KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

INSTYNKT WILKA

Do tej pory w naszym kostnicowym cyklu „Kino na sobotę” polecałam filmy, dziś zupełnie coś innego. Oto prezentuję i zachęcam do oglądania serialu sensacyjnego „Instynkt wilka” .

Bohaterem serialu jest Varg Veum (Trond Espen Seim) niegdyś pracownik socjalny, obecnie detektyw. Wyrzucony z pracy za pobicie dilera narkotykowego postanawia pomagać innym i na własną rękę rozwiązywać sprawy kryminalne.

„Instynkt wilka” to oparty  na powieściach Gunnara Staalesena serial produkcji norweskiej. Autor powołał do życia swojego bohatera pod wpływem prozy Chandlera. Zachwycony postacią Philipa Marlowe'a postanowił stworzyć jego odpowiednik i przenieść  w realia zachodniej Norwegii. Do dziś powstało 15 powieści z  Vargiem Veumem w roli głównej, większość z nich osiągnęła status bestsellera.

Akcja powieści rozgrywa się w  300-tysięcznym mieście Bergen. Autor pokazuje mroczne strony miasta: przestępstwa, zbrodnie, rozwijającą się szarą strefę.

Przygody Varga Veuma przeniesiono na ekran. Do dzisiaj nakręcono dwanaście odcinków. Każdy z nich łączą postaci bohaterów jednak fabuła stanowi odrębną historię, dzięki czemu możemy spokojnie oglądać dowolną odsłonę nie znając poprzednich.

Główny bohater nie jest superbohaterem lecz  postacią z krwi i kości. Twórcy wielokrotnie  podkreślają jego nieumiejętność walki czy radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach. W serialu przedstawiono także wątek spraw osobistych. Wiemy, że bohater jest rozwiedziony i ma syna. Poznamy kobiety z którymi sypiał i jego obecną partnerkę Karin.

„Instynkt wilka” jest skandynawskim serialem kryminalnym. Mamy w nim bezkompromisowy obraz Norwegii i bohaterów o złożonej psychice. Twórcy szokują widza scenami i opowiadaną historią. Każdy odcinek przedstawia sprawę kryminalną, którą razem z głównym bohaterem próbujemy rozwikłać. Stopniowo budowane napięcie i  niespodziewane zwroty akcji są mocnymi stronami serialu.

Serial nie jest dynamiczny, ale nie uznaję tego za wadę. Powolna narracja nadaje mu mroczny i tajemniczy klimat, który wzmocniono poprzez  realistyczne sceny zabójstw i bohaterów zmierzających się ze swoimi słabościami.

W serialu główną rolę zagrał  Trond Espen Seim. Aktor w 2008 roku za rolę w "Instynkt wilka - Upadłe anioły" otrzymał nagrodę Amanda (norweski odpowiednik Oscara) dla najlepszego aktora roku. 

„Instynkt wilka” to serial warty poznania. Jeżeli nawet nie zostaniecie jego fanami to dobrze wiedzieć, że Norwedzy mają swojego detektywa. Wszyscy mają, mają i oni.

 

ZAJĄC

 

 

czas trwania: 1 godz. 30 min.
gatunek: Kryminał, Thriller
produkcja: Norwegia
reżyseria: Erik Richter Strand
scenariusz: Erik Richter Strand, Lya Guerra

W SERII:

Instynkt wilka - Gorzkie kwiaty 2007
Instynkt wilka - Pogrzebane psy nie gryzą 2008
Instynkt wilka - Upadłe anioły 2008
Instynkt Wilka - Mord w Bergen 2008
Instynkt wilka - Pisane na murze 2010
Instynkt wilka - Czarna owca 2011
Instynkt wilka - oblubieńcy śmierci 2011
Instynkt wilka - Zimne serca 2012

Instynkt wilka - Zmarłym łatwiej 2012