Site icon KOSTNICA – POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Kryminalne lata 90. według Miłoszewskiego. „Kastor” już 31 października

Kraków, początek lat 90. Kina zapraszają na projekcję nowego Bonda z Timothym Daltonem, po ulicach jeżdżą polonezy, a nowe biznesy wyrastają jak grzyby po deszczu. Komisarz Kastor Grudziński otrzymuje zgłoszenie o zaginięciu bogatego biznesmena i tym samym wpada na trop serii niewyjaśnionych zabójstw… Wojtek Miłoszewski, autor bestsellerowych powieści sensacyjnych – Inwazji oraz Farby – powraca z nowym, gorącym kryminałem, od którego nie sposób się oderwać. Premiera Kastora już 31 października.

Tej książce nie brakuje niczego. Jej siłą napędową jest wciągająca intryga kryminalna, doskonale naszkicowane postaci oraz scenografia, która przypomina najlepsze policyjne filmy z lat 90. Cierpiący na chroniczną bezsenność komisarz z komendy wojewódzkiej dostaje zawiadomienie o zaginięciu bogatego mieszkańca Woli Justowskiej. Okazuje się, że zniknięcie biznesmena wiąże się z czymś znacznie poważniejszym niż żądanie okupu. Niedługo potem dochodzi do dziwnych morderstw, a spirala śmierci nakręca się z każdym dniem i każdą nieprzespaną nocą. Kastor na własnej skórze przekonuje się, że zło może kryć się wszędzie – nie tylko w krakowskich dyskotekach i na Kazimierzu, lecz także w miejscach, w których nikt tego by się nie spodziewał. Także tych bardzo bliskich komisarzowi…

Książka Miłoszewskiego to nie tylko świetnie napisany kryminał, ale też sentymentalna podróż do czasów zawieszonych pomiędzy komunizmem a nowym systemem, który całkowicie zmienia scenę polityczną i gospodarczą Polski. Miastem królów rządzą cinkciarze, dilerzy i aferzyści, kwitnie nielegalny handel, także ludźmi. Autor niemalże rysuje nam ówczesną mapę miasta, na której modny dziś Kazimierz jest dzielnicą „nędzy, brudu i beznadziei, gdzie lepiej nie zapuszczać się po zmroku”, a okolica komisariatu na Mogilskiej świeci pustkami – nie ma tam żadnych innych budynków.

Miłoszewski wprowadza czytelnika do frapującego, ale też brudnego i przygnębiającego świata, który jednak niepozbawiony jest humoru – w postaci zabawnych bohaterów czy ironicznych dialogów.

Miłoszewski zaprosił do świata, który już gdzieś widziałem, tylko z zupełnie innej strony. Skorzystałem z zaproszenia. I wszystkich będę namawiał. Nie pożałujecie. Warto. Gorąco polecam.

Cezary Pazura

Wojtek Miłoszewski (ur. 1980 w Warszawie) – pisarz i scenarzysta. Autor bestsellerowych powieści sensacyjnych z elementami political fiction: Inwazji (W.A.B. 2017) i jej równie głośnej kontynuacji: FARBY (W.A.B. 2018). Współscenarzysta seriali: Wataha dla HBO Europe oraz Prokurator dla TVP2, zdobywcy Nagrody Filmowej Orzeł za najlepszy filmowy serial telewizyjny 2015 roku. Napisał także ponad osiemdziesiąt odcinków cieszącego się dużą popularnością serialu paradokumentalnego Policjantki i Policjanci, emitowanego na antenie TV4, oraz drapieżny monodram Rozkwaś Polaka, wystawiany na deskach warszawskiego Teatru Kwadrat.

Exit mobile version