KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
NIELEGALNI - Vincent V. Severski

 

O szpiegach, kontrwywiadach, tajnych niebezpiecznych misjach wiedziałam tylko z sensacyjnych filmów. Zwykle patrzyłam na to z przymrużeniem oka. No wiecie, dobry film akcji wymaga wielkiej wyobraźni i zapierających dech w piersiach niebezpiecznych scen. Lubuje się w wyolbrzymianiu wielu kwestii. I nagle, pewnego dnia przeczytałam w prasie informację o książce „Nielegalni”. Powieść, piszącego pod pseudonimem oficera polskiego wywiadu uświadomiła mi, że to, co zawsze brałam za fikcje, nie zawsze nią jest.

Powieść Vincentego V. Severskiego opowiada o życiu i pracy agentów wywiadu polskiego, szwedzkiego i rosyjskiego. Ludzie ci zwani są „nielegałami”. Pod fałszywą tożsamością działają za granicą, wykorzystywani są do najbardziej niebezpiecznych misji.

I w „Nielegalnych” poznajemy takich bohaterów. Jednym z nich jest as polskiego wywiadu Konrad Wolski.

Pewnego dnia Instytut Pamięci Narodowej otrzymuje informację, że w ruinach twierdzy brzeskiej, radziecki wywiad zakopał tajne, przedwojenne archiwa. Dokumenty mogą odkryć niejedną prawdę, wielu ludzi pragnie je wykorzystać w rozgrywkach politycznych. Do akcji wkracza Konrad Wolski, razem ze swoimi najlepszymi ludźmi zostaje oddelegowany do misji zdobycia cennych akt.

Książka „Nielegalni” nie należy do „lekkich, łatwych i przyjemnych”. Wręcz przeciwnie - jest to trudna lektura. Przeplatających się wiele wątków, duża liczba bohaterów, sprawia, że  wymaga skupienia i uważnego śledzenia akcji. Często odsyła do historii, wymusza orientację w stosunkach polsko-rosyjskich oraz śledzenia polskiej sceny politycznej. Mam wrażenie, że bez tej wiedzy czytelnik będzie błądził jak dziecko we mgle, wielu kwestii nie zrozumie i lektura stanie się dla niego prawdziwą męką.

Ale obok wątków historycznych i politycznych powieść Vincentego V. Severskiego jest świetnym studium psychologicznym. Pokazuje jak bycie agentem wpływa na psychikę ludzką. Życie w ciągłym stresie, obawa przed zdekonspirowaniem oraz tak naprawdę świadomość, że nie jest się tym, za kogo ma nas najbliższe otoczenie nie może nie odcisnąć swojego piętna. Z drugiej strony czytając powieść uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nie wiem czy mój najbliższy przyjaciel, listonosz czy facet od instalacji gazowej nie jest „nielegalem”. Tego nigdy nie możemy być pewni.

„Nielegalni” jest ciekawą pozycją. Patrząc na nią jak na szpiegowską powieść muszę przyznać, że wciąga, trzyma w napięciu, dostarcza emocji. Dla mnie okazała się także źródłem wiedzy i otworzyła oczy na wiele spraw. Jest to lektura, po którą warto sięgnąć. Ale uczciwie zaznaczam, że nie jest ona skierowana do wszystkich. Sama kilkakrotnie się gubiłam i tak do końca nie wiem czy potrafiłam odkryć całą jej wartość.

 

ZAJĄC   

 

Tytuł: Nielegalni

Autor:   Severski Vincent V.

Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca

Data wydania: 2011

Ilość stron: 816