KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

W CIEMNOŚCI NOCY - Ewa Agnieszka Frankowska  

Stare porzekadło mówi, że jeżeli niewiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W dzisiejszych czasach pieniądz ma ogromną siłę. Pomaga spełniać marzenia, realizować pasje, ale często jest także zarzewiem konfliktów, dramatów. Bywa kością niezgody między bliskimi sobie ludźmi, motywem morderstwa.

O tym jak pieniądz potrafi wpłynąć na rodzinne relacje opowiada książka Ewy Agnieszki Frankowskiej „W ciemności nocy”.

Zebranie rodzinne w sprawie podziału spadku. Tomasz brat Marii ma do rozdysponowania starymi srebrami siostry. Majątek ma podzielić pomiędzy Magdę, Ryszarda i Danutę, siostrzeńców zmarłej. Spotkanie przebiega w miłej atmosferze. Majątek szybko i zgodnie zostaje podzielony i uczestnicy spotkania powracają do domów. Tej samej nocy każdy z nich odwiedza jednak Tomasza a następnego dnia okazuję się, że mężczyzna nie żyje. Wszystko wskazuję na to, że Rupert został otruty. Komisarz Feliks Frączak podejmuję się zadania rozwikłania sprawy.   

„W ciemności nocy” to specyficzny kryminał. W centrum zainteresowania autorki nie pozostaje, bowiem prowadzący śledztwo glina, lecz rodzina Rupertów. Autorska skupia się na relacjach zachodzących między poszczególnymi członkami familii. Pokazuje, jakie więzi łączyły każdego bohatera z denatem. Ujawnia skrywane rodzinne sekrety, nie zażegnane żale i pretensje. I okazuję się, że tak naprawdę każdy mógł być mordercą a motywem pieniądze i spadek po Tomaszu.

Wszystkie tajemnice rodziny Rupertów odkrywa prowadzący śledztwo komisarz Feliks Frączak. Ale, mimo że „W ciemności nocy” jest kryminałem to jednak nie jest to postać wyrazista i zapadająca w pamięć. Bohater ani nie odznacza się nieprzeciętną inteligencją ani błyskotliwością czy poczuciem humoru. Ciekawe jest jednak rozwiązanie przez niego sprawy. Zaprasza on, bowiem wszystkich członków rodziny w jedno miejsce i w takich okolicznościach informuje, kto z nich jest mordercą. Czyżby jednak Frączak miał aspirację zostania Sherlockiem Holmesem?

„W ciemności nocy” to kryminał, w którym akcja toczy się trochę leniwie. Nie ma tu pościgów, czy zapierających dech w piersiach scen, lecz opisy rodzinnych relacji i koneksji. W tle pojawia się doskonale skreślona panorama prawobrzeżnej Warszawy. Niestety powieść Ewy Agnieszki Frankowskiej  nie przypadnie wszystkim do gustu. Ci, którzy szukają w kryminałach mocnych wrażeń będą zawiedzeni, ale może warto czasami podejrzeć życie przeciętnej rodziny, zobaczyć jej rozkład i zastanowić się nad własnym życiem.    

 

ZAJĄC  

 

„W ciemności nocy "

Autor: Ewa
Agnieszka Franowska

Wydawnictwo:  Pi

Rok wydania: 2012

Ilość stron: 218