KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
NIEUSTRASZONY - Cornelia Funke


 

„Głowa na zachodzie, ręka na południu, 

serce na wschodzie,

posiadają razem to, czego pragnie każdy z osobna.

Ukryte tam, gdzie wszystko się zaczęło”*.

 

 

Niebezpieczeństwo, tajemnica i obietnica wielkich skarbów – tak w skrócie można by scharakteryzować Reckless, najnowszą serię niemieckiej pisarki Corneli Funke, która zasłynęła kilka lat temu cyklem powieści Atramentowe serce

Nieustraszony to druga część przygód Jakuba Reckless, nastoletniego łowcy skarbów, który za pomocą lustra przenosi się do baśniowej krainy, zamieszkiwanej przez królów i fantastyczne stworzenia.

Pod koniec poprzedniej książki, Jakub padł ofiarą klątwy Czarnej Nimfy. Na jego piersi zaczął wyrastać symbol ćmy, odbierający mu z każdym dniem cząstkę życia. Mimo licznych prób, ratunku z tej sytuacji nadal nie widać. Na nic zdała się woda z cudownej studni oraz jabłko z zaczarowanego ogrodu. Resztki nadziei utkwione zostały w legendzie o królu Nerronie i kuszy, którą posiadał. Problem polega jednak na tym, że aby ją zdobyć trzeba nie tylko rozwiązać starą zagadkę czarownicy, ale jeszcze przechytrzyć konkurenta zdolnego do każdej zbrodni. Czy chłopakowi wystarczy na to sił? A może teraz to Will będzie musiał stanąć w obronie swojego brata? 

Fenomen twórczości Corneli Funke zawiera się moim zdaniem w dwóch słowach: w opisach oraz w klimacie. Autorka w niezwykle barwny i sugestywny sposób kreśli obrazy w naszych głowach. Wyobraźnię bombardują rozległe lasy, ruiny zamków. Każda sytuacja jest osadzona w przestrzeni i dokładnie scharakteryzowana. Wydaje mi się, że w książce z pogranicza przygody i fantasy taka dbałość o szczegóły jest wielką zaletą.

Jako osoba o nikłym zaufaniu do tego typu literatury muszę przyznać, że Nieustraszony mile mnie zaskoczył. Wciągająca historia, napisana przystępnym, lotnym językiem. Nie miałam wobec niej konkretnych oczekiwań, ale podobało mi się.

 

Varia

 

 

 

Cornelia Funke „Reckless – Nieustraszony”

Ilość stron: 672

Wyd. Egmont

Ocena: 4,5/6

s. 96