KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
TOAST ZA TEMIDĘ - Katarzyna Szewczyk, Jacek Skowroński  

Od pewnego czasu mam okazję czytać ukazujące się nakładem Wydawnictwa Pi kryminały z cyklu „Super kryminał”. Nie ukrywam, że jedne są interesujące i z zapartym tchem śledzę prezentowane wydarzenia, inne są niestety nudne i ich lekturę uważam za stratę czasu. Tym razem w moje ręce trafił już 13 tom wspomnianego cyklu, a mianowicie  „Toast za Temidę” autorstwa Katarzyny Szewczyk i Jacka Skowrońskiego   Ta książka mnie zaskoczyła.

„Toast za Temidę” są zbiorem napisanych z lekkością, swobodą i polotem opowiadań. Ich bohaterami są Rafał i Elka, para detektywów, których oprócz spraw zawodowych łączą także sprawy osobiste. Kobieta i mężczyzna pozostają w nieformalnym związku. Sprawy kryminalne, zabawne sytuacje a w tle erotyzm, to wszystko znajdziecie w „Toaście za Temidę”.

Zawarte w „Toście  za Temidzie” opowiadania są naprawdę dobre. Pełne humoru i przewrotnych sytuacji są świetną propozycją na letni wieczór. Opowiadania są specyficzne. Jej bohaterzy rozwiązują sprawy kryminalne, jednak sposób w jaki to robią jest bardzo niekonwencjonalny i zaskakujący. Posługują się fortelami, prowokacjami, często łamią prawo, wymierzają sprawiedliwość na własną rękę.

„Toast za Temidę” jest pełna zabawnych scen, ale i absurdalnych sytuacji. Co rusz widzimy biegającą, przemykającą nago Elkę, śledzimy wydarzenia, które są nieprawdopodobne i groteskowe. Rafał i Elka stanowią parę i autorzy dobitnie to podkreślają. Para uwielbia seks i korzysta z życia. W opowiadaniach nie znajdziecie jednak obscenicznych czy wulgarnych opisów, lecz potraktowane trochę z przymrużeniem oka, pełne erotyzmu i zmysłowości sceny.

„Toast za Temidę” jest zbiorem opowiadań kryminalnych. Przyznaję, że patrząc pod kątem zaprezentowanych w nich intryg, bywa różnie. Jedne są naprawdę świetne, trzymają w napięciu i zaskakują finałem, inne wydawały mi się trochę chaotyczne i przekombinowane a wydarzenia szyte tak bardzo grubymi nićmi, że absurdalność sytuacji zamiast mnie bawić irytowała.

W książce duetu pisarskiego Szewczyk, Skowroński widzimy: rozpaczającą, poszukującą zaginionej córki matkę, kobietę, która, próbuje uwolnić się od męża tyrana, mężczyznę, który sprzedaje kobiety do domów publicznych, mordercę... Rafała i Elkę, parę detektywów, którzy nie są superbohaterami lecz ludźmi z krwi i kości. Obok sukcesów  na ich koncie są także porażki, no ale tak to już w życiu bywa.

Polecam

 

ZAJĄC

    

Tytuł: Toast za Temidę

Autorzy: Katarzyna Szewczyk, Jacek Skowroński

Wydawnictwo: Pi

Rok wydania: 2012

Ilość stron: 218