TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK  NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
KAMIENISTA ZIEMIA - Bernhardt Jaumann

      (przekład Alicja Rosenau)

Na farmie niedaleko Windhuku w czasie próby kradzieży zastrzelono farmera, a jego syna porwano. Nastroje wśród zagrożonych wywłaszczeniem i nękanych napadami białych mieszkańców są coraz gorsze. Czarnoskóry, który znajdzie się przypadkiem w okolicy, łatwo może zostać potraktowany jak bandyta. Rozlew krwi wydaje się nieunikniony, dlatego inspektor Clemencia Garises musi jak najszybciej rozwikłać sprawę morderstwa. Niestety wszystkie tropy prowadzą do grupy, w której obracał się jej brat Melvin. Czy narażając własną karierę, Clemencia zdoła udowodnić niewinność brata?
Kolejna po Godzinie szakala wciągająca powieść niemieckiego pisarza, która rozgrywa się w targanej niepokojami Namibii.

RECENZJA

"Kamienista ziemia" Bernharda Jaumanna to druga część cyklu powieści kryminalnych, których główną bohaterką jest Clemencia Garises, czarnoskóra policjantka w Namibii, państwie, którym targają liczne konflikty społeczne i polityczne, oparte na rasizmie. Choć minęły już czasy apartheidu, Jaumann podobnie jak w „Godzinie szakala” zwraca uwagę, że konflikty na tle rasowym się nie skończyły, podobnie jak Namibia nie wyszła z impasu i nie stała się krajem wystarczająco uprzemysłowionym oraz rozwiniętym, aby większa część czarnej ludności nie żyła w podłych warunkach, jakie panują chociażby w powieściowej Katuturze.

Przewodni wątek „Godziny szakala” był oparty na morderstwie ważnego działacza politycznego - Antona Lubowskiego. Bernhard Jaumann w pierwszym tomie z Clemencią Garises zawarł swoje przemyślenia na temat rozwoju politycznego i społecznego Namibii, tworząc własną wersję wydarzeń z roku 1989, kiedy został zamordowany Anton Lubowski. W "Kamienistej ziemi" Jaumann cofa się do przeszłości tylko po to, aby przedstawić białoskórą - to istotne - rodzinę Rodensteinów, w której została zamordowana głowa rodziny, a syn zmarłego został porwany. Podwójna tragedia wiąże się z afrykańskim konfliktem o ziemię: wywłaszczeniami - zabieraniem farm białym w imię wyrównywania szans dla czarnych. Lecz czy w tym procesie na pewno chodzi tylko o społeczne dobro? Jaumann ponownie zadaje celne spostrzeżenia, które dotyczą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej Namibii. Muszę przyznać, że znowu popełnił wartościową powieść kryminalną, z której można wynieść trochę wiedzy o zupełnie obcych krajach i później na własną rękę zainteresować się tematem.

W roli głównej występuje ponownie Clemencia Garises, policjantka, która nie ma lekko w Namibii: po pierwsze, jest kobietą. Po drugie, jest czarna. Po trzecie, musi współpracować z białym Robinsonem, który wietrzy tylko zwolnienie go ze stanowiska lub możliwość awansu. Po czwarte - musi użerać się z szalonymi ciotkami i nieodpowiedzialnym bratem Melvinem, który choć już nastoletnie lata ma za sobą, popadł w poważne tarapaty, co wiąże się z wątkiem głównym i stawia Clemencię w niekorzystnej sytuacji zawodowej. 

"Kamienista ziemia" to bardzo ciekawa, wartościowa i zaskakująca powieść kryminalna. Przede wszystkim prawdziwa do bólu dzięki przytaczanym realiom z codziennego życia - chociażby w Katuturze, gdzie mieszka Clemencia. Czytelnik od początku może czuć, że coś tu nie gra, że śmierć jednego i porwanie drugiego członka rodziny Rodensteinów może mieć drugie dno. Postacie stworzone przez Jaumanna mają wyraziste osobowości: czytelnik może poznać dwie strony barykady. Białych, którym grozi wywłaszczenie. Czarnych, którzy na co dzień żyją w podłych warunkach, wyłączając tych postawionych wysoko na stołkach.

Narracyjnie dominuje postać Clemencii, choć nie zabraknie ponownie działań opisywanych z perspektywy białego dziennikarza oraz wspomnień na temat historii rodziny Rodensteinów, historii rodzinnej ziemi, która przechodziła z pokolenia na pokolenie. Jaumann lubi też sporadycznie wtrącać poetyzmy, zwłaszcza we wprowadzających, refleksyjnych opisach natury czy też ziemi, na której leży farma.

Bardzo dobra intryga zawiązana w "Kamienistej ziemi" jest owita wokół śledztwa i sporu o wywłaszczenia farmerskich ziem. Jaumann wraz z rozwojem fabuły dorzuca wiele nowych pytań odnośnie tego, co właściwie stało się na farmie Rodensteinów, kto jest odpowiedzialny za zabicie i porwanie, co wspólnego z przykrym zajściem ma brat Clemencii i wiele innych. Czytelnik nie uzyskuje czarno-białego obrazu wszystkich bohaterów - dzięki rzucanym wątpliwościom tak naprawdę nie wiadomo, kto jest pozytywnym charakterem, a kto negatywnym, i czy w ogóle można ocenić kogoś jednoznacznie.

Nie ma tutaj silnego ciągu fabularnego, więc przed "Kamienistą ziemią" nie trzeba koniecznie przeczytać „Godziny szakala” - chociaż obie książki polecam tak samo. W pierwszym tomie na pierwszy plan wysuwa się tematyka polityczna, w drugiej części dominuje tematyka społeczna, w obu występuje wartka akcja, świetna kryminalna intryga z mnóstwem niejednoznacznych postaci. Wartościowa i rozrywkowa lektura w jednym - takie połączenie udało się Jaumannowi idealnie. 

Katarzyna Kupczyk, 27.07.2014

 

 

 

wydawnictwo CZARNE
 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS  
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI