KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
PROFESORPROFESOR - John Katzenbach

RECENZJA KOSTNICA I

 

 John Katzenbach pracował kiedyś, jako reporter kryminalny publikujący m.in. w "The New York Times" i "The Washington Post".  Pisarską sławę zdobył powieścią ,,W słusznej sprawie''(nominowaną do Edgar Award i sfilmowaną z Seanem Connerym). Autor ma również na swoim koncie inne książki,  takie jak  ,,Wojna Harta' (zekranizowana z Brucem Willisem), ,,Analityk'', ,,Opowieść szaleńca'' a także ,,Ofiara''. Obecnie możemy podziwiać najnowsze dzieło Katzenbacha zatytułowane ,,Profesor'', wydane pod nakładem wydawnictwa Amber .

Głównym bohaterem powieści jest Adrian Thomas, emerytowany profesor uniwersytecki , u którego właśnie zdiagnozowano postępującą demencje zwyrodnieniową, powodującą utratę pamięci i zdolności umysłowe, prowadząc w końcowej fazie do śmierci. Adrian całe swoje życie poświęcił  się badaniu procesów strachu a teraz będąc samotnym emerytem z nieuleczalną chorobą nie widzi dla siebie żadnej przyszłości. Uważa więc, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie samobójstwo.  W drodze powrotnej do domu nieoczekiwanie mężczyzna staje się świadkiem porwania 16- letniej dziewczyny. Okazuje się, iż jest to Jennifer Riggins, znana już w policyjnych kręgach z wcześniejszych domowych ucieczek. Profesor zgłasza to zdarzenie policji, lecz nikt  tak do końca nie wierzy jego słowom. W takiej sytuacji staruszek sam postanawia za wszelką cenę odnaleźć dziewczynę. Czy uda mu się wyrwać Jennifer z rąk oprawcy, gdy brak jakichkolwiek śladów i wskazówek mogących przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu ofiary?

Z   twórczością Johna Katzenbacha spotkałam się po raz pierwszy i jestem bardzo mile zaskoczona. Dawno nie czytałam tak dobrego thrillera dosłownie zapierającego dech w piersiach. Nic dziwnego, że autor zachwycił mnie mistrzowskim warsztatem pisarskim, skoro dzieli się swym doświadczeniem zdobytym na sali rozpraw, gdzie był świadkiem najbardziej sensacyjnych procesów obserwując przy tym różnych, niebezpiecznych przestępców.

Tytułowy bohater jest niezwykle fascynującą postacią, desperacko walczący ze swoją chorobą, lecz niestety jego umysł powoli zatraca się w realnym świecie ulegając halucynacji. Adrian widzi duchy zmarłych: żony, która zginęła w wypadku samochodowym, syna śmiertelnie rannego podczas wojskowej akcji i brata, który popełnił samobójstwo. W fikcyjnym złudzeniu, najbliżsi starają się aktywnie pomóc Thomasowi podpowiadając, gdzie ma szukać wskazówek mogących przyczynić się do odnalezienia nastolatki. Z wielkim uznaniem i podziwem śledziłam poczynania profesora balansującego na skraju otchłani umysłowego  szaleństwa, ale jednocześnie z wielką determinacją konsekwentnie  poszukującego subtelnego tropu, który można byłoby zbadać.

Niezwykle wstrząsający był  także wątek uwięzienia Jennifer, uprowadzonej przez parę psychopatów, by następnie w zamkniętej piwnicy stać się  więźniem ,,Numerem 4'' dla  reality show:  cobedziepotem.com.  Portal ten, jest swego rodzaju nielegalną pornografią pokazującą 24 godz. na dobę relacje na żywo z tortur przeprowadzanych na młodych dziewczynach. Ofiary nawet nie zdają sobie sprawy, że są obiektem pożądania milionów ludzi na całym świecie. Przerażał mnie fakt, że z pośród tylu widzów nie znalazła się nawet jedna osoba, która zareagowałaby na te kontrowersyjne widowisko. Niektórzy patrzyli na numer 4 czysto intelektualnie nie myśląc nawet, że może to być przestępstwo czy akt chorej ciekawości. Autor pokazuje nam   w ten sposób, jak nasz umysł ulega ograniczeniu nie rozumując trzeźwo. Bardzo psychoanalityczne spojrzenie, które zmusza do refleksji.

