KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
TRAUMA - Graham Masterton

Każdy miłośnik literatury grozy zapewne, chociaż raz w swoim życiu zetknął się z twórczością Grahama Mastertona, najbardziej znanego brytyjskiego pisarza horrorów, thrillerów itp.

Obecnie dzięki wydawnictwu Replika możemy poznać najnowsze dzieło autora zatytułowane ,,Trauma’’. Jest to jednak wznowione wydanie, które w Polsce w 2001 roku znane było czytelnikom, jako ,,Bonnie Winter’’.

Główną bohaterką powieści jest Bonnie Winter, trzydziestoczteroletnia kobieta, żona Duke’a i matka siedemnastoletniego syna- Raya. Na jej barkach spoczywa cały obowiązek utrzymania rodziny, ponieważ bezrobotny mąż woli spędzać czas przed telewizorem z piwkiem w ręku aniżeli szukać pracy. W zaistniałej sytuacji kobieta zmuszona jest pracować na dwóch etatach będąc jednocześnie sprzedawczynią kosmetyków oraz sprzątaczką w miejscach gdzie doszło do zbrodni. Szczególnie drugie zajęcie jest bardzo szokujące i obrzydliwe jak dla kobiety, mimo to Bonnie doskonale odnajduje się w tej roli.

Pewnego dnia Winter zauważa dziwne zjawisko. W większości domów, gdzie dochodziło do niewytłumaczalnych zabójstw za każdym razem występowały tam nietypowe, czarne gąsienice. Po konsultacji ze znajomym entomologiem Bonnie dowiaduje się, że owa larwa jest azteckim motylem. Według wierzeń w folklorze meksykańskim przybiera ona postać demonicznej bogini doprowadzając ludzi do szaleństwa i obłędu, przez co zabijają swoich najbliższych.

Ile prawdy jest w tej historii? Wkrótce Winter stanie się częścią traumatycznych zdarzeń, które na zawsze odmienią jej psychikę.

Już wcześniej miałam do czynienia z dziełami Grahama Mastertona, dlatego moje wymagania względem powyższej książki były bardzo wysokie. Autor przyzwyczaił mnie już do krwawych horrorów i po zapoznaniu się z ,,Traumą'' poczułam lekki niedosyt. Wymienioną pozycję sklasyfikowałabym raczej do thrillera psychologicznego kładącego nacisk na ciemną i jasną naturę człowieka. Początkowo ta subtelna analiza fabuły nie przypadła mi do gustu, lecz z czasem odnalazłam w niej wiele interesujących aspektów. Na wyjątkowe uznanie zasługuje dokładna dbałość o techniczne szczegóły, dzięki temu niezwykle realnie mogłam być świadkiem sposobów czyszczenia i sprzątania ludzkich szczątków z miejsca zbrodni. Wszelkie te procedury budziły we mnie jednocześnie niesmak i podziw dla pracy Bonnie. Jak widać jest ona niezwykle silną psychicznie osobą skoro zajmuje się tak nietypowym zajęciem. Wątek nadprzyrodzony, mimo iż nie dominuje nad historią książki, to jednak znakomicie rozbudza wyobraźnię powodując złowieszczy, tajemniczy klimat. Również podłoże psychologiczne głównej bohaterki jest bardzo wiarygodnie skonstruowane, co powoduje, że można bliżej skupić się na wewnętrznych przeżyciach pani Winter poznając przy tym jej najskrytsze pragnienia. Jedynie tempo akcji i sposób narracji był jak dla mnie zbyt powolny, ale na szczęście lekki, swobodny styl spowodował, że książkę czytało się bardzo szybko i przyjemnie.

Ciekawym dodatkiem do ,,Traumy'' są dołączone  dwa opowiadania : ,,Bazgroły’’ oraz ,,Szamański kompas’’. Obie historie idealnie  harmonizują z w wcześniejszym motywem, gdzie przewodnia myśl mówi o tym, iż w każdym człowieku tkwi zło, które niekiedy może przejąć nad nami kontrolę.

Uważam, że jako całokształt, najnowsze dzieło Grahama mimo paru mankamentów jest fascynujące i intrygujące zarazem, dlatego wszystkim miłośnikom mocniejszych akcentów zachęcam do przeczytania owej pozycji. Zobacz, jak autor umiejętnie i z polotem potrafi poprowadzić psychologiczną grę z czytelnikiem ukazując mu mroczny świat ludzkiego umysłu. Chcesz poznać całkiem inne oblicze Mastertona? Dzięki ,,Traumie’’ będziesz miał teraz taką możliwość. Zapraszam.

 Cyrysia

 

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Tytuł oryginału: Trauma
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: marzec 2012
ISBN: 978-83-76741-68-0
Liczba stron: 264