TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
GOŚĆ DRACULI - Bram Stoker

         Brama Stokera, twórcę najsłynniejszego wampira wszech czasów nie trzeba nikomu przedstawiać. Nawet ci, co nigdy jeszcze nie zapoznali się z powieścią o księciu wampirów znają Stokera doskonale. Niezaprzeczalnie Irlandczyk jest kojarzony nieodzownie z "Draculą", ale nie jest to jego jedyne dzieło literackie. W Polsce próżno szukać twórczości autora, jednakże dzięki toruńskiemu wydawnictwu C&T, które nie ustaje w trudach wydawniczych i ciągle poszerza swoje zbiory "Biblioteki grozy", możemy zapoznać się ze zbiorem opowiadań Stokera "Gość Draculi".

         Ów tom składa się z dziewięciu opowiadań, które rozpoczyna tytułowe opowiadanie. Jest to prawdopodobnie historia Jonathana Harkera, który jest w czasie podróży do przełęczy Borgo. Bardzo klimatyczne opowiadanie, które będzie swoistą wisienką na torcie dla fanów „Draculi”. Stephen King w „Dance macabre” zachwalał dwa opowiadania Stokera: „Indiankę” i „Dom sędziego”. Ciężko się nie zgodzić z Amerykaninem, gdyż bez wątpienia są to dwa wyróżniające się opowiadania z całego zbioru i stanowią jego mocną część. Napięcie rośnie ze strony na stronę i zbliża nas do dramatycznego finału. Do tych dwóch opowiadań dołączyłbym jeszcze świetne „Powrót Abla Behenny”. Jest to historia dwóch przyjaciół starających się o rękę tej samej kobiety. Zaloty kończą się nad wyraz ciekawie. Najsłabszym tekstem w całym zbiorze jest „Pogrzeb szczurów”, który nieubłagalnie się przeciąga i nijak jest wstanie przykuć większą uwagę. Pochwalić Stokera trzeba również za prosty język jakim się posługuje. Jeśli ktoś obawia się, że może mieć do czynienia z tekstem zbyt archaicznym to może śmiało porzucić swoje obawy. Stuletnie opowiadania nie sprawiają najmniejszego problemu czytelnikowi i zagłębienie się w treść będzie przyjemnością bez większego wysiłku intelektualnego.

         Antologia pewnie nie stanie się wielkim hitem wydawniczym i nie podbije rynku księgarskiego, ale stanowi nieodłączny monolit twórczości Brama Stokera, z którym każdy fan jego twórczości obowiązkowo powinien się zapoznać. Niektóre historie można znaleźć w innych zbiorach wydanych jeszcze w czasach PRL – u. Mimo to nie ma co zwlekać i odkładać zakupu, bo szybko taka okazja się nie nadarzy, a warto posiadać opowiadania Stokera na swojej półce.

Bartek Słowiński

 

 

 

 

 

 

Stoker napisał kilka opowiadań, będących prawdziwymi arcydziełami - na przykład "Indiankę" czy "Dom sędziego". Stephen King, "Danse macabre"

Bram Stoker (1847-1912) to jeden z najsłynniejszych klasyków irlandzkich. Zasłynął powieścią "Dracula" - najbardziej znaną opowieścią o wampirze w historii literatury. Ale równie znane i cenione są jego opowiadania grozy. Niemal każda antologia ghost stories zawiera jedno czy dwa z nich.
Zebrane w tym tomie opowieści wydano dopiero dwa lata po śmierci autora, w 1914 roku. Większość z nich to utwory, które cały wiek czekały na polski przekład! O wiele za długo, jak się wydaje, czytając chociażby taki mistrzowsko skonstruowany "Powrót Abla Behenny"...


Autor:Bram Stoker
Wydawnictwo:C&T , Listopad 2013
ISBN:978-83-7470-286-7
Liczba stron:168
Wymiary:145 x 205 mm
Tłumaczenie:Violetta Dobosz , Joanna Szczepańska

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS  
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI