leczeniem ludzi zajmował się do 1890 roku, po tym czasie zajmował się już tylko i wyłącznie pisarstwem.

Jest on ojcem jednej z najbardziej znanych na świecie postaci detektywistycznych, czyli Sherlocka Holmesa - z tego zresztą zasłynął. Jednak pisał on także wiele innych powieści między innymi fantastyczno-naukowe, sensacyjne, książki historyczne. Najsłynniejszymi powieściami, które zjednały mu rzesze fanów, są Pies Baskerville'ów oraz Zaginiony świat, w której stworzył niemniej udaną kreację ekscentrycznego naukowca George'a Challengera. Obie te powieści, były wielokrotnie ekranizowane tak na wielkim jak na małym ekranie. Na jego dorobek składają się także mniej znane, lecz również fascynujące zbiory poezji, oraz kilka opowieści grozy, utrzymane w stylistyce XIX-wiecznych romansów gotyckich. Zresztą wzorował się on poniekąd na prozie Edgara Allana Poego czy Ambrose Bierce'a.

Ciekawostkę z jego życia może stanowić fakt, iż był on zagorzałym spirytystą - entuzjasta i badaczem tegoż zjawiska. Do zainteresowania się taką stroną wiedzy, popchnęła go wielka tragedia życiowa, gdyż podczas I Wojny Światowej, stracił on syna, brata, szwagra oraz siostrzeńca. Wszystkie te śmierci skłoniły go do odkrywania tajemnic kryjących się po drugiej stronie życia.
Jak wiemy Sherlock Holmes wyrwał się już dawno z pod skrzydeł swojego ojca i rozpoczął życie na własną rękę, dzięki temu możemy oglądać wiele ekranizacji jego przygód, ale także poznawać nowe przygody tworzone z myślą specjalnie o nim.

Fuzja