KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
PALOWNIK - Gregory Funaro

On wrócił. Nie błagaj, żeby nie odbierał ci życia. Módl się, żeby śmierć przyszła jak najszybciej.

Wróciłem – to słowo zapisane w języku arabskim, aramejskim, hebrajskim i greckim, za pomocą babilońskiego pisma klinowego i egipskich hieroglifów odkryto na ciele ofiary nabitej na pal. Żeby zrozumieć jego znaczenie, agent specjalny FBI, Sam Markham, będzie musiał wykroczyć daleko poza rutynowe dochodzenie i zagłębić się w meandry historii, astronomii i starożytnych wierzeń.

Świat jest pełny tajnych przekazów. Zwykłe słowa tworzą anagramy pełne ukrytych znaczeń, zdarzenia są podporządkowane matematycznemu równaniu, a mityczne postacie ożywają, by prowadzić Palownika do celu. Markham musi odgadnąć, jakie siły kierują szaleńczymi poczynaniami mordercy, skłaniając go do powtarzania krwawych rytuałów.

Palownik poświęci wszystko dla swojej misji. Przyzwyczaił się do odoru wnętrzności, wydzieranych ze zwłok, i poznał smak ludzkiego mięsa. Musi iść dalej, niezależnie od własnych słabości. Musi wypełnić misję. I wypełni ją, choćby cały świat sprzysiągł się, żeby go powstrzymać.
 

RECENZJA

          „Palownik” to drugi, po „Rzeźbiarzu” kryminał Gregory’ego Funaro i zarazem trzecia powieść wydana w "Zabójczej Serii" wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Główny bohater – Sam Markham, agent specjalny Sekcji Behawioralnej FBI próbuje rozwikłać psychologiczny portret okrutnego, seryjnego mordercy, który prawdopodobnie uważa się za kolejne wcielenie Włada Tepesa Palownika (powszechnie określenie "Draculi"), obłąkanego sadystę siejącego postrach w sercach swoich poddanych i wrogów.

 

Jest to człowiek szalenie niebezpieczny. Wszystkie swoje ofiary nabija na pal przed odbyt i  pozostawia na ich ciałach hieroglify głoszące w różnych językach enigmatyczne „wróciłem”. Markham ma nie lada zagadkę do rozwiązania. Musi dowiedzieć się, co ,,siedzi’’ w chorej psychice szaleńczego zabójcy, żeby odgadnąć jego tożsamość. Czy uda się agentowi FBI powstrzymać krwawe rytuały Palownika? I co oznaczają tajemnicze anagramy na ciałach ofiar?

Poprzednia powieść Gregory’ego Funaro szalenie przypadła mi do gustu, dlatego, kiedy w moje ręce trafił ,,Palownik’’ , nie wahałam się ani chwili, żeby go poznać. Przyznam jednak, że początkowo ciężko było mi wdrożyć się w fabułę, ponieważ mnogość wątków wprowadziła do mojego umysłu lekki chaos, ale z czasem złapałam odpowiedni rytm i doznałam ,,olśnienia’’. Autor zabrał mnie w fascynująco- przerażającą wycieczkę po chorej psychice Palownika, który pochłonięty szaleńczą wizjonerską misją nie spocznie, dopóki nie doprowadzi do celu całego przedsięwzięcia. Wprawdzie opisy zbrodni nakreślone są sugestywnie i szczegółowo, aczkolwiek nie drżałam ze strachu czy niepokoju podczas morderczych obrzędów. Liczyłam na to, że będzie więcej psychologicznego napięcia i bestialskiej zabawy między ofiarą a katem. Narracja prowadzona jest z perspektywy wielu bohaterów, co pozwala czytelnikowi dogłębniej poznać każdy punkt widzenia danej postaci. Akcja toczy się równomiernie i nie dłuży się, jednakże momentami brakowało mi bardziej dynamicznych, niebezpiecznych momentów, które dopiero uaktywniają się prawie pod sam koniec powieści. Na uznanie zasługuje natomiast ciekawa, złożona konstrukcja psychologiczna głównych bohaterów. Stopniowo odkrywamy wszystkie karty dotyczące popapranej przeszłości Palownika, jak również poznamy bardziej szczegółowo prywatne życie Sama Markhama, które także nacechowane jest bolesnymi wydarzeniami. Porównując obie książki Gregory’ego Funaro, bez wątpienia bardziej do gustu przypadł mi ,,Rzeźbiarz’’, aczkolwiek powyższy kryminał także reprezentuje się całkiem przyzwoicie na tle innych książek z tego gatunku.

,,Palownik’’ nie jest może idealny, ponieważ posiada kilka drobnych wad, lecz mimo to, czyta się go bardzo płynnie i z nieustannym zainteresowaniem. Myślę, że miłośnicy literatury z dreszczykiem nie poczują się zawiedzeni. Wspólnie z bohaterami tej książki wejdziemy w mroczne arkana historycznych, astronomicznych i starożytnych wierzeń. Jesteś gotowy na mocne doznania? Stań oko w oko z szalonym psychopatą. ,,On wrócił. Nie błagaj, żeby nie odbierał ci życia. Módl się, żeby śmierć przyszła jak najszybciej’’.

Cyrysia

 

Tytuł oryginału: The Impaler
Data wydania: 09.05.2013
Format: 110mm x 175mm
Liczba stron: 600