KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
W GŁĘBI LASU - Harlan Coben

 

OPIS KSIĄŻI:

Dwadzieścia lat temu czworo nastolatków wymknęło się do lasu z letniego obozu. Dwoje odnaleziono później z poderżniętymi gardłami. Pozostała dwójka jakby zapadła się pod ziemię, nie pozostawiając po sobie nawet najdrobniejszego śladu. Była wśród nich siostra Paula Copelanda, obecnie prokuratora i owdowiałego ojca sześcioletniej Cary. Paul ma ambicje polityczne, ale jego plany mogą lec w gruzach, gdy w zastrzelonym na Manhattanie mężczyźnie rozpoznaje ofiarę tamtej tragedii. Nie ma wyjścia, musi postawić sobie pytanie - czy jego siostra żyje? Jaką tajemnicę skrywa milczący las? Co naprawdę wydarzyło się owej pamiętnej nocy?


RECENZJA KOSTNICA:

         Każde słowo, czynność a nawet brak jakiegokolwiek działania zawsze niesie za sobą pewne konsekwencje. Często po fakcie rozważamy inne opcje, dopasowujemy do siebie bardziej oczekiwane wersje i gdybamy co by było gdyby to albo tamto. Niestety co by się stało nigdy się nie odstanie cokolwiek byśmy nie zrobili. Jednak ów świadomość nie powstrzymuje nas od obarczania siebie winą i czasem wyolbrzymiania sprawy. Pewnie nie raz każdy z nas umyślnie czy też nie przyczynił się do wyrządzenia jakieś krzywdy drugiej osobie i później dręczył się wyrzutami sumienia, a im bardziej chciał naprawić błąd, tym bardziej się pogrążał. Czasem lepiej zostawić rzeczy losowi bez ingerencji, prawda?

         Z podobnym problemem boryka się Paul Copeland, główny bohater powieści Harlana Conena "W głębi lasu". Mężczyzna po traumatycznych przeżyciach wydawać by się mogło, że uporządkował sobie życie. Po stracie rodziców, siostry i żony samotnie wychowując sześcioletnią córkę jako ambitny, prokurator okręgu Essex z predyspozycjami do wyższego stołka nieugięcie walczy o sprawiedliwość narażając się tym samym wpływowym ludziom, którzy nie zawahają się przed wyciągnięciem każdego brudu z jego przeszłości. Cope nie dając się zastraszyć i wierny swoim przekonaniom drąży temat uruchamiając lawinę wydarzeń i wspomnień. Postać urzędnika bardzo przypadła mi do gustu także z zapartym tchem śledziłam jego zmagania z duchami przeszłości, które spadały na niego jeden po drugim jak grom z jasnego nieba. Czy czas leczy wszystkie rany? Czy dwadzieścia lat to wystarczająco by zapomnieć o wydarzeniach mających miejsce na obozie letnim, podczas którego zginęła czwórka nastolatków, w tym jego siostra, której ciało nie zostało odnalezione. Zdecydowanie nie. Niektóre rany jedynie są zasklepione i czekają na odpowiedni moment, aby otworzyć się na nowo i dotkliwie okaleczyć. Tak też było w jego przypadku. Nagle przeszłość ożyła rzucając nowe światło na morderstwa z młodzieńczych lat. Co tam się tak naprawdę stało i kto za tym stoi? Oczywiście nie pozbawię Was tej przyjemności i pozostawię Wam odkrycie prawdy. W każdym bądź razie czy rozgrzebywanie starych ran może przynieść cokolwiek dobrego?

         Książka jest strasznie wciągająca, napisana prostym językiem i całkowicie pochłania czytelnika, który z łatwością utożsami się z jej bohaterami. Harlan Coben wykreował historię, która być może gdzieś, kiedyś, komuś faktycznie się przytrafiła i jednocześnie ukazał, że nawet najbardziej prawy i sprawiedliwy człowiek, aby chronić swoją rodzinę jest w stanie zanegować wszystkie wyznawane zasady, by chronić to co kocha. Jest to niezwykle poruszająca historia, która ukazuje, że nie zawsze sprawiedliwość i szczerość zwycięża. Bolesne, ale jakże prawdziwe. Nic nigdy nas nie przygotuje na to co nam może przynieść życie także niczego niestety nie można być pewnym. Z całego serca polecam i jestem przekonana, że urzeknie Was ta historia tak samo jak mnie.

 

MoNiuRka

z dn. 30/12/2011

 

Tytuł: W Głębi Lasu

Autor: Coben Harlan

Wydawca: Albatros Wydawnictwo

Numer wydania: II

Data premiery: 2011-08-05

Ilość stron: 432