KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
RAZ WIEDŹMIE ŚMIERĆRAZ WIEDŹMIE ŚMIERĆ - Kevin Hearne

RECENZJA KOSTNICA

"Raz wiedźmie śmierć, czyli o tym jak bardzo niebezpieczne bywają kobiety i dlaczego nawet stary druid się ich boi"

Pamiętacie Atticusa O'Sullivana - wiekowego druida o ciele dwudziesto jedno letniego Irlandczyka, posiadającego moc większą niż niejedno bóstwo? Tak! Dokładnie tego samego, który w pierwszym tomie "Kronik Żelaznego Druida" wysłał do chrześcijańskiego piekła jednego z najpotężniejszych irlandzkich bogów, wprowadzając tym samym dosyć spory chaos w krainie Tir na Nóg. O tym jakie konsekwencje przyniosło to w jego życiu mówi drugi tom jego przygód pod tytułem "Raz wiedźmie śmierć".

Atticus stał się po ostatnich wyczynach bardzo popularny. Wielu Bogów zgłasza się do niego po to by na specjalne zlecenie załatwił tego czy tamtego, przy czym najlepiej żeby zlecającego zostawił w spokoju. No i okazało się, że nikt nie lubi Thora, który okazuje się być bardzo osobliwym przypadkiem. Na domiar złego do jego miasteczka zmierzają bachantki, które mają ochotę urządzić sobie "malutką" orgietkę pod nosem samego druida, no i ktoś jak zwykle czyha na życie jego i jego polskich wiedźmich "przyjaciółek". W to wszystko zostaje wplątany także rosyjski rabin, oraz grupa kilku demonów - nie może być nudno.

Fabuła jest pokrętna jak spowinowacenia bogów na greckim panteonie. Muszę przyznać, że ledwo nadążałam za wydarzeniami, lecz choć w tej części zapanował spory chaos to nie ustępuje ona pod względem jakości swojej poprzedniczce - jednak więcej tutaj akcji i kombinacji a trochę mniej tego urzekającego dowcipu. Jak w poprzedniej części autor prowadzi zgrabnie wszystkie wątki po to by na samym końcu spotkały się one na jednej drodze i razem doprowadziły do smakowitego i spektakularnego zakończenia. W "Raz wiedźmie śmierć" rozpoczynają się też pewne wątki, które dają pewność iż zostaną rozwiązane dopiero w ostatniej części owej trylogii. A zapowiada się bardzo ciekawie, bo jak myślicie komu przyjdzie wkurzyć cały Asgard?

Polecam tę pozycje wszystkim, którym spodobała się część pierwsza, a dodatkowo jeśli nie boicie się wyklęcia przez nasz polski kościół to będziecie mogli zapoznać się z trochę inną wizją Matki Boskiej, która mi osobiście bardzo przypadła do gustu. A słyszałam, że w trzeciej części będzie jeszcze bardziej bluźnierczo - ha ha ha.

Moja ocena: 5/6

Fuzja

Tytuł: Raz wiedźmie śmierć

Seria: Kroniki Żelaznego Druida tom 2

Autor: Kevin Hearne

Ilość stron: 400

Wydawnictwo: Rebis 2011