KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
INFORMACJONISTKA - Taylor Stevens


Taylor Stevens to osoba z bagażem negatywnych doświadczeń. Została wychowana w sekcie Dzieci Boga, lecz udało jej się z niej wydostać i rozpocząć swoje życie na nowo. Obecnie żyje w Teksasie i pisze czwarty ton serii o Vanessie Munroe. Na jej twórczość natrafiłam przypadkiem - przy premierze drugiego tomu, natknęłam się na „Informacjonistkę” i po krótkim namyśle wiedziałam, że jest to powieść, którą bez dwóch zdań muszę przeczytać.
Vanessa „Michael” Munroe jest posiadaczką bardzo specyficznych umiejętności, takich jak płynne posługiwanie się niezliczoną liczbą języków obcych, opanowanie do perfekcji sztuki walki nożem oraz umiejętność błyskawicznego wtapiania się w tłum. Michael jest najlepsza w swym fachu, bezkonkurencyjna. Tym, co głównie napędza Vanessę, jest jej ciemna przeszłość. Jej mentor, mężczyzna, który wykształcił ją na zabójcę, był również jej najgorszym koszmarem.
To dzięki swojej reputacji Munroe zostaje wybrana do kolejnego zdania. Richard Burbank, magnat naftowy, wynajmuje kobietę do odnalezienia jego adoptowanej córki, która przed czterema laty zaginęła w Gwinei Równikowej, bardzo niebezpiecznym państwie. Vanessa przyjmując zlecenie, zdaje sobie sprawę, jak dużo ryzykuje. Kobieta prędko dowiaduje się, jak wielkie niebezpieczeństwo stoi na jej drodze, ponieważ zaginięcie Emily Burbank nie było przypadkowe.
„Sądzę, że wszyscy mamy nasze małe tajemnice”
Michael to charakterystyczna postać, często porównywalna do bohaterki książki Stieg’a Larssona. Oczywiście istnieje wiele równic między tymi kobietami, lecz tym co ich nie dzieli, jest niezaprzeczalna bezwzględność oraz dążenie do celu, nawet jeśli miałoby to kosztować życie. Obie są postaciami bardzo inteligentnymi; są w stanie dotrzeć do prawdy ukrytej głęboko pod powierzchnią kłamstwa. Vanessa jest dociekliwym detektywem, który nie spocznie dopóki nie rozwiąże zagadki.
Tym co najbardziej mnie zachwyciło była nieustanna akcja. Czytając powieść, nie miałam chwili na oddech, ponieważ Stevens zadbała o to, abym nie odłożyła jej dzieła chociażby na chwilę. Jest to szalenie ciekawa i wciągająca powieść kryminalna. Niejednokrotnie zdawałam się trwać w transie przerzucania kolejnych stron w błyskawicznym tempie. „Informacjonistka” to debiut Taylor Stevens, czego nadal nie jestem w stanie przetrawić, ponieważ jej styl oraz lekkość pióra bezlitośnie powaliła mnie na kolana. Byłabym w siódmym niebie, gdyby każda debiutancka powieść fantastyczna stała na tak wysokim poziomie, na jakim znajduje się ów thriller
"Czekanie to część życia, Miles."
Nie wspomniałam jeszcze o bardzo ważnej, jeżeli nie najważniejszej części, jaką są bezbłędne postacie, które wykreowała Stevens. Główni bohaterowie: Michael, Miles, Francisco to bohaterowie pierwszej klasy: nieprzerysowani, wiarygodni, oryginalni, posiadający charakter. Niejeden pisarz może pozazdrościć talentu tej pisarce, ponieważ bez dwóch zdań go posiada.
„Informacjonistka” to thriller, który trzyma w napięciu i nie pozwala oderwać się od lektury. Taylor Stevens stworzyła świat niewiarygodny, brutalny, pełen nieprzewidzianych zwrotów akcji i dziesiątek zagadek do rozwikłania. Twórczość tej autorki uzależnia, wierzcie mi.
 

Agnieszka Biardzka

 

 

 

Tytuł: Informacjonistka
Tom: 1
Autor: Stevens Taylor
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 2012-04-17
Ilość stron: 320
Tłumaczenie: Jan Pyka