KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

SEJF - Tomasz Sekielski

Na przełomie ostatnich miesięcy można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania  literaturą wśród ludzi z tzw. pierwszych stron gazet. Nie jest to jednak zainteresowanie polegające na jej intensywnym studiowaniu, lecz na pisaniu. Biografie, poradniki, wywiady rzeka mnożą się na naszych oczach jak grzyby po deszczu. O ich jakości można by dyskutować godzinami, ale mało kto ma odwagę stworzyć coś bardziej wymagającego, jak np. powieść.

Na ten krok zdecydował się Tomasz Sekielski – dziennikarz radiowo-telewizyjny i publicysta kojarzony z TVNem oraz tygodnikiem Wprost. Jego debiutancka powieść to w głównej mierze mieszanka literackiej fikcji z doświadczeniem, które zdobył w trakcie wieloletniej pracy reportera. Mieszanka mocna i w moim odczuciu bardzo udana.

Sejf to wielowątkowa powieść, w której pytania i intrygi zdają się nie mieć końca. Policjanci na Podlasiu znajdują brutalnie okaleczone zwłoki mężczyzny. Na pierwszy rzut oka sprawa wygląda jak gangsterskie porachunki, jednak wzbudza wyjątkowo duże zainteresowanie służb specjalnych. W tym samym czasie w Iraku zamordowany zostaje polski ambasador i towarzyszący mu żołnierze. W to wszystko wplątuje się Artur Solski, redaktor jednego z poczytniejszych tygodników. Podsłuchy, kradzieże sprzętu, zastraszanie to specjalność ludzi, którzy wzięli go celownik. Czy Solski wyjdzie z tego cało i o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi?

Muszę przyznać, że Sekielskiemu warsztatu ani wyobraźni nie brakuje. Jego bohaterowie są wiarygodni, wątki sprawnie powiązane, a dojście do meritum sprawy wcale nie takie łatwe. Trzeba skupienia, żeby w pełni się w tym zorientować, ale lektura sowicie wynagradza ten trud. Nie będzie też przesadą, jeśli powiem, że pytania w stylu „na ile nasza dyplomacja rzeczywiście tak wygląda” i „jak bardzo fakty przedstawione tu są prawdziwe” zostaną z wami nawet po zamknięciu książki.

Wielbicielom polityki i sensacji powieść z pewnością przypadnie do gustu. Mojego serca Sejf nie podbił tylko dlatego, że nie lubię przedstawionej w nim tematyki. Mimo to uważam, że Sekielski pokazał na co go stać, a zapewniam was, że stać go na bardzo wiele.

Varia

 

Tomasz Sekielski „Sejf”

Ilość stron: 344

Wyd. Rebis

Ocena: 4,5/6