Z ogromną przyjemnością polecam niezwykle wstrząsający i ekstremalny  wręcz thriller ,,Profesor''.  Nietuzinkowa fabuła przedstawiona  z punktu widzenia kilku osób, daje poczuć całą gamę skrajnych emocji balansując na granicy strachu, bezsilności, fascynacji i determinacji. Akcja cały czas trzyma poziom wzbudzając zainteresowanie poszczególnymi wątkami, zaś napięcie przechodzi momentami w kulminacyjny  punkt. Zwieńczeniem całości  książki jest niesłychanie, wstrząsający finał, który wywołał we mnie cały potok łez.

Śmiało zatem sięgaj po ,,Profesora''. Jak tylko otworzysz pierwszą stronę, będziesz wiedział, że już po tobie.
Pozostaną ci już tylko dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak bardzo to będzie straszne?

 

CYRYSIA

 

Profesor

John Katzenbach

Wydawnictwo: Amber

Data wydania: 2011-09-15

ISBN: 978-83-241-4042-8

Ilość stron: 448

 

RECENZJA KOSTNICA II

     "Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedział, że już po nim." Lecz po tych słowach nie pada strzał, a na pewno nie taki, jakiego można by się spodziewać.

     Główny bohater, którym jest Adrian Thomas - emerytowany uniwersytecki profesor - będzie umierał długo i na naszych oczach, tracąc wszystko co uważa za najcenniejsze, a co mu jeszcze zostało.

     Profesor nie godzi się jednak z wyrokiem, jaki wydało na niego życie i postanawia samemu zadecydować o swoim losie, odejść, kiedy on będzie tego chciał. Chce odebrać sobie życie zaraz po powrocie do domu, dołączyć do zmarłej żony, syna i brata. Jednak i ta możliwość wyboru zostaje mu odebrana, ponieważ w drodze do domu jest - jak mu się wydaje - świadkiem porwania nastolatki. Starszy mężczyzna z jakichś, nie do końca sobie znanych powodów uznaje, że było by nie w porządku, gdyby się teraz zabił. Postanawia wyjaśnić, co tak właściwie stało się na jego oczach. Nie będzie to jednak łatwe, ponieważ jedyny ślad jaki pozostał po dziewczynie to różowa czapka z napisem "Jennifer" na wewnętrznej stronie daszka.

     Cóż można powiedzieć o tytułowym bohaterze?

     Wiele, z pewnością bardzo wiele. Profesor otwiera bowiem przed nami swój umysł i dzieli się każdą myślą, wspomnieniem, emocją, a nawet halucynacjami, w których powracają jego zmarli bliscy i - jakby sama obecność tych duchów była niewystarczająca - pomagają w prowadzeniu prywatnego dochodzenia.

     Niektórzy z Was mogą się zniechęcić po przeczytaniu kilku, bądź kilkunastu rozdziałów "Profesora", lecz należy pamiętać KTO JEST NASZYM PRZEWODNIKIEM W TEJ HISTORII i kiedy zaleje Was potok myśli, które błądzą i potykają się jedna o drugą, starać się zrozumieć roztargnienie starego człowieka, emerytowanego profesora i wykładowcy.

W tym roztargnieniu jest metoda, która poprzez wiele pozornie niepotrzebnych pytań, prowadzi do jedynej możliwej odpowiedzi.

     Równolegle do poczynań głównego bohatera, toczą się losy porwanej nastolatki. Staniemy się niemymi świadkami zniewolenia i okrucieństwa, realizowania chorej wizji sztuki i zaspokajania najgorszych z możliwych żądz. Razem z nami, przez 24/h tych świadków będzie setki tysięcy, a może nawet całe miliony.

Żaden z nich - którzy mogli by pomóc - nie kiwnie nawet palcem, my zaś będziemy mogli tylko patrzeć. Choć podobnie do uwięzionej i maltretowanej Jennifer, nie zawsze będziemy wiedzieli, co dzieje się wokół nas, jakbyśmy również   mieli przesłonięte opaską oczy. Tylko czytając dalej, możemy ją zerwać.

     Czytanie tej powieści sprawia przyjemność, ponieważ jest ona naprawdę dobrze napisana.

     Czytanie tej powieści drażni, kiedy razem z profesorem Adrianem gubimy się pomiędzy jego, a jego-naszymi (!) myślami.

     I w końcu czytanie "Profesora" sprawia ból, kiedy zniewalająca obroża założona przez autora każe biernie czekać na to, co będzie potem.

     Z czystym sumieniem polecam "Profesora" Johna Katzenbacha, jest bowiem tak przerażająco realny, że 24 letni i niemały facet (którym jestem) bał się chwili, w której otworzą się drzwi, jednocześnie nade wszystko pragnąc wiedzieć...

                                     ..."cobedziepotem(...).

 

MAREK