KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

MAGICZNE LATA - Robert McCammon

Robert McCammon, to amerykański pisarz, zdobywca nagród m.in.  Bram Stoker Award oraz World Fantasy Award za najlepszą powieść roku. W Polsce twórczość tego autora jest bardzo mało znana, ale myślę, iż dzięki książce ,,Magiczne lata’’ wydanej przez wydawnictwo Papierowy Księżyc szybko się to zmieni.

Akcja powieści toczy się w latach 60-tych XX wieku w niewielkim miasteczku Zephyr w Albamie, gdzie poznajemy głównego bohatera, dwunastoletniego Cory’ego Mackensona. Pewnego, marcowego ranka Cory przed pójściem do szkoły pomaga ojcu w pracy rozwożąc mleko do poszczególnych nabywców. Podczas podróży na drodze znad przeciwka nieoczekiwanie w szalonym tempie nadjeżdża  samochód, który  stacza się z nasypu lądując w pobliskim Jeziorze Saksońskim. Pan Mackenson instynktownie podąża  na ratunek, lecz okazuje się, że za kierownicą auta znajdują się zwłoki mężczyzny przykutego kajdankami, natomiast zmasakrowana twarz denata nie nadaje się do wstępnej identyfikacji. Wypadek ten nieustannie prześladuje mleczarza, którego dręczą niepokojące sny i porażające wizje. Zaniepokojony złym stanem ojca Cory postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę makabrycznej zbrodni.

Kto mógł tak bestialsko obejść się z obcym człowiekiem? I czy uda się dwunastoletniemu chłopcu odnaleźć jakikolwiek znaczący trop prowadzący do ustalenia sprawcy całego zdarzenia?

Początkowo myślałam, że będę miała duże problemy z wczuciem się w klimat historii ,,Magicznych lat’’, gdyż zdecydowanie preferuje czasy bardziej współczesne. Na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne, ponieważ Robert McCammon swoim płynnym, gawędziarskim stylem poprowadzonym z punktu widzenia nastoletniego bohatera zabrał mnie w prawdziwą, niepowtarzalną podróż pełną beztroskiego dzieciństwa, tajemniczych przygód i bolesnego odkrywania smaku dorosłości. Autor z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły doskonale nakreślił barwny, plastyczny obraz poszczególnych miejsc i zdarzeń nadając im życiową intensywność uczuć i emocji. Nigdy wcześniej nie przepadałam też za wielowątkowością występującą w danej książce, lecz w tym przypadku zróżnicowane przygody głównego bohatera mają w sobie tyle wdzięku, zagadek, magii i tajemnic, iż nie sposób oderwać się choćby na chwilę od fascynującej aury miasteczka Zephyr. Pozornie mogłoby się wydawać, że życie Cory’ego, jak większości małoletnich dzieci jawi się swobodą, beztroską i radosną zabawą, lecz tym razem spokojne dzieciństwo ustępuje miejsca okresowi dorastania pełnego goryczy i smutku, które umiejętnie kształtuje wrażliwość naszego bohatera. 

Uważam, że Robert McCammon jest naprawdę bardzo dobrym pisarzem i śmiało mógłby konkurować z innymi sławnymi autorami, nawet z samym Stephenem Kingiem, ponieważ, jak mało kto potrafi w słodko- gorzki sposób pokazać wyjątkowych bohaterów umieszczając ich w bogatej, pluralistycznej akcji.

Wszystkim bez wyjątku polecam przeczytać ,,Magiczne lata’’ Roberta McCammon. To niezwykła, wielowymiarowa historia z ciekawymi elementami fantastyki, kryminału, dramatu, sensacji, horroru oraz powieści obyczajowej. Ta książka posiada w sobie czar i magię. Czy zechcesz ją poczuć? Jeśli tak, to masz teraz ku temu najlepszą okazje. Zapraszam.

 CYRYSIA

Magiczne lata


Robert McCammon

tłumaczenie: Maria Grabska-Ryńska
tytuł oryginału: Boy's Life
wydawnictwo: Papierowy Księżyc
data wydania: maj 2012
ISBN: 978-83-61386-15-5
liczba stron: 652

 

Robert McCammon 

amerykański autor uznawany za jednego z najlepszych pisarzy grozy w historii, chociaż jego literacki dorobek daleko wykracza poza ramy tego gatunku.

Zaczynał pod koniec lat 70. XX wieku i od początku lat 90. napisał kilka powieści, które są aktualnie zaliczane do klasyki grozy, m.in. "Pragnienie", "Stinger" czy "Gpdzina wilka". Kilka z nich otrzymało nagrodę Brama Stokera dla najlepszych powieści roku, m.in. "Swan Song" i "Mine".

W kolejnych latach autor zwrócił sie ku innym gatunkom literackim, czego przykładem sa takie powieści jak "Magiczne lata", "gone South", czy historyczna seria o przygodach Matthew Corbetta.

[czytaj całość]