KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

SREBRNY DZWONECZEK - Tim Osborne

Jest bystry i inteligentny, z łatwością potrafi kojarzyć fakty i wysuwać wnioski. Nie jest jednak superbohaterem. Często popada w tarapaty, daje się zaskoczyć i wodzić na manowce. Taki jest Tim Osborne, bohater kolejnej wydanej nakładem Wydawnictwa Pi powieści z serii Super Kryminał.

Dwunasty tom serii nosi tytuł „Srebrny dzwoneczek”.

Szacowny członek rady miejskiej ma problemy z synem. Chłopak, który dopuścił się kilku przestępstw może zostać aresztowany i wsadzony do więzienia. Ojciec, chcąc uchronić syna przed odsiadką zawiera umowę z drobnym oszustem. Howard Monday wynajmuję swoją wolność i za pieniądze odsiaduje wyroki. Tak jest i tym razem. Kiedy jednak po półrocznej odsiadce zgłasza się do Parthama po pieniądze, ten nie chce ich wypłacić. Monday prosi swojego dawnego znajomego, detektywa Tima Osborne'a o pomoc w odzyskaniu należności. Wkrótce jednak mężczyzna zostaje zamordowany. Tim postanawia dowiedzieć się, kto zabił Howarda. Nie wie jeszcze, że wplątał się w dużo grubszą aferę a jego kłopoty dopiero się rozpoczęły.

W „Srebrnym dzwoneczku” mamy do czynienia z dwoma wątkami. Pierwszy dotyczy sprawy odzyskania pieniędzy i morderstwa Howarda Mondaya, drugi zaś to poszukiwanie drogocennego starodruku. Niby dwie odrębne sprawy, w pewnym momencie się ze sobą wiążą i detektyw Tim  Osborne zostaje wplątany w niebezpieczną grę.

Powieść jest klasycznym kryminałem. Dość szybko zawiązuje się akcja i mamy zagadkę do rozwikłania. Autor wprowadza nas w świat dużych pieniędzy, wpływowych, zamożnych ludzi,   kolekcjonerów inkunabułów (ksiąg z pierwszego okresu druku). W końcu pokazuje metody działania prywatnych detektywów.

„Srebrny dzwoneczek” potrafi wciągnąć i zaintrygować. Trzyma stały, dobry poziom. Ciekawa fabuła, wartka akcja oraz co rusz pojawiające się nowe okoliczności sprawiają, że w czasie lektury nie dopada nas nuda.  Autor umiejętnie stopniuje napięcie, nie odkrywa wszystkich kart na początku powieści, dzięki czemu, z zainteresowaniem śledziłam fabułę i nie mogłam doczekać się  rozwikłania zagadki.  

W „Srebrnym dzwoneczku” mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową. O wszystkich wydarzeniach opowiada nam Tim Osborne. Nie czyni z siebie  znakomitego detektywa i nie pozuje na bohatera, wręcz przeciwnie często mówi o swojej marności i jest świadomy swojej niedoskonałości. Jest takim przeciętnym, niewyróżniającym się z tłumu facetem.

Powieść czyta się szybko. Jest to kryminał, który nie wyróżnia się spośród innych, ale nie stoi też na niższym poziomie. Jest całkiem niezły i jeżeli po niego sięgniecie nie będziecie żałować.   

Polecam.

 

ZAJĄC   

 

Autor:  Osborne Tim

Wydawnictwo: Pi

Rok wydania: 2012

Ilość stron: 221