KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

JUTRO 5 - John Marsden 

Seria ,,Jutro’’ Johna Marsdena (składająca się z siedmiu tomów), to niezwykła historia opowiadająca o grupie nastolatków walczących z tajemniczym wrogiem, który zaatakował Australię.

Tym razem śledzimy fabułę piątego tomu zatytułowanego ,,Gorączka’’. Ponownie spotykamy się w Piekle, gdzie piątka nastolatków: Ellie, Homer, Lee, Fi i Kevin czekają na ratunek ze strony Nowozelandczyków. Znudzeni bezczynnością chcą jednak wreszcie opuścić bezpieczne schronienie, by rozeznać się z sytuacją na innych terenach. Wyruszają w drogę do Wirrawee, ale nieoczekiwanie los sprawia, że lądują w ciężarówce, która wiezie ich prosto do najważniejszego centrum pilnie strzeżonego przez wroga, czyli lotniska. Wszędzie wokół roi się od uzbrojonych żołnierzy.

Jak dalej potoczą się losy piątki przyjaciół? Czy uda im się wyjść cało z tej opresji?

Lubię serię ,,Jutro’’ i oprócz pierwszego tomu, wszystkie pozostałe niezmiernie mi się podobały. Tym razem jednak ,,Gorączka’’ nie wywołała we mnie już takiego entuzjazmu. Uważam, że zabrakło tu pewnego powiewu świeżości. Oczekiwałam bardziej zawiłych akcji, nie tylko wokół strać wojennych, lecz również między nastolatkami. Dostałam natomiast historię, która prawie niczym się nie różni od swoich poprzedniczek. Dodatkowo moim zdaniem autor niepotrzebnie zbyt dużo uwagi poświęcił na szczegółowe opisy uczuć Ellie i jej przyjaciół minimalizując przy tym ilość dialogów. W moim odczuciu ten zabieg spowodował osłabienie dynamiki i napięcia podczas śledzenia perypetii grupy nastolatków.

Na uznanie zasługuje jednak niezwykle obrazowy styl narracji połączony z interesującą, zaskakującą akcją, która sprawia, że czytelnik czuje się jakby był w samym centrum oka cyklonu patrząc z przerażeniem na bohaterskie wyczyny Ellie, Fi, Homera, Kevina i Lee. Zakończenie również nabiera rozpędu dając nadzieję na dalszą, emocjonującą przygodę. Czy rzeczywiście w szóstym tomie tak będzie? Czas pokaże.

,,Jutro 5. Gorączka’’ polecam wszystkim miłośnikom serii i nie tylko. Mimo pewnych niedociągnięć uważam, że nadal warto poznać losy piątki przyjaciół, gdyż patrząc na ich postawę i osobowość poznamy prawdziwy smak odwagi, determinacji, strachu, zwątpienia i nadziei. Zapraszam.

 Cyrysia

tłumaczenie: Anna Gralak
tytuł oryginału: Tomorrow 5. Burning for Revenge
wydawnictwo: Znak literanova
data wydania: marzec 2012
ISBN: 978-83-240-1690-7
liczba stron: 272