Site icon KOSTNICA – POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

„Dracul” | potomek Brama Stokera wydaje prequel najsłynniejszego horroru świata

RECENZJA

NAJSŁYNNIEJSZY WAMPIR POWRACA

Nie ma słynniejszego dzieła o wampirach, niż „Dracula” Brama Stokera, chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Nic więc dziwnego, że przez lata doczekała się wiele interpretacji, adaptacji czy nawet kontynuacji. Teraz na rynku pojawiła się powieść „Dracul”, rzecz napisana przez potomka autora, Dacre’a Stokera i J.D. Bakera, stanowi nie tylko prequel całej historii, ale przede wszystkim rekonstrukcję 101 brakujących stron oryginału, która zaczęła żyć własnym życiem. Ale pozostaje pytanie, jakie jest to życie.

Najpierw jednak kilka słów o fabule. Akcja powieści przenosi nas do roku 1868, kiedy to Bram Stoker szykuje się do walki z potworem. Krzyże, woda święcona, broń… To będzie krwawe starcie. I najdłuższa noc w życiu pisarza. Ale to tylko część tego, co się w całej tej sytuacji kryje. Część niezwykłej opowieści sięgającej wiele lat wstecz. Opowieści, którą Stoker będzie chciał opowiedzieć światu…

… ale w życiu nie dane mu było tego zrobić. A przynajmniej nie tak, jak tego chciał. Szczegóły tych wydarzeń opisane są w posłowiu do samego „Dracula”, ale by lepiej zrozumieć z jakim dziełem mamy tu do czynienia, muszę trochę Wam je streścić. Wszystko sprowadza się do tego, że Stoker „Draculę” napisał jako powieść opartą na faktach. Wydawca odrzucił ją, bo Londyn wciąż nie doszedł do siebie po zbrodniach Kuby Rozpruwacza i dzieło mogłoby wywołać panikę. Autor nie był chętny zmieniać swojej książki, ostatecznie jednak wprowadził do niej zmiany – zarówno w nazwiskach prawdziwych postaci, jak i fabule (część tego materiału ukazała się jako opowiadanie „Dracula’s Guest” w 1914 roku). Zniknęło też pierwszych 101 stron i to właśnie je postanowili zrekonstruować Dacre Stoker i J.D. Barker, jednocześnie dodając do tego coś od siebie.

Tak zrodziła się iście metafikcyjna powieść, która uzupełnia „Draculę”, ale… Właśnie. Opus magnum Brama Stokera, choć nie pierwsze i nie jedyne w świecie opowieści o wampirach, jest do dziś niedoścignionym wzorem historii o krwiopijcach. Wielu się z nim mierzyło (pamiętajcie o niezliczonych filmach czy powieściach typu „Dracula the Un-dead” Dacre Stokera), nigdy jednak nie mogło się równać. I nie równa się z nim „Dracul”. Dzieło to stylistycznie jest proste, nie ma tego klimatu, nie ma tej akcji, chociaż zachowano zarówno wiele elementów oryginalnego schematu, jak i postarano się dostosować styl do realiów. Literacko to bardzo prosta lektura, bez epickiego rozmachu, chociaż rozpisana na niemal 500 stron.

Ale za to ma dużą wartość historyczną. Rekonstrukcja brakujących stron i próba przywrócenia pierwiastka „opowieści na faktach” to strzał w dziesiątkę, który kupi każdego fana pierwowzoru. Dzięki temu zyskujemy nowe spojrzenie. Gdyby tak jeszcze rzecz była naprawdę dobrze napisana, mogłoby być rewelacyjnie. Jest jednak nieźle, dość typowo dla współcześnie literatury rozrywkowej, ale nawet mimo to fani „Draculi” koniecznie powinni poznać całość i odkryć kulisy niezwykłych wydarzeń, które dotąd były poza ich zasięgiem.

Michał Lipka

Twórca bestsellerowych thrillerów J.D. Barker oraz Dacre Stoker, potomek autora „Draculi”, wspólnie wskrzeszają historię najsłynniejszego horroru świata. „Dracul” to niezwykle klimatyczna, nieco klaustrofobiczna historia, w której zbrodnia miesza się z opowieścią o mieście nękanym chorobami, głodem i cierpieniem. Niezwykłe połączenie thrillera i horroru w księgarniach już 2 września.

