KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
POTOMSTWO - Jack Ketchum

Jack Ketchum ( Dallas Mayr), to jeden z najpopularniejszych twórców horrorów na całym świecie. Wszystkie jego dotychczas wydane dzieła m.in. ,,Poza sezonem’’ , ,,Dziewczyna z sąsiedztwa’’, ,,Straceni'', ,,Jedyne dziecko’’, ,,Królestwo spokoju’’ itp. stanowią niebywałą ,,ucztę’’ dla miłośników grozy.

Obecnie dzięki wydawnictwu Replika możemy poznać  najnowsze dzieło tegoż pisarza o intrygującym tytule ,,Potomstwo''.  Jest to kontynuacja książki ,,Poza sezonem’’.

Akcja powieści rozgrywa się w małym miasteczku Dead River w stanie Maine. Przed dziesięcioma laty zdarzyła się tutaj wielka tragedia z udziałem sadystycznych kanibali, z którymi walczył szeryf George Peters.  Na szczęście zakończyła się ona pomyślnie dla przedstawiciela władzy, jednak makabryczne wspomnienia nie przestają nawiedzać emerytowanego obecnie policjanta. Jedyną ucieczką od bolesnych obrazów z przeszłości jest alkohol, lecz pewnego dnia duchy z przeszłości dają o sobie ponownie znać. Okazuje się, iż zdziczali osobnicy przetrwali i rozmnożyli swój klan. Teraz ponownie w bestialski sposób zaczynają polować na ludzi. Są już pierwsze ofiary ich ataków. Dwaj miejscowi policjanci proszą swojego doświadczonego kolegę po fachu o pomoc, ponieważ tylko Peters wie, z czym tak naprawdę ma do czynienia

      Czy uda mu zwycięsko wyjść ze starcia z kanibalistycznymi potworami?

 ,,Potomstwo’’ stanowi ciąg dalszy książki ,,Poza sezonem’’, ale można go bez problemu czytać nie znając części pierwszej, ponieważ obie fabuły nie są ze sobą ściśle powiązane. Motyw przewodni jednak jest ten sam, czyli nieustająca walka z okrutnymi dzikusami.

Muszę szczerze przyznać, że jestem nieco rozczarowana historią ,,Potomstwa’’. Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z kanibalami w pierwowzorze powieści, byłam zachwycona i zniesmaczona zarazem brutalnością opisów i makabryczną akcją, zaś w najnowszej książce Ketchuma nie odczułam już ekscytacji tą samą, powtarzającą się nadmierną dawką wrażeń. Fabuła nie wyróżnia się niczym oryginalnym i uważam, że można ją było wzbogacić w bardziej zawiłe i skomplikowane wątki. Akcja toczy się żwawo i dynamicznie, ale czasami miałam takie nieodparte wrażenie, iż szczególnie w pierwszej połowie książki jest spowalniania przez niepotrzebne opisy, które nieco odbiegały od głównego nurtu historii. Sceny mordu zamiast mnie przerażać powodowały psychiczną obojętność. Może powodem tego stanu rzeczy jest moja ,,znieczulica’’ spowodowana nieustannym czytaniem horrorów, przez co uodporniłam się na mocne obrazy pełne krwawych przygód. Z drugiej strony uważam, że powodem jest brak psychologicznej gry między ofiarą a napastnikiem, która dodałaby swoistego dreszczyku i przerażenia. Znając poprzednie dzieła autora np. ,,Jedyne dziecko’’ wiem, że stać go na więcej, dlatego czuje literacki niedosyt.

Nie skreślam jednak tej pozycji całkowicie, ponieważ moim zdaniem zawiera ona w sobie parę pozytywnych zalet m.in. dosadne opisy, dramaturgia, bardziej dopracowana psychologia postaci oraz swobodna narracja. Powyższe aspekty zdecydowanie podnoszą walory ,,Potomstwa’’. Ponadto autor po przez swoje dzieło przesyła czytelnikowi ważny przekaz mówiący o tym, iż każdy człowiek w stanie realnego zagrożenia, w obronie własnego życia zdolny jest do najgorszych czynów.

Polecam ,,Potomstwo’’ wszystkim zwolennikom Ketchuma oraz każdemu, kto pragnie ociekającego krwią horroru. To nietypowa książka, która może dać ci sporą dawkę strachu i przerażenia. Chcesz poczuć obezwładniającą grozę, po której będą męczyć cię nocne koszmary? Jeśli tak, to podejmij  walkę z bezwzględnymi dzikusami i zobacz, kto okaże się zwycięzcą. Zapraszam.

 

 

CYRYSIA

Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Tytuł oryginału: Offspring

Wydawnictwo: Replika
Wydanie oryginalne: 2006
Wydanie polskie: 2012
Ilość stron: 288