KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
SZÓSTY - Agnieszka Lingas-Łoniewska

,,Szósty’’ jest debiutancką książką Agnieszki Lingas Łoniewskiej. Swoją premierę miał w 2010 roku, lecz obecnie dzięki wydawnictwu Replika, możemy go ponownie poznać w nowym wydaniu i zmienionej szacie graficznej.

Akcja powieści rozgrywa się na Śląsku, gdzie seryjny morderca poluje na młode, zielonookie blondynki. Uzyskał on przydomek ,,szósty’’, ponieważ swoje ofiary więzi przez sześć dni, by następnie niczym kat odebrać im życie.

,,W szóstym dniu Bóg stworzył człowieka - mężczyznę i kobietę. W szóstym dniu... odbiorę ci życie, bo ja jestem twoim bogiem..."

Śląska Grupa Śledcza pod dowództwem Marcina Langera prowadzi dochodzenie w tej sprawie, lecz ciągle brak jakichkolwiek tropów. Zwracają się o pomoc do najlepszego profilera (Alicji Szymczak), który być może będzie w stanie wytypować znaczące cechy psychopatycznego szaleńca i tym samym przyczyni się do przełomu w śledztwie.  Niestety liczba ofiar w zastraszającym tempie wzrasta, zaś sprawca jawnie bawi się ze wszystkimi w kotka i myszkę. Inspektor Langer zmaga się, więc nie tylko z problemami w pracy, lecz również z narastającym uczuciem do Alicji, z którą czuje dziwną więź, a to za sprawą pewnych wydarzeń z przeszłości. Co zdarzyło się kilka lat temu, że przeznaczenie ciągnie tych dwojga do siebie i czy uda się pochwycić seryjnego mordercę, który już ma kolejną ofiarę na oku a jest nią… zobaczcie sami.

Twórczość Agnieszki Lingas Łoniewskiej miałam już przyjemność poznać dzięki powieściom ,,Bez przebaczenia’’ oraz ,,Zakład o miłość’’, dlatego wiem, że swoim stylem, oryginalną fabułą i doskonale nakreślonymi uczuciami, idealnie trafia w mój czytelniczy gust. Tak też jest i w tym przypadku. ,,Szósty’’, choć jest literackim debiutem zaskoczył mnie bardzo pozytywnie dając pożywkę niebywałych emocji. Autorka  umiejętnie łączy w swojej powieści wątki kryminalne  z romansowymi. W dużej mierze uczucia stanowią tutaj wartość nadrzędną, ale wplecione między obraz działań policyjnych a metodami postępowań psychopaty wspaniale ze sobą synchronizują. Styl narracji został szczegółowo dopracowany pokazując emocje i uczucia od strony Marcina, Alicji oraz mordercy, dzięki czemu możemy niezwykle realnie współtowarzyszyć w ich życiowych perypetiach. Lekki, prosty i konkretny język połączony z wartką, emocjonującą akcją sprawia, że ,,Szóstego’’ czyta się dosłownie na jednym ,,bezdechu’’. Niektóre sceny zwłaszcza łóżkowe nieco krępują swym odważnym wykonaniem, lecz osobiście uważam to za duży plus, ponieważ w obecnych czasach nie powinniśmy zasłaniać pikantnego erotyku pod pierzynką delikatnej wstydliwości. Także zakończenie zaskakuje swym ciekawym rozwiązaniem dając jednocześnie swego rodzaju furtkę do kontynuowania dalszej historii książki.

Czytałam różnorakie opinie na temat ,,Szóstego’’ i niektóre były mało pochlebne, co mnie ogromnie zdziwiło. Widocznie człowiek jest istotą bardzo dziwną i skomplikowaną, dlatego naprawdę trudno go zadowolić. Osobiście uważam, że powyższa książka napisana jest z dużym pazurem pokazując najlepsze walory talentu literackiego Agnieszki Lingas Łoniewskiej. Według mnie wszystko idealnie harmonizowało i współgrało ze sobą, czyli starannie nakreślona fabuła, dobre, dynamiczne tempo akcji, porządna psychologia postaci i ciekawie skonstruowany wątek nadprzyrodzony.

Szczerze i bardzo gorąco polecam przeczytać kryminalno-obyczajową powieść ,,Szósty’’. Jeśli lubisz sensacje, adrenalinę, zbrodnie, tajemnice, walkę z przeznaczeniem, gorące uczucia i cały szereg innych wielkich emocji, ta książka jest dla ciebie. Ale uważaj! Ona działa jak narkotyk, raz tylko ją zażyjesz i wpadniesz w nałóg uzależnienia od twórczości Agnieszki Lingas Łoniewskiej. Uwierz jednak, że warto.

 

CYRYSIA

 

 

wydawnictwo: Replika

data wydania: luty 2012

ISBN: 978-83-76741-00-0

liczba stron: 334