KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

ZMIENNOSKÓRA - Faith Hunter

OPIS KSIĄŻKI:

Bestia. Przebiegła, silna, niebezpieczna. I dziewczyna o bursztynowych oczach. Złączone w jedno. Na śmierć i życie. Na zawsze. Kiedy wampir wyrywa się spod kontroli, kiedy ludzie stają się łowną zwierzyną i szybkim posiłkiem, trzeba wezwać profesjonalnego zabójcę. Jane Yellowrock wyśledzi każdego. I zabije każdego, kto na to zasługuje. Bo Bestia ma jeden cel – polowanie. No, z małym wyjątkiem, kiedy chodzi o kociaki. W świecie gdzie wampiry i wiedźmy są zwykłymi członkami społeczeństwa, umiejętności Jane Yellowrock budzą strach. Czuje się go nawet w pytaniu, jakiego pod żadnym pozorem nie można zadać: Czym jesteś?

 

RECENZJA KOSNICA:

         Zmiennoskóra, zmiennokształtna, wampir czy inne dziwactwa niewątpliwie przynależą do rozgałęzionej rodziny istot nadprzyrodzonych, paranormalnych. Jednak jedna rasa jest nierówna drugiej. Każdego cechują inne moce, słabości i oczywiście cechy charakteru, które potrafią z jednej skrajności (okrucieństwa) przejść w drugą (dobroć). To właśnie one w głównej mierze decydują czy dana postać i jej perypetie przypadną czytelnikowi do gustu czy  jej zachowanie rozdrażni.

         Jane Yellowrock, tytułowa "Zmiennoskóra" jak najbardziej da się lubić. Jest to kolejna twarda bohaterka, która gdy wymaga tego sytuacja potrafi znokautować przeciwnika i rzucić ciętą ripostę. A będąc tak bezpośrednią osobą w kontaktach nietrudno o kłopoty i tarapaty. Sytuację zaostrza fakt, że płatna pogromczyni wampirów zostaje wynajęta przez Katherine Fontaneau, która gwarantuje jej bardzo korzystne warunki w zamian za zlikwidowanie żerującego na przedstawicielach ich rasy odszczepieńca. Wojowniczka stąpa po bardzo cienkim lodzie wzbudzając zainteresowanie wampów, których na każdym kroku to intryguje, to obraża i pod żadnym warunkiem nie daje się podporządkować ich woli.

         Dziewczyna ma wiele do stracenia, gdyby jej tajemnica skrupulatnie ukrywana przed innymi wyszła na jaw. W jej ciele drzemie Bestia, która jest na tyle silna, że niekontrolowana potrafi przejąć władzę nad dziewczyną i "za karę" uwięzić ją w ciele lwa górskiego. Jest to postać preferowana przez Bestię, jednak, gdy wymaga tego sytuacja, oddając bądź czerpiąc masę z kamieni może przybrać dowolny kształt zwierzęcia, co niestety wiąże się z bólem w trakcie transformacji. Na drodze kompromisu dzień należy do Jane-człowieka, a wieczór do Jane-Wielkiej Koty. Spryt i inteligencja kobiety w zestawieniu z szybkością i wrażliwymi zmysłami: słuchu, węchu i smaku zwierzęcia wraz ze szczyptą magii jej przyjaciółki czarownicy Molly, gwarantują pozytywne zakończenie misji.

         Oczywiście wokół tak barwnej i nietuzinkowej kobiety kręcą się faceci, na których jej siła i niewyparzony język działają jak lep na muchy. Aczkolwiek relacje Jane z płcią przeciwną schodzą na dalszy plan ustępując miejsca szczegółowym opisom walk i przygotowań do polowań. Mamy okazje śledzić przebieg wydarzeń nie tylko z perspektywy pogromczyni, ale także wcielić się w postać zwierzęcia tropiącego ofiarę. Bardzo ciekawy sposób przedstawienia akcji, który tak jak z początku mi nie bardzo leżał, to z biegiem wydarzeń zaczęłam doceniać dygresje Bestii.

         Podsumowując "Zmiennoskóra" Faith Hunter gwarantuje czytelnikowi świetną zabawę i z niecierpliwością czekam na kolejną, mam nadzieję tak wspaniale wydaną część. Polecam!

 

MoNiuRka

z dn. 02/07/2012

 

Wydawca: Fabryka Słów Sp. z o.o.

Data premiery: 2012-06-08

Ilość stron: 475