Site icon KOSTNICA – POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Susza -Graham Masterton – RECENZJA – MAKEPEACE ON WAR

MAKEPEACE ON WAR

Najnowsza powieść Grahama Masterotna na polskim rynku to nie do końca taka nowość. „Susza” bowiem po raz pierwszy ukazała się w roku 2014, a to najnowsze, to już jej trzecie (i poprawione) wydanie. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy tu do czynienia z kolejną dobrą powieścią jednego z niekwestionowanych mistrzów horroru, doskonale nadającą się w sam raz na letnie upalne miesiące, kiedy klimat za oknem doskonale zgrywa się z klimatem panującym na stronach.

Nad kalifornijskie San Bernardino nadchodzi wyjątkowo upalne lato. Pogoda szybko zmienia się w problem, kiedy susza dotyka okolicę. I tu zaczyna się prawdziwy problem, bo są ludzie, którzy klęskę żywiołową chcą wykorzystać do własnych celów. Działania polityków doprowadzają do odcięcia wody w najbiedniejszych dzielnicach, w mieście wybuchają zamieszki, policja nie ma szans z protestującymi, a sytuacja z każdą chwilą tylko się pogarsza. W samym jej środku znajduje się Martin Makepeace, były żołnierz, a obecnie pracownik opieki społecznej, którego córka jest poważnie chora, a syn trafia za kratki za gwałt i morderstwo, których nie popełnił. Martin będzie wiec musiał stanąć do walki o wszystko, co mu bliskie, a susza i najgorsze ludzkie instynkty niczego nie ułatwiają…

Gdyby „Rambo” był postapokaliptycznym thrillerem, wyglądałby jak „Susza” Mastertona. To pierwsze wrażenie, jakie odniosłem po przeczytaniu opisu tej powieści i lektura całości jedynie je podtrzymała. Owszem, nie jest to tak sensacyjna opowieść, jak przypadki weterana wojny w Wietnamie, który w Ameryce pełnej niegościnnych władz nie może znaleźć sobie miejsca po wojnie, ale wciąż mają ze sobą dużo wspólnego. Twardy bohater, który umie poradzić sobie w każdej sytuacji, dzięki wojskowemu wyszkoleniu, problemy, walka o przetrwanie… Z jednej strony wydaje się, że nie bardzo pasuje to do Mastertona, mistrza erotyki i brutalnych horrorów, ale szybko okazuje się, że jednak jest inaczej.

Bo nawet tu Masterton czuje się, jak w domu. Nieraz udowodnił nam, że potrafi pisać nie tylko o seksie i mrocznych siłach, ale też i świetne radzi sobie zarówno jako autor powieści historycznych czy rasowych thrillerów / kryminałów. Tutaj bada nieco inny grunt, a zarazem pozostaje wierny sobie. Bo trudno nie porównać „Suszy” do jego wcześniejszego „Głodu”, stanowiącego odpowiedź na kingowy „Bastion”. Dzięki temu w ręce czytelników trafia dynamiczna powieści z dreszczykiem, niezłymi, choć nie zawsze dobrze wykorzystanymi pomysłami i całkiem wciągającą fabułą.

Czyli jest dobrze. Nie tylko, gdy rozpatrywać „Suszę” jako lekturę wakacyjną. To po prostu dobra lektura dla miłośników thrillerów i grozy, która wcale nie musi pochodzić z nadnaturalnego źródła.

Michał Lipka

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 2021-07-13
Liczba stron: 352

Przerażająca wizja świata bez wody

San Bernardino w Kalifornii dotyka susza w samym środku wyjątkowo upalnego lata. Skorumpowani politycy cynicznie wykorzystują sytuację dla własnych celów i odcinają wodę najuboższym dzielnicom, w których mieszkają podopieczni Martina Makepeace’a (byłego żołnierza marines, a obecnie pracownika opieki społecznej).

W mieście wybuchają zamieszki, których policja nie jest w stanie opanować. Na dodatek córka Martina jest bardzo chora, a jego syn zostaje niesłusznie aresztowany za gwałt i zabójstwo. Martin nie ma wyboru i musi uciec się do drastycznych środków, żeby ratować swoją rodzinę.

Exit mobile version