Site icon KOSTNICA – POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Cykl „Noc z Drakulą” na AMC

CZY WIESZ, ŻE…

  1. DRAKULA ISTNIAŁ NAPRAWDĘ

Pierwowzorem postaci Drakuli był wołoski hospodar Wład III Palownik. Ten przydomek wziął się stąd, że jego ojciec – Wład II (nazywany Władem Diabłem) – należał do Zakonu Smoka, tajnego stowarzyszenia, którego celem była obrona Europy przed innowiercami, głównie Turkami. Członkostwo w Zakonie sprawiło, że Wład ojciec zyskał przydomek „draco”, czyli „smok”, który później został przekształcony na „dracul”, słowo oznaczające diabła. Drakula oznaczał więc „syna smoka” lub „syna diabła”.

  1. UWIELBIAŁ KRWAWE BIESIADY

„Palownikiem” nazwano Włada III dlatego, że słynął ze swojego okrucieństwa, którego przejawem było przede wszystkim nabijanie swoich ofiar na pal. Władca organizował nawet kolacje, na które zapraszał kilkaset osób. Na początku jedzono wspólnie posiłek, a po pewnym czasie do pomieszczenia wchodzili żołnierze Włada. Nabijali oni gości na pal, podczas gdy Drakula w spokoju kontynuował jedzenie. Pomścił w ten sposób oprawców swojego ojca, ale nie tylko. Z czasem takie „imprezy” odbywały się regularnie. Nabiciem na pal karano za wszystkie przewinienia. Niezależnie od tego, czy chodziło o popełnienie okrutnej zbrodni, czy jakiś występek, np. kradzież. Pod rządami Włada każdy przestępca kończył tak samo.

  1. ELIMINOWAŁ BIEDNYCH I CHORYCH

Drakula nie tolerował biednych i chorych. Żeby się ich pozbyć, zaprosił ich wszystkich do jednego ze swych domów, mówiąc, że chce ich nakarmić i im pomóc. Pod koniec uczty przeprosił gości i wyszedł, a następnie kazał zabić deskami okna i drzwi, po czym podpalił budynek. Nikt nie przeżył. Władca kilkukrotnie używał tego sposobu, by pozbyć się niechcianych obywateli.

  1. PO TRUPACH DO CELU

Turcy przez wiele lat najeżdżali tereny Wołoszczyzny i często okazywali się silniejsi od armii Włada. W momencie, gdy ten musiał się wycofać, podpalał wioski do niego należące, by żołnierze tureccy nie mieli gdzie odpocząć. Jednocześnie zatruwał wodę w studniach, co miało być sposobem na wykończenie wrogich wojsk. Gdy armia turecka, z którą Drakula toczył walkę o władzę nad Târgoviște – stolicą Wołoszczyzny – zbliżała się do miasta, żołnierze ujrzeli las pali, na które nabito blisko 20 tysięcy osób w różnym wieku. Szacuje się, że podczas kilkuletniego sprawowania władzy, Wład pozbawił życia od 40 do 100 tysięcy ludzi.

  1. CIAŁO DRAKULI ZNIKNĘŁO

Drakula zginął na polu bitwy, odpierając ataki Turków. Istnieją różne spekulacje dotyczące tego, kto zabił Włada – czy został zraniony przypadkowo przez jednego ze swoich żołnierzy, czy było to skrytobójstwo. Głowę Palownika przetransportowano do Konstantynopola
i umieszczono na słupie górującym nad miastem. Ciało zostało pochowane na wyspie Snagow, jednak podczas przeprowadzonej w latach 30. XX wieku ekshumacji nie odnaleziono zwłok.

  1. DRAKULA NAPRAWDĘ PIŁ KREW SWYCH OFIAR
    Wład Palownik nie tylko słynął z palowania, ale także zamiłowania do krwi dziewic. Gdy chłopi lub kupcy skazani zostali na palowanie za to, że płacili za mało podatków, Drakula rozkazywał, by przyprowadzili do niego młodą córkę z tej rodziny. Potem torturował ją, aż w końcu kazał na swoich oczach zasztyletować. Następnie napełniał sobie puchar jej krwią i wznosił toast.
  2. DRAKULA W POPKULTURZE

Pierwszy motyw Drakuli w kulturze popularnej pojawił się w latach 90. XIX wieku. Wówczas irlandzki pisarz, Bram Stoker, napisał swoją najsłynniejszą powieść grozy, której bohaterem była postać inspirowana historycznym władcą. Dzieło przyniosło sławę nie tylko Stokerowi, ale także Rumunii, skąd pochodził Drakula. Pomimo wielu rozbieżności między pierwowzorem a wizją Stokera, stworzony przez niego wizerunek wampira na stałe utrwalił się w popkulturze i został wielokrotnie wykorzystany w filmach, książkach, grach i animacjach. Szacuje się, że dotychczas powstało kilkaset dzieł, w których pojawia się Drakula.

Cykl „Noc z Drakulą” w czwartek 28 maja od 22:00 na AMC:
 
22:00 – DRACULA 2000
23:55 – DRACULA II: ODRODZENIE 
01:40 – DRACULA III: DZIEDZICTWO

Exit mobile version