KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
WSZYSCY MAMY TAJEMNICE - Harlan Coben

OPIS KSIĄŻKI:

 

Dziesiąta z serii powieści o Myronie Bolitarze, uchylająca rąbka tajemnicy na temat przeszłości ulubionego bohatera Harlana Cobena.

 

Dawna gwiazda tenisa i jedna z pierwszych klientek Bolitara, Suzze, zwraca się do Myrona z prośbą o ratowanie jej małżeństwa. Niedawno ktoś umieścił na Facebooku komentarz kwestionujący ojcostwo nienarodzonego jeszcze dziecka pary. Zaraz potem Lex opuścił będącą w ósmym miesiącu ciąży żonę i przepadł bez wieści... Kobieta jest zrozpaczona, komentarz na jej profilu był dziwnie podpisany – nie tylko pseudonimem, ale również jakimś symbolem. Suzze obawia się, że Lexowi może grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Myron musi odnaleźć nie tylko zaginionego małżonka, ale również autora facebookowej notki.

 

RECENZJA KOSTNICA:

 

         Mówią, że Harlan Coben jest mistrzem współczesnego thrillera, że jego książki są innowacyjne, przejmujące, wnikliwe, wspaniałe, wręcz obowiązkowe. Nie kojarzę, aby ktokolwiek wypowiadał się inaczej niż w samych superlatywach. A słysząc tyle dobrego nie sposób pozostać długo obojętnym. Każdy prędzej czy później postanowi sprawdzić jakąś jego książkę i się przekonać czy te pochwały są uzasadnione. Jest w czym wybierać. Jak dotąd na polskim rynku ukazało się dwadzieścia jeden powieści autora i każda staje się hitem zaraz po premierze. Czy wobec tego nasze polskie oczko, „Wszyscy mamy tajemnice”, kontynuacja przygód ulubionego bohatera autora, Myrona Bolitara, zda egzamin? Według mnie śpiewająco!

 

         Akcja           – wartka

         Bohaterowie  – nietuzinkowi

         Intryga        – precyzyjnie skonstruowana

         Napięcie        – mistrzowsko stopniowane

         Zakończenie – totalnie zaskakujące

 

         W dziesiątej części cyklu o agencie sportowym lawinę wydarzeń uruchamia niejaka Suzzie Trevantino, była tenisistka, jedna z pierwszych klientek agencji MB Reps. Ktoś na portalu społecznościowym zarzucił, że dziecko, którego się spodziewa nie jest jej męża, Lexa Ryder'a, członka popularnego zespołu rockowego HorsePower. Kobieta przeczuwając niebezpieczeństwo prosi przyjaciela o pomoc w ustaleniu nadawcy komentarza, co nie jest wcale łatwe. W dobie internetu każdy może wpisywać co chce i gdzie chce, jednak bez dwóch zdań, zaufanie to podstawa. Nawet najgorsza prawda jest lepsza o najsłodszego kłamstwa. I „jeśli nie otworzy się przed tym, kogo się najbardziej kocha, jeśli nie ujawni się swoich wad, nie zdoła się zbliżyć. Po prostu będzie się miało tajemnice. A te tajemnice jątrzą i dzielą”. I to właśnie dlatego sekrety przez nich utrzymywane przez długi czas powodują, że ta prawda „może zbliżyć, ale może także być nie do zniesienia”. Czy małżeństwo przetrwa próbę czasu?

         Mogłoby się wydawać, że wszystko kręci się wokół tej dwójki, otóż nie. Oni tylko wprawili tę machinę w ruch, a z każdą nową odkrytą przez agentów rewelacją nabiera niebywałego tempa, nie zwalniając ani na moment. Okazuje się bowiem, że w rozterki pary w jakiś sposób może być powiązany brat Myrona, Brad i jego żona Kitty, z którymi utracił kontakt szesnaście lat temu. Czy nasz bohater zdoła dojść do prawdy i tym samym odpędzić złe duchy przeszłości i wyciągnąć rękę na zgodę? Bądź co bądź jakąkolwiek decyzje by nie podjął, zarówno w przypadku swoich podopiecznych jak i własnej rodziny, każda niesie za sobą jakieś skutki. Kwestia tylko wybrania tej najmniej destrukcyjnej, dlatego że „życie jest jak rzeka i kiedy zmienia się jego bieg, jest się odpowiedzialnym za to dokąd zmierza”.

         Główni bohaterowie, Myron Bolitar i jego najbliższy przyjaciel Windsor 'Win' Horne Lockwood III podbili moje serce i nawet brak znajomości ich poprzednich przygód w niczym mi nie przeszkadzał. Ich waleczna postawa, odważne podejście do napotykanych problemów, a także poczucie humoru komponują się w całość idealnie. Dodając do tego wciągającą akcję, intrygę, napięcie i oczywiście niepowtarzalny styl autora mamy bezsprzecznie do czynienia z hitem, który koniecznie trzeba przeczytać. Chapeau bas!

 

MoNiuRka

z dn. 09/05/2012

 

Wydawca: Albatros Wydawnictwo

Numer wydania: I

Data premiery: 2012-04-18

Ilość stron: 462

 

Cykl o Myronie Bolitarze składa się z następujących tytułów:

1.    1995 Bez skrupułów (Deal Breaker)

2.    1996 Krótka piłka (Drop Shot)

3.    1996 Bez śladu (Fade Away)

4.    1997 Błękitna krew (Back Spin)

5.    1998 Jeden fałszywy ruch (One False Move)

6.    1999 Ostatni szczegół (The Final Detail)

7.    2000 Najczarniejszy strach (Darkest Fear)

8.    2006 Obiecaj mi (Promise Me)

9.    2009 Zaginiona (Long Lost)

10. 2012 Wszyscy mamy tajemnice (Live Wire)

Zapowiedź:

11. Schronienie (Shelter) - data wydania: październik 2012