KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

KRĄG - Mats Strandberh, Sara Elfgren

Autorzy prześcigają się w najrozmaitszych pomysłach na urozmaicenie młodzieży ponurych wieczorów. Kiedy za oceanem królują romanse paranormalne, Szwecja przechodzi prawdziwie oświecenie w klimacie kryminałów. Najpierw był Stieg Larsson dla dorosłych, a teraz przyszła pora na odrobinę okrucieństwa, magii i nastoletnich problemów w najnowszej propozycji Mats Strandberg  i Sary B. Elfgren. „Krąg” jest dopiero pierwszym z trylogii z Engelsfors i zapowiada niesamowitą i tajemniczą przygodę z młodymi czarownicami.

         Engelsfors to małe, urocze i całkiem spokojne miasteczko, przynajmniej dla niektórych. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia, w szkole, odnalezione zostaje ciało jednego z uczniów- Eliasa. To wydarzenie rozpoczyna cały ciąg innych, niewytłumaczalnych zjawisk, w wyniku, których objawiają się moce Wybranych. Było ich siedmioro, teraz pozostała piątka. To właśnie oni tworzą magiczny Krąg, który ma się wzajemnie wspierać. Jest to jednak trudne, kiedy ich moce uwarunkowane są od szalejących w nich hormonów. Wspólnie starają się odnaleźć mordercę zanim ten odnajdzie ich.

         „Krąg” łączy w sobie wszystkie zalety, które posiadać może idealna powieść dla młodzieży, przynajmniej względem współczesnych kryteriów. Stanowi swoistą mieszankę twórczości Sary Shephard, czy też L.J. Smith. Nie brak jej grozy i tajemnic, w których zakochały się fanki „Pretty Little Liars”, nie szczędzi się magicznych zaklęć i rytuałów sekretnego kręgu niczym w „Tajemny krąg”. Nawet i pojawienie się potężnej Rady można powiązać ze znaną serią „Buffy- postrach wampirów”, gdzie wszystko było od nich zależne. Młodzi autorowie, dwójka dziennikarzy- Mats Strandberg oraz Sara B. Elfgren, czerpią pomysły do swojej powieści z najrozmaitszych i najbardziej fascynujących prac, które wywarły przeogromny wpływ na współczesną młodzież.

         Autorom udaje się wykreować bardzo ciekawe postaci, a wszystko to za sprawą ich bardzo życiowych problemów. Młode buntowniczki, które przeżywają swoje inicjacje seksualne, mierzą się z utratą ukochanego, czy też ze standardowymi problemami z rodzicami. Mamy tutaj dzieci rozbitych rodzin, jest także ofiara romansu ze starszym od siebie nauczycielem, czy też mierząca się z własnymi kompleksami i niegodziwościami kolegów dziewczyna. Wszystko obraca się wokół życia zwyczajnych nastolatek, posiadających zwyczajne problemy. Typowa gadanina, która momentami może nużyć, ale ostatecznie część z czytelniczek może zyskać inspirację do rozwiązywania własnych problemów z ich rówieśnikami, chłopcami, czy rodzicami.

         Bywa melodramatycznie, bywa zabawnie, ale bywa też i przerażająco, bowiem gdzieś tam pomiędzy tym roztkliwianiem się nad sobą czai się zło. Nikt z tajemnej piątki Wybranych nie może czuć się bezpiecznie, gdy gdzieś tam ktoś czyha na iż życie. Bohaterowie rozpoczynają więc własne śledztwo w celu odnalezienia sprawcy morderstw popełnionych na dwójce ich przyjaciół. Napięcie wylewa się ze stron całymi masami i to w zasadzie już od pierwszych stron lektury. Jednakże jeżeli ktoś liczy na to, że później będzie lżej, to jest w ogromnym błędzie, gdyż staje się to zapalnikiem do dalszych niekontrolowanych i niesamowitych wydarzeń. Telekineza, władanie umysłami, czy niewidzialność. Czarownice Ziemi, Czarownice Drewna, a także Wody. Krąg, Rada, rytuały. Wiele magicznych odniesień, tajemne znaki i zdolności medium to coś co zdecydowanie wprowadza czytelnika w urzekający świat magicznych sekretów, nie bojący się zadrzeć z najwrażliwszymi punktami naszej psychiki. Z pewnością znajdzie uznanie u miłośników tytułów z gatunku.

         Można powiedzieć, że pierwszy tom o miasteczku Engelsfors zdecydowanie się wyróżnia, choć zapowiada się, że i dwie pozostałe części trylogii pójdą w jego ślady. Niebanalna oprawa graficzna ze wspaniałą ilustracją Pär Ahlander to coś co intryguje i przykuwa oko. Dodatkowo niesie za sobą silny przekaz, który od razu nakieruje czytającego na właściwie ścieżki. Co tu dużo mówić, trzeba życzyć wszystkim tak nietuzinkowych pomysłów na okładki do książek!

         To, co niegdyś je rozdzielało, teraz może je połączyć już na zawsze. Bohaterki „Kręgu”, niczym dziewczyny z „Pretty Little Liars” zaskakują swoimi decyzjami, choć może bardziej przeznaczeniem. Tak, jak lektura stają się wzorcowym uosobieniem różnorodności, która została zawarta na stronicach książki. Mats Strandberg wraz z koleżanką- Sarą B. Elfgren, w niecodzienny sposób łączą w sobie zarówno elementy magii, a także i grozy ulokowanej w pełnym dramatów życiu nastolatek rządzonych hormonami. Taka kompozycja niekoniecznie musi się udać, aczkolwiek pierwszy tom trylogii Engelsfors udowadnia, że pozory mylą!

 

Ocena: 4/6

Agnieszka 'Agniecha' Grabiec

Tytuł oryginalny: Cirkeln

Seria: Engelsfors #1

Gatunek: fantasy

Wydawca: Czarna Owca

Rok wydania: 2011 (Szwecja), 2012 (Polska)

Projekt okładki i ilustracje: Pär Ahlander

Tłumaczenie: Patrycja Włóczyk

ISBN 978-83-7554-397-1

Ilość stron: 576  Format: 145x210 mm