Struktura opowieści utkana z listów, fragmentów gazet, pamiętników i zeznań świadków stapia się z rzeczywistością. Koszmar bohatera bardzo szybko okazuje się snem, z którego nie sposób się obudzić. Jakiś czas temu Dacre Stoker odkrył ponad 100 stron notatek swojego słynnego przodka. Wraz z J.D. Barkerem, autorem znakomicie przyjętego thrillera „Czwarta małpa”, połączył pozostawione przez autora „Draculi” historyczne zapiski z fantastyczną aurą wiktoriańskiego gotyku. Dzięki temu czytelnicy pochłaniający kolejne rozdziały powieści wspólnie z bohaterami odczuwają niemal namacalny, paraliżujący strach. Niczym Bram Stoker zamknięty w mrocznej komnacie, tkwią w przerażającej niepewności, czując na sobie widmo śmierci i żądzy krwi.

Początki historii, które stały się kanwą powieści „Dracul”, autorzy umieścili w dramatycznym okresie w dziejach Irlandii. W kraju ogromne spustoszenie sieje zaraza ziemniaka – nastaje wielki głód, choroby zabijają niemal co drugiego mieszkańca Dublina. Mieszkający z rodziną poza miastem kilkuletni Bram Stoker jest bliski śmierci. Uleczyć może go jedynie Ellen Crone, zaprzyjaźniona z rodziną opiekunka, postać mroczna i niepokojąca, która jako jedyna jest w stanie przywrócić chłopakowi energię życiową. Ich relacja oparta na wzajemnym, niemal psychosomatycznym oddziaływaniu buduje aurę niezwykłej tajemnicy. Kobieta zdaje się mieć zagadkowe moce, a to co skrywa pod łóżkiem w brudnej, zakurzonej skrzyni rzuca szczególne światło na najstraszniejsze aspekty mitologii wampirów. Gdy po latach Bram i jego siostra Matylda zechcą odszukać zaginioną w niewyjaśnionych okolicznościach Ellen, wszystkie tropy będą prowadzić do postaci pewnego intrygującego i okrutnego transylwańskiego arystokraty…

„Dracul” to oficjalny prequel kultowej powieści o najsłynniejszym wampirze świata. Dacre Stoker oraz J.D. Barker przekłuli zapiski Brama Stokera, w pełnokrwistą, przepełnioną grozą powieść, która była nominowana do nagrody Goodreads Choice Award w kategorii horror.


Opinie o książce i rekomendacje:

Nowoczesna, energetyczna i przyjemna w lekturze proza. Dracul ujawnia nie tylko „prawdziwe” pochodzenie Draculi, ale także samego Brama Stokera. To zdecydowanie więcej niż powieść o Draculi, to świetny wkład w cały wampiryczny gatunek.
SF Reader

Fani i badacze Brama Stokera odnajdą tu satysfakcjonujące rozwinięcie jego spuścizny.
Publishers Weekly

Piekielnie przerażająca (…) Dracul sprawia, że oglądasz się przez ramię, sprawdzasz, co jest pod łóżkiem i na suficie. Cały czas zastanawiasz się co kryje się w środku skrzyni i podłużnego pudła, które widzisz przed sobą.
Josh Malerman, autor bestsellera „Nie otwieraj oczu”


J.D. Barker
– amerykański pisarz, autor bestsellerów thrillerów, finalista prestiżowych nagród literackich, takich Bram Stoker Award. W Polsce znany ze świetnie odebranych przez czytelników „Czwartej małpy” i „Piątej ofiary”.

Dacre Stoker – amerykańsko-kanadyjski pisarz i filmowiec, potomek słynnego Brama Stokera. W młodości zawodowo trenował pięciobój lekkoatletyczny i wystąpił na olimpiadzie. Przyczynił się do upowszechnienia „Draculi” w filmie, telewizji czy komiksie.

Exit mobile version