KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ODKUPIENIEODKUPIENIE - Anders Roslund, Borge Hellstrom

RECENZJA KOSTNICA

Anders Roslund, Borge Hellstrom "Odkupienie"

 

Ostatnimi czasy kryminalna literatura skandynawska przeżywa prawdziwy renesans. Na światowych listach bestsellerów rządzą takie nazwiska jak: Stieg Larson, Henning Mankell,  Camilla Läckberg, Helene Tursten. Jako wielka fanka kryminałów oczywiście sięgnęłam po  książki czcigodnych. Poziom różny. Jedne powieści były fascynującą przygodą i aż żal było przewrócić ostatnią kartkę, przy innych wynudziłam się jak mops a czytanie było prawdziwą męką. Przy okazji "Ciemnych sekretów" spotkałam się z duetem pisarskim Rosenfeldt Hans, Hjorth Michale, dziś przedstawiam Wam inny skandynawski duet - Andersa Roslunda, Borge Hellstroma autorów powieści "Odkupienie".

John Frey odsiaduje wyrok w więzieniu. Oskarżony jest o zabójstwo szesnastoletniej dziewczyny, skazany na karę śmierci. Dzięki staraniom adwokatów oraz obrońców praw człowieka egzekucja jest wciąż odraczana. I tak przez dziesięć lat. Ale wykonanie wyroku jest nieuniknione. I gdy już wszystko przemawia za tym, że bohater straci życie, wtedy z pomocą przychodzi szef straży więziennej Vernon Eriksen. Wierzący w niewinność Johna Vernon, wspomagany przez dwóch lekarzy, finguje jego śmierć i pomaga uciec z więzienia. Frey dostaje nowy paszport, nową tożsamość i wyjeżdża do Szwecji. Tu rozpoczyna nowe życie. Poznaje kobietę i żeni się z nią, zostaje ojcem. Jednak nie można uciec od przeszłości. Po ośmiu latach, w skutek pobicia na promie bohater trafia w ręce tamtejszej policji, która odkrywa jego prawdziwą tożsamość. Frey zostaje deportowany do Stanów Zjednoczonych. Jak zakończą się losy bohatera, czy był winny popełnionej zbrodni, czy uniknie kary? Na te pytania znajdziecie odpowiedź na kartach "Odkupienia", książki, którą naprawdę polecam.

"Odkupienie", to doskonale skrojony kryminał. Opowiadana historia wciąga, zaskakuje. Autorzy potrafili utrzymać napięcie, oddać klimat i atmosferę opisywanych wydarzeń,  sugestywnie przelać na papier i ukazać towarzyszące bohaterowi uczucia.

Dawno już nie wniknęłam w psychikę bohatera tak jak w przypadku Johna Freya. Czytając powieść czułam jego rozpacz, bezradność, bezsilność a to naprawdę nieczęsto się zdarza i

jak dla mnie świadczy o wielkich umiejętnościach pisarskich.

Ale "Odkupienie" jest nie tylko kryminałem, który ma za zadanie zadowolić wybrednych czytelników, dostarczyć dozy rozrywki, jest przede wszystkim głosem pisarzy na temat kary śmierci. Głosem sprzeciwu. W posłowiu autorzy dowodzą i przekonują, że zasądzenie takowej kary, na pewno nie przyczynia się ( jak to jej zwolennicy utrzymują) do zmniejszenia skakali przestępczości. Żadne badana nigdy tego nie potwierdziły i takie twierdzenie jest kłamstwem. Nigdy także nie mamy stuprocentowej pewności czy oskarżony człowiek jest winny. Dziś możemy zrobić badania DNA, które pomagają w ustaleniu sprawcy, kilkanaście lat temu tego nie było. W wielu sprawach materiał dowodowy się jednak zachował. I kiedy zaczęto badać go na nowo okazało się, że wielu ludzi zostało oskarżonych niewinnie, niektórzy z nich mieli już wyznaczoną datę egzekucji. Straszne to i przerażające, bo chyba nigdy się nie dowiemy ile niewinnych osób zostało pozbawionych życia.

Niestety ludzie wierzą, że kara śmierci jest rodzajem zadośćuczynienia, że to jest  sprawiedliwość. Nieprawda - kara śmierci jest tylko i wyłącznie aktem zemsty i ze sprawiedliwością nie ma nic wspólnego. 

I na koniec jeszcze jedna refleksja, który przychodzi na myśl po przeczytaniu "Odkupienia":

Czy naprawdę wszystko jest takie proste i jasne? Czy ktoś, kto wyrządza krzywdę jest zły a ten, komu dzieję się krzywda dobry? Po przeczytaniu "Odkupienia" zweryfikujecie swoje poglądy i już nic nie będzie takie jak dawniej.

 

ZAJĄC

Tytuł:  Odkupienie

Tytuł oryginalny: Edward Finnigans upprättelse

Autorzy: Anders Roslund, Börge Hellström

Przekład: Wojciech Łygaś

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 2011

Ilość stron: 472