KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ODNALEŹĆ SWĄ DROGĘ - Aleksandra Ruda

OPIS KSIĄŻKI:

 

SOLIDNA PORCJA MAGII I HUMORU Ze szczyptą lubczyku

Nic nie jest proste, gdy pochodzisz z maleńkiej mieściny, aspirujesz do ukończenia renomowanego Uniwersytetu Nauk Magicznych, a twoje imię jest kompletnie niemagiczne. Tymczasem. Ola Lacha - dziewczyna o ciętym języku i wyjątkowym wdzięku - wyrasta na mistrzynię magii wykreślnej. Trochę pieprzu, ciut mięty, sporo erotyki, wielka przyjaźń i duża łycha magii. Z Olgą Lachą, półkrasnoludem Ottonem, uzdrowicielką Lirą, nekromantą Irgą i trollami żądnymi hardcore'owych przygód nie można się nudzić.

 

RECENZJA KOSTNICA:

 

         Jedną z pierwszych i najtrudniejszych decyzji jakie każdy z nas musi podjąć jest niewątpliwie wybór kierunku uczelni wyższej albo decyzja o zaprzestaniu dalszej edukacji. Jedni swój wybór uzasadniają powołaniem, zamiłowaniem bądź naciskiem rodziców. Inni z kolei wybór studiów pozostawiają losowi i drogą dedukcji wybierają kierunek, który może być najmniej szkodliwy i w miarę prosty uwzględniając oczywiście przedmioty, które raczej nie przysporzą im zbytnich problemów. Ale są też tacy, dla których pozycja w społeczeństwie nie idzie w parze z wiedzą biorąc przykład z bogatych rodziców, którzy za pieniądze są w stanie kupić wszystko.

         Bohaterka, która stara się "Odnaleźć swą drogę" zdecydowanie zalicza się do drugiego grona. Rodzice Olgierdy Lachy nie naciskali na jej dalszą edukację, a wręcz przeciwnie, widzieli ją w roli potulnej żony, matki i córki, pomagającej wychowywać liczne rodzeństwo. Nie posiadali również pieniędzy, aby umożliwić jej studiowanie. Jednak co mnie nie dziwi dziewczyna na przekór wszystkim i wszystkiemu wyrusza sama do dużego świata, aby zagrać im na nosie i udowodnić sobie, że nie potrzebuje niczyjej pomocy. Czy jej się to uda? Czy Uniwersytet Magii w Czystiakowie i Wydział Magii Teoretycznej będzie jej sposobem na życie?

         Choć z początku nic nie zwiastowało sukcesu wydaje mi się, że jej determinacja podziała mobilizująco i pomimo licznych kłopotów, w które się nieustannie pakowała wykazywała na tyle duży potencjał, że nie uszedł on uwadze jej opiekuna Befa. Nie tylko na pomoc wymagającego profesora mogła liczyć, ale obok wrogów zyskała sobie również oddanych i szczerych przyjaciół. Najwierniejszego kompana i wspólnika półkrasnoluda Ottona, nekromatę i zalotnika Irgę i współlokatorkę, uzdrowicielkę Lirę. Każda z tych postaci wykazywała inne cechy charakteru, byli od siebie tak różni, a mimo tego tworzyli zgraną paczkę uzupełniając się nawzajem.

         Aleksandra Ruda wykreowała lekką, zabawną i przyjemną lekturę nie należącą do tych z kategorii ambitnych, wymagających skupienia czytelnika. Realia, które są przedstawione w książce z perspektywy dziewczyny, pomimo istot nie z tego świata, są nam bardzo bliskie. Muszę przyznać, że książka mnie wciągnęła i sama się sobie dziwię, bo Ola grała mi na nerwach jak ostatnio mało kto. Co kilka stron wpadała w płacz i użalała się nad sobą, a jedyne szczęśliwe chwile to te spędzone z kumplem w barze "Pij więcej". Jestem pewna, że gdybym ją spotkała na swej drodze to nie byłoby mowy o żadnej  przyjaźni. Jednak jest w niej coś magicznego i przyciągającego na tyle, że bez większego trudu przebrnęłam przez ponad czterysta stronnicową historię.

         Książka każdego czytelnika przeniesie w Jego własny świat czy to ten spędzony w szkole średniej czy wyższej, ale na pewno dzięki tej historii wspomnicie nie jedną sytuację, która wywoła uśmiech na Waszej twarzy. Przypomnijcie sobie ile razy zdarzyło Wam się napsocić w szkole i zrobić coś co teraz by Wam nigdy nie przyszło na myśl? :)

 

MoNiuRka

z dn. 30/10/2011

 

Tytuł: Odnaleźć swą Drogę

Autor: Ruda Aleksandra

Wydawca: Fabryka Słów Sp. z o.o.

Data premiery: 2010-07-16

Ilość stron: 464