Niespodzianka dla fanów karcianych rozgrywek – w listopadzie, nakładem Fabryki Kart Trefl – Kraków, ukazały się kolekcjonerskie wydania kart z nowej serii Excellent. Talie wyróżnia pieczołowicie wykonana szata graficzna, oryginalna tematyka i niepowtarzalny klimat. Każdy tytuł oprócz kart zawiera dwie książeczki – jedną z zasadami 5 gier karcianych i drugą z komentarzem specjalisty, opisującym zagadnienie, któremu poświęcona jest dana talia. Karty wykonane są na najwyższym poziomie z płótnowanego kartonu i opakowane w twarde, wytrzymałe pudełko.
NIGHTMARES
Talia dla miłośników mrocznych klimatów. Spodoba się zwłaszcza fanom nieśmiertelnej serii „Obcy” i osobom zaczytującym się w prozie ekscentrycznego Howarda Phillipsa Lovecrafta lub Williama Gibsona. Są wizualizacją grozy, czegoś, co nie musi mieć wyraźnie zaznaczonego pochodzenia, a jedynie zawiera pewną sugestię, że ta istota może kiedyś była człowiekiem. Wyrusz na wyprawę w krainę snów. Czy odnajdziesz w niej swoje własne koszmary?
„Ładnych” rzeczy jest wokół nas zbyt dużo, odczuwamy przesyt i swoisty przymus estetyczny.
Nightmares to doskonałej jakości 55 kart do gry z intrygującymi ilustracjami Mariusza „Noistromo” Siergiejewa.
Polecamy jako prezent dla każdego fana grozy (cena około 25 zł), w zestawie znajdziecie książeczkę, w której autor ilustracji wyjaśni skąd czerpie inspiracje oraz czym są jego potwory ?
Całość jest oczywiście profesjonalnie wydana i wykonana.
W listopadzie ukazały się jeszcze:
ALIANCI. II WOJNA ŚWIATOWA
Talia poświęcona siłom aliantów w okresie II wojny światowej z klimatycznymi ilustracjami. Dla miłośników historii i nie tylko.
Wybór zagadnień i postaci do talii nie był łatwy. Celem było oddanie ogromnego wysiłku militarnego państw walczących z Niemcami i Japonią. Na kartach widnieją znani dowódcy, broń i żołnierze m.in. Generał Armii Dwight Eisenhower „Ike”, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, czterosilnikowy bombowiec B-17 „Latająca Forteca”, partyzanci, amerykańscy marines i chyba najlepiej znany czołg II wojny światowej – T-34. W instrukcji do każdej grafiki gracze znajdą krótki komentarz historyczny.
Rysunki: Jakub Mathia
Projekt pudełka i rewers: Piotr Łapiński
Komentarz historyczny: Łukasz Przybyło
GRAFFITI
Graffiti, street art, murale – to właśnie im poświęcona jest ta oryginalna talia kart. Tematyka jest bardzo interesująca, ale szerzej nieznana. Z tego względu do talii dołączona jest książeczka ze specjalistycznym wstępem Artura Wabika, artysty sztuk wizualnych, autora murali i instalacji w przestrzeni publicznej, publicysty i badacza popkultury. Warto przed pierwszą rozgrywką poczytać o narodzinach graffiti w 1969 roku, jego związku z kulturą hip-hop, silnym społecznym przekazie jaki ze sobą niesie, a także o międzynarodowej pozycji polskich artystów street artu.
Projekt kart: Piotr Bednarczyk
Omówienie historii graffiti: Artur Wabik
PIXELART
Talia utrzymana jest w estetyce pixel art. Na pierwszy rzut oka wiadomo o co chodzi: elementy graficzne składające się z przypominających piksele kwadratowych klocków, stylistyka retro, wykorzystanie motywów z klasycznych gier wideo na koszulkach. Ale czy na pewno wszyscy wiedzą czym jest pixel art i skąd się wziął? Fachową wiedzą o sztuce z pixeli, w specjalnie dołączonej książeczce, dzieli się z graczami Bartłomiej Nagórski.
Piksele są obecne w kinie, telewizji, grach wideo starych i nowych, designie, ilustracjach, modzie, na ścianach i ulicach miast, a od niedawna również na kartach do gry. Ilustracje do talii przygotował Artur Reterski.
Opakowanie i rewers: Mateusz Czech
Omówienie historii pixel art: Bartłomiej Nagórski
Ilustracje: Artur Reterski