TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK  NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

POTOMEK - Graham Masterton

Czy dobrze znane, mityczne kreatury mogą stać się bardziej realne? [Potomek – Graham Masterton ]

Autor: Graham Masterton
Tytuł oryginału: Descendant
Wydawnictwo: Replika , Grudzień 2014
ISBN: 978-83-7674-422-3
Liczba stron: 328
Wymiary: 205 x 145 mm
Wydanie: 1
Tłumaczenie: Piotr Kuś


Graham Masterton to jeden z moich ulubionych pisarzy. Uwielbiam, gdy wprowadza do swoich powieści kreatury, potwory i mityczne postacie z różnych zakątków globu. Sam autor uważa świat mitów, kultów i legend za tak bogaty, iż możemy z niego czerpać nieprzerwanie. Pod jego piórem ożywały japońskie i koreańskie demony. Meksykańskie duchy i pradawne afrykańskie rasy. Potomekpodejmuje temat strigoi – wampirów. Jednak nie spodziewajcie się tu postaci typu Lestat z powieści Anne Rice, Drakuli – Brama Stokera czy Edwarda ze Zmierzchu. Masterton chcąc stworzyć bardziej wiarygodną historię, zagłębił się w spisanych przypadkach napadów wampirów w Chorwacji, Serbii czy Rumunii [o czym dokładniej możecie przeczytać we wstępie do powieści]. Ich sposób odżywiania, intelekt, funkcjonowanie i możliwości zdecydowanie różnią się od wspomnianych wyżej postaci. Według mnie Masterton stworzył bardziej wiarygodną wersję tych stworzeń korzystając z dawnych podań, zabobonów, wierzeń, legend i spisanych poświadczeń.
Dlatego strzeżcie się:


„jeśli macie rude włosy, prowadziliście zdeprawowane, grzeszne życie, nigdy nie zawarliście małżeństwa, jesteście w swojej rodzinie siódmym dzieckiem tej samej płci, jeśli popełniliście samobójstwo albo zostaliście straceni w trakcie egzekucji lub jeśli przeklęła was wiedźma.” s.10


- istnieje ryzyko, iż powrócicie, jako strigoi.
Fabuła. Potomek to niezwykle interesująca historia, w której Bóg, religia, dobro i zło ścierają się ze sobą. Wszystko to w otoczeniu II wojny światowej, podczas której nazistowskie Niemcy wykorzystują wampiry do zwalczania aliantów i ruchu oporu. Przeciw najgroźniejszemu z nich Duce – staje James Falcon, który szczęśliwie powraca z tej bitwy, jako zwycięzca. Jednak 13 lat później powtórnie musi stanąć do walki, by rozprawić się z krwiożerczymi potworami buszującymi w Londynie. Zadanie to pozwoli mu na wyrównanie dawnych porachunków i odkrycie nowych elementów z mrocznej przeszłości. Fabuła powieści zachwyca połączeniem fantastyki z podaniami ludowymi i faktycznymi miejscami i wydarzeniami. To swego rodzaju połączenie Van Helsinga [2004] z Indiana Jonesem, w otoczeniu II wojny światowej i Anglii w okolicach 1957 roku. Książka pełna zwrotów akcji, wrogich przejęć i klimatycznych miejsc takich jak Antwerpia czy Londyn. Autor zahacza także o nazistowskich naukowców, eksperymenty wywiadu, relikwie czy elementy naukowe nie pozbawiając czytelnika wątków romantycznych, religijnych czy sensacyjnych.


Postacie. Bohaterowie tej historii to pełen wachlarz narodowości, zwyczajów, charakterów i podejścia do życia. Krwiożercze wampiry. Wojskowi. Policjanci. Tajniacy czy nieświadome, bezbronne ofiary. Wampiry w powieści są mroczne, żarłoczne i bardzo okrutne. Opisy ich praktyk to nie przelewki. James objawił mi się, jako skrzyżowanie naukowca, wojownika i księdza, który toczy samotną walkę ze złem. Bardzo prawa i bezkompromisowa postać, choć ulegająca kobiecym wdziękom. Bardzo fajną postacią był także przewodnik kapral Little oraz Frank – pies tropiący strigoi. Postacie wprowadzające humor w powieści. W Potomku Mastertona nie mogło oczywiście zabraknąć seksownej kobiety – przewodniczki, Jill, która mimo wykonywanego zawodu, jest przerażona sytuacją, w jakiej się znalazła. Odrobinę nieporadna, szukająca swojego rycerza, co momentami mnie drażniło, ni mniej postać zdecydowanie wiarygodna, bardzo ludzka.


„Słowo „strzyga” pochodzi, bowiem od rumuńskiego striga, czyli „czarownica”, a to słowo z kolei ma źródło w łacińskim wyrazie strega, które powstało od strix, oznaczającego sowę przywołującą wampiry”.s.88


Styl. Narratorem powieści jest Falcon, który w przystępny i wciągający sposób opowiada Nam swoje losy ozdabiając je sporą dawką nauki, religii, magii i zdrowego rozsądku. Opisy masakr, praktyk wampirów czy pościgów w trakcie wojny są scharakteryzowane bardzo realistycznie. Masterton nie bawi się w konwenanse, stosując dość szczegółowe opisy, co może nie przyprawia o mdłości, ale zdecydowanie może przerazić osoby o słabych nerwach. Jedynym elementem, który odrobinę mi przeszkadzał było częste powtarzanie faktów dotyczących wampirów. W ramach przypomnienia otrzymywałam powtórnie informacje dotyczące m.in. ich zwyczajów. Poza tym mimo tematyki powieść czyta się bardzo płynnie, wciąga od samego początku. Jeśli ktoś z Was czytał Suszę tego autora wie, w jakim stylu napisana jest ta powieść.


„To właśnie ten mężczyzna pierwszy raz naszkicował dla mnie, koło, jakie noszą martwe strzygi. Jest to ukośny krzyż symbolizujący pocałunek i wpisany w okrąg reprezentujący nieskończoność.[…] Kilku szacownych uczonych sugeruje, że J.R.R. Tolkien inspirował się takim kołem, pisząc Władcę pierścieni, a fizyczna i duchowa degeneracja Golluma jest paralelą tego, co się dzieje, z ludźmi, gdy zostaną zainfekowane przez strzygę”s.85-86


Wrażenia. Książka niesamowicie mnie wciągnęła i wzbudziła spory entuzjazm. Określiłabym ją, jako niesamowicie pomysłową, spójną i klimatyczną. Autor po raz kolejny mnie nie zawiódł sprawnie prowadząc fabułę, łącząc idealnie fakty z przeszłości i teraźniejszości. Wszystkie powyższe elementy spowodowały, iż zainteresowałam się jeszcze bardziej tą tematyką i zaczęłam się zastanawiać ile jest prawdy w tych spisanych deklaracjach światków obcujących ze strigoi. Na pewno się temu przyjrzę. Lektura, którą warto poznać, i którą z czystym sumieniem polecę. Fani Mastertona będą na pewno zadowoleni, jednak osoby zainteresowane sposobem ukazania zagadnienia, jakim są wampiry także nie powinny być zawiedzione – wszystko zależy od tego, czego szukacie w tego typu lekturze. Potomek dołącza do ulubionych powieści tegoż autora.

 

Marta Korkus, 12.03.2015

 

 


 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS DRUKARNIA  NAJTAŃSZE NISZCZARKI
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI