KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

Dziecko - postać z horroru  

W filmie motyw dziecka funkcjonuje w różnych ujęciach. Dzieci są głównymi bohaterami obrazu lub częścią świata dorosłych. Filmowcy ukazują szczęśliwe, pełne przygód dzieciństwo, lub zwracają uwagę na krzywdę, jaką najmłodsi doznają ze strony rodziców.

W świadomości społeczeństwa dziecko symbolizuje niewinność, jego widok na ekranie zwykle wywołuje uśmiech, wzruszenie, współczucie. Czy jednak dzieci to zawsze bezbronne istoty? Przypomnijcie sobie „Dzieci kukurydzy” w reżyserii Fritza Kircha, w którym opętani przez demoniczną siłę małoletni mordują wszystkich dorosłych mieszkańców miasteczka Gatlin. A wyglądające niczym klony, obdarzone telepatycznymi zdolnościami i potrafiące kierować umysłami dorosłych dzieciaki z „Wioski przeklętych” ? I po obejrzeniu takich filmów, na każde mijane na ulicy dziecko spoglądamy z podejrzliwością.

Dzieci są bohaterami horrorów ze względu na przypisywane im cechy. Są naturalne, spontaniczne, wrażliwe, dzięki temu łatwiej przenikają do świata duchów. Mają otwarty umysł, są w stanie uwierzyć, w to, czego dorośli nie przyjmują do wiadomości. Z drugiej jednak strony łatwiej nimi manipulować, sterować, wpływać na ich psychikę, dlatego tak często w filmach zostają opętane przez nieczyste siły.

 

Na pewno każdy z Was jest w stanie przywołać kilka lub kilkanaście tytułów filmów, w których dziecięce postaci są nośnikami zła, wywołują u widza strach i przerażenie. „Zabójczy szept” (Dawid), „Lśnienie” ( bliźniaczki Grady), „Klątwa” ( Toshio)… można wymieniać w nieskończoność.  

My przedstawiamy Wam subiektywną piątkę postaci dziecięcych, bohaterów, których do wspólnej zabawy w piaskownicy nigdy nie zaprosimy.

Damian Thorn – Antychryst, syn diabła, bohater serii horrorów „Omen”. Chłopiec urodził się w Rzymie o godzinie szóstej, szóstego czerwca (szósta godzina, szósty dzień, szósty miesiąc – 666, liczba ta pojawia się na jego ciele jako znamię) został adoptowany przez rodzinę ambasadora brytyjskiego Roberta Thorna. Damian od najmłodszych lat wykazuje nadzwyczajne cechy np. nigdy nie choruje. W dzieciństwie chroniony przez członkinię kultu,  pragnie doprowadzić do Apokalipsy i zwycięstwa szatana, zabije każdego, kto spróbuje mu w tym przeszkodzić.   

Regan Blair –dwunastoletnia dziewczynka, bohaterka filmu „ Egzorcysta”. Regan zostaje opętana przez diabła, co objawia się dziwnym zachowaniem: staje się wulgarna, lewituje nad łóżkiem, przesuwa przedmioty, mówi w obcych językach, masturbuje się z krucyfiksem. Jej matka jest zdesperowana, prosi o pomoc lekarzy, kiedy ci, nie są w stanie nic zrobić, kobieta kontaktuje się z księdzem Karrasem. Na pomoc przybywa także egzorcysta ojciec Martin. 

Gage Creed – bohater nakręconego na podstawie powieści Stephena Kinga filmu „Smętarz dla zwierzaków”. W filmie chłopiec umiera, ale zrozpaczony ojciec znajduje sposób by przywołać go „do życia.” Gage powraca jako demoniczny cień samego siebie. Potrafi mówić jak dorosły, rozpoczyna serie morderstw. Scena, w której mały chłopiec zabija za pomocą skalpela, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina.

Samara Morgan - o bladej cerze i ciemnych zakrywających twarz włosach bohaterka filmu „Ring”.  Dziewczynka wrzucona przez zastępczą matkę do studni po siedmiu dniach umiera w męczarniach. Tworzy kasetę, którą jeżeli ktoś obejrzy ginie. Samara po siedmiu dniach od obejrzenia kasety przechodzi przez ekran TV i pustym przeraźliwym spojrzeniem morduje swoją ofiarę.

I na koniec, bohater thrillera, ale równie budzący przerażenie, jak powyższe postaci.           

Henry Evans – bohater filmu „Synalek”. Pamiętny Kevin (Macaulay Culkin),  tym razem w roli podstępnego, złośliwego, wykazującego skłonności psychopatycznego mordercy dzieciaka. Zręcznie ukrywa swoją obłudę i zamiary. Sugeruje, że zamordował swojego brata, chce pozbawić życia siostrę i matkę. Czy mu się to uda? Obejrzyjcie „Synalka”.

Dziecko - postać, która była, jest i będzie obecna w horrorach. Dlaczego? Bo nic tak nie przeraża widzów jak widok mordującego swoich rodziców uśmiechniętego dzieciaka.

 

ZAJĄC