KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
KRUCZOBÓR - Andrew Peters

O książce:

   Czternastoletni Ark ma najgorszą pracę w Arborium, ostatniej leśnej enklawie w świecie z przyszłości. Biedny pomocnik hydraulika czyści rury kanalizacyjne, bo nawet w mieście zbudowanym kilometr nad ziemią, wśród konarów gigantycznych drzew, potrzebne są sprawne toalety. Chłopak uważa swe leśne królestwo za najnudniejsze, a zarazem najbezpieczniejsze miejsce na ziemi – do czasu, gdy przez przypadek dowiaduje się o spisku, który może pozbawić Arborium jego cenniejszego od złota bogactwa: drzew. Wplątany w groźną intrygę musi walczyć o życie w szaleńczej pogoni od podniebnych szczytów drzew po najmroczniejsze zakamarki wśród ich korzeni, próbując ochronić przed wrogami swój dom i naród, z którego pochodzi.

 

O autorze:

   Andrew Peters od dziecka wspinał się na drzewa i z nimi rozmawiał. Autor przeszło 70 książek, w tym poetyckich, gawędziarz i performer występujący z tubą, urodził się w 1965 r. w. Niemczech w rodzinie o czeskich korzeniach, wychował się w Londynie, mieszka w zachodniej  Anglii z żoną pisarką i dwójką dzieci. O swojej najnowszej powieści, do której prawa nabyło już 16 państw, mówi: „Pisanie Kruczoboru było jak kierowanie samochodem rajdowym w wyścigu życia, zwłaszcza że nigdy wcześniej nie wymyślałem przygód na taką skalę. Zawsze miałem żywą wyobraźnię i lubiłem uciekać marzeniami do innych światów.

W wypadku Kruczoboru stanąłem przed wyzwaniem napisania zabawnej, przygodowej, a jednocześnie zachęcającej do przemyśleń historii oraz stworzenia od zera całkowicie nowego świata”.

 

 

 

Baśń XXI wieku

   W tajemniczych okolicznościach, na mojej półce wylądował „Kruczobór” – jak podaje wydawca „początek nowej trylogii fantasy na miarę XXI wieku”. Sprawdziłem z czego zdjęto miarę i czy rzeczywiście będzie pasowało na ten wiek. Wyszło mi, że chyba będzie, ponieważ w pewnym sensie pierwszy tom trylogii jest w rozmiarze uniwersalnym. A mówili mi, że taki rozmiar nie istnieje(?)...

   Arborium - królestwo w koronach drzew, drewnostrady - powstałe po zheblowaniu olbrzymich konarów, domy, pałace – życie toczy się pełną parą, a rozmach z jakim Andrew Peters stwożył owo życie przypomina hollywoodzkie produkcje kinowe. Autor zadbał nie tylko o wygląd, ponieważ wszystko co stworzył ma swoje logiczne uzasadnienie i poparte jest albo prawami natury, albo historią świata, w którym toczy się akcja. Słowem, żadnych niedociągnięć, czy sprzeczności, które można by ukryć z nadzieją, że nikt nie zauważy.

   Kolejnym atutem powieści jest bardzo szybkie tempo akcji, a przeskoki od losów Arktoriusa Malikuma do niecnych poczynań Petronia (antybohatera!) tylko to tempo potęgują, pozwalając jednocześnie poznać obie strony konfliktu. Całość okraszona jest solidną porcją humoru, a finał przerasta wszelkie oczekiwania.

   Uznanie należy się Państwu Grzegorzewskim, ponieważ świetnie poradzili sobie z przekładem, który wymagał ogromu pracy choćby ze względu na ilość charakterystycznych nazw.

   Książka niesie ze sobą również pewien przekaz i przypomina o wartościach takich, jak bezinteresowność, czy poświęcenie, które we współczesnej kulturze powoli przestają mieć znaczenie.

   „Kruczobór” ma jedną wielką zaletę, a mianowicie wwierca się on w umysł czytelnika i wywleka z niego wspomnienia ze szczenięcych lat, a w związku z tym również sposób postrzegania i odbioru. Dzięki temu historia, jaka rozgrywa się w koronach drzew (choć nie tylko tam) nabiera autentycznie bajecznych kolorów, z których wyobraźnia bez najmniejszych problemów tworzy 3D.

   Powieść zdecydowanie należy do młodzieżowych, choć, jak widać i starszych potrafi zauroczyć.

 

Marek Syndyka

 

Tytuł:Kruczobór

Autor: Andrew Peters

Wydawnictwo: Bukowy Las

Tytuł oryginału: Ravenwood

Tłumaczenie: Iwona i Piotr Grzegorzewscy

Wydano: Wrocław, 11 maja 2011

ISBN: 978-83-62478-26-2

Ilość stron: 368

Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami

Format: 135 x 205 mm