KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

MÓZG KENNEDY'ego - Henning Mankell

  O autorze:

   Henning Mankell (ur. 1948) - jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich, autor scenariuszy i dramaturg; mieszka w Szwecji i Mozambiku. Debiutował w 1973 roku, a stał się sławny dzięki kryminałom z Kurtem Wallanderem. Serię tę, liczącą dziesięć tomów, rozpoczął w 1991 roku Morderca bez twarzy, a zakończył Niespokojny człowiek, wydany osiemnaście lat później. Książki Mankella są publikowane w czterdziestu krajach i rozeszły się w ponad czterdziestu milionach egzemplarzy. Nakładem W.A.B. ukazały wszystkie jego kryminały z Wallanderem oraz inne powieści, w tym cykl o nastoletnim Joelu.

   Jak do tej pory ograniczałem się do książek w ich klasycznej drukowanej wersji, ebooki i audiobooki uważając za świętokradztwo. Jestem po odsłuchu „Mózgu Kennedy’ego” i choć powieść jest niewątpliwie interesującą, to w dalszym ciągu nie rozumiem idei, jaka kierowała twórcami tych dwóch nowych wersji odbierających książkom duszę.

   Daruję sobie streszczanie początków fabuły, ponieważ informacja o książce jest tak dokładna, że ja albo musiałbym ją powielić, albo dopisać/uzupełnić resztę powieści.

   Mankell to pisarz, który cieszy się uznaniem czytelników i ma ich bardzo wielu. Ja miałem pierwszy kontakt z Jego twórczością i muszę przyznać, że uczucia mam mieszane, ale być może jest to wina nośnika, czyli audio. Nagranie trwa czternaście godzin – gdybym dopadł wersję drukowaną, czytał bym ją góra dziesięć – więc akcja powieści strasznie mi się ciągnęła, a tego nikt nie lubi. Samo tempo odczytu było by jeszcze do zniesienia, gdyby nie sposób w jaki lektor przerysowuje uczucia bohaterów. Emocje wyczuwalne w głosie są niejednokrotnie kilka razy większe niż potrzeba, by za chwilę opaść niemal do zera. Jak do tego dołożyć próby zmiany głosu przy kobiecych kwestiach, to już w ogóle... Żeby złapać jako taką łączność z powieścią i bohaterką, pierwsze trzy godziny odsłuchałem dwukrotnie.  Być może wina leży po mojej stronie i wynika z braku obycia z taką formą zapisu książki, czy nawet uprzedzenia do niej, jako pozbawionej duszy wersji dla leniwych...

   Jak już wspominałem, „Mózg Kennedy’ego” jest pozycją wartą uwagi i nie chodzi mi tylko o samo śledztwo, jakie na własną rękę prowadzi Louise Cantor. Największa uwagę zwróciłem na myśli, uczucia i spostrzeżenia głównej bohaterki, którymi powieść jest naszpikowana, jak jeż kolcami. To ciekawe doświadczenie poznawać myśli kobiety, która tak naprawdę na nowo poznaje samą siebie i jednocześnie stara się odkryć prawdę o swoim zmarłym synu. Louise zawsze myślała, że wie o Henryku wszystko, a jak się okazuje, jego życie było jedną wielką tajemnicą, a może nawet kłamstwem. Autor świetnie opisuje również bezradność jednostki w otaczającym ją przeżartym żądzą pieniądza świecie.

   Myślę, że Mankell nie wymaga reklamy, ponieważ powieści podpisane Jego nazwiskiem bronią się same, mimo to polecam...     tym wszystkim leniwym miłośnikom audiobooków ;)

 

 

 

 

Marek Syndyka

 

 

O książce:

   Diagnoza "HIV" brzmi jak wyrok. Mnóstwo ludzi głowi się, jak ten wyrok anulować, a przy okazji... wzbogacić się. Nawet kosztem cudzego zdrowia lub życia. Wciąż powstają nowe zespoły naukowców i laboratoria, które poszukują skutecznego leku na HIV. Wszystkie te działania owiane są tajemnicą, a w grę wchodzą zawrotne sumy. Nic dziwnego, że pojawią się teorie spiskowe i nielegalne praktyki. Na trop jednej z takich afer wpadł dwudziestoośmioletni Henryk Cantor. Jego matka, Louise Cantor, przylatuje do Sztokholmu z wykopalisk w Grecji, aby wygłosić wykład na sesji naukowej. Zamierza przy okazji spotkać się z synem. Nie będzie im jednak dane uściskać się i porozmawiać. Louise dokonuje wstrząsającego odkrycia - znajduje zwłoki Henryka w jego własnym łóżku. Według policji okoliczności świadczą o samobójstwie, ale matka uważa, że chłopak został zamordowany. Zaczyna swoje prywatne śledztwo, które zaprowadzi ją aż do Afryki i w głąb podwójnego życia jej syna... "Mózg Kennedy'ego" to trzymający w napięciu thriller poruszający aktualne tematy, wobec których trudno pozostać obojętnym.

   Epidemia AIDS w Afryce, tajna działalność koncernów farmaceutycznych, nieludzka chciwość, przerażające zbrodnie... W powieści "Mózg Kennedy'ego" Henning Mankell gra niedopowiedzeniami, mnoży przypuszczenia, gubi tropy. I pokazuje, że wszyscy jesteśmy tylko trybami w bezdusznej maszynie rządzącej światem.

Seria: Sensacja i Kryminał

Wydawca: Biblioteka Akustyczna

Tytuł oryginału: Kennedys Hjärna

Przełożyła: Ewa Wojciechowska

ISBN: 978-83-7878-048-9

e-ISBN: 978-83-7878-049-6

Czyta: Leszek Filipowicz

Czas nagrania: 14 godzin

Nośnik i format: 2x CD, MP3

Data wydania: 20 marca 2013