KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

PRZYJACIELE Z DALEKA - Matti Rönkä

Prowadzenie przedsiębiorstwa w Europie Wschodniej nie jest rzeczą łatwą. Wie o tym doskonale Viktor Kärppa, który przejął interes po swoim szefie i uczynił z niego bardzo lukratywny sposób na pomnażanie majątku. Jak to wśród biznesmenów jednak bywa, o „spadek” upominają się dwaj, słusznej postury bracia. W czasie krótkiej pogawędki dają Viktorowi do zrozumienia, że jeśli odważy się ich ignorować, konsekwencje tego będą bardzo nieprzyjemne.

Co w takiej sytuacji może zrobić człowiek, starający się być uczciwym obywatelem? Otóż wsiądzie w stary samochód i ruszy w siną dal. Zdziwieni? No cóż, interesy Kärppy tylko na pozór wyglądają legalne. Z dawnym stylem życia trudno jest mu się pożegnać, a już tym bardziej, kiedy przeszłość usilnie dobija się do jego drzwi.

Najnowsza powieść Mattiego Rönki ukazała się w ramach „Serii ze strachem”, ale ja nie byłam w stanie doszukać się w niej ani obiecanego strachu, ani nawet napięcia. Viktor praktycznie przez całą historię przemierza Finlandię i Rosję, chcąc dowiedzieć się kto zamierza przejąć jego majątek. W czasie krótkich postojów okazjonalnie daje komuś po mordzie, a potem znowu rusza w drogę. Pomiędzy tym wszystkim przewijają się skrawki prywatnego życia bohatera, jednak w żaden sposób nie urozmaiciły mi one akcji.

Może jest to spowodowane moją nieznajomością wcześniejszych perypetii Kärppy, a może zwyczajnie styl pisarza nigdy nie będzie mi odpowiadał. Wiem natomiast, że nie zdołałam odkryć tego, na czym zależało autorowi. Nie poznałam współczesnej Rosji i Finlandii, a społeczeństwo obu krajów nadal jest dla mnie obce.

Przyjaciele z daleka nie są zwyczajnym kryminałem. Jest to bardzo specyficzna mieszanka polityki, historii i Mattiego Rönki, która zapewne nie wszystkim przypadnie do gustu.

Varia

Matti Rönkä „Przyjaciele z daleka”
Ilość stron: 208
Wyd. Czarne
Ocena: 2,5/6