Zabita rodzina, umierający seryjny morderca i zaginione dziecko. Detektyw Max Wolfe ściga bezlitosnego zabójcę krążącego po LondynieDRUGI TOM TRYLOGII Z DETEKTYWEM MAXEM WOLFE’EM. WYŚMIENITY I ZASKAKUJĄCO OKRUTNY KRYMINAŁ AUTORA „KRWAWEJ WYLICZANKI”W Nowy Rok w północnym Londynie na jednym ze strzeżonych osiedli zostają znalezione zwłoki zamożnej rodziny. Bestialsko zamordowani zostali wszyscy jej członkowie z wyjątkiem najmłodszego dziecka, które zniknęło. Narzędzie zbrodni – pistolet do ogłuszania bydła przed ubojem – prowadzi Wolfe’a do zakurzonej sali Muzeum Zbrodni Scotland Yardu. Wydaje się, że mordercą musi być człowiek, którego przed trzydziestu laty policja nazwała Rzeźnikiem. Ale Rzeźnik odsiedział już swoje w więzieniu, a dziś jest stary i umierający. Czy to możliwe, by znów zaczął zabijać? Czy morderstwo tej niewinnej rodziny było bezmyślną masakrą ze strony szalonego psychopaty, groteskowym hołdem naśladowcy dla swego mistrza czy próbą wrobienia w morderstwo umierającego mężczyzny? Max wie, że jak najszybciej musi odnaleźć zaginione dziecko i powstrzymać mordercę, zanim ten zniszczy życie kolejnej niewinnej rodzinie lub zapuka do jego własnych drzwi.
Okazuje się, że nawet z pozoru najszczęśliwsze rodziny potrafią skrywać mroczne sekrety, za które ktoś jest gotów zabić…„Napisana zarazem z niesamowitą prostotą i wnikliwością. Ta powieść odpowiada na pytanie, dlaczego Tony Parsons znajduje się w gronie najlepszych brytyjskich autorów kryminałów”
Geoffrey Wansell, „Daily Mail”tytuł oryginału: MURDER BAG #2 THE SLAUGHTER MAN
literatura anglojęzyczna
tłumaczenie: Janusz Ochab
liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7985-937-5
oprawa: miękka ze skrzydełkami
WYDAWNICTWO ALBATROS
data wydania: 15 lutego 2017
Pisarz i felietonista „Daily Mirror”, należy do najbardziej znanych brytyjskich dziennikarzy pokolenia punk rocka. Współpracował m.in. z „The Guardian”, „Elle”, „The Daily Telegraph”, „The Sunday Times”, „GQ” i „Marie Claire”. Przez sześć lat regularnie występował w programach telewizji BBC2, The Late Show i Newsnight Review, a także we własnych programach dokumentalnych. W 1999 r. opublikował pierwszą, entuzjastycznie przyjętą powieść Mężczyzna i chłopiec, która w Wielkiej Brytanii otrzymała prestiżowy tytuł Książki Roku 2000 i osiągnęła rekordową liczbę dwóch milionów sprzedanych egzemplarzy. Na jej podstawie powstał dwuczęściowy film telewizji BBC. Kolejne tytuły – Za moje dziecko, Mężczyzna i żona, Kroniki rodzinne, Miłość to wszystko, czego potrzebujesz i Moja ulubiona żona – również osiągnęły status bestsellerów. W 2014 r. Parsons zadebiutował jako autor kryminałów powieścią Krwawa wyliczanka, która zapoczątkowała cykl z detektywem Maxem Wolfe’em.
RECENZJA
Drugi tom kryminalnej serii z detektywem Wolfem w roli głównej. Osobiście nie miałam okazji czytać tego pierwszego i trochę żałuję, ale zawsze jest czas by to nadrobić – mam na dzieję. Nim zdecydowałam się na przeczytanie „Rzeźnika” sprawdziłam czy i co ewentualnie autor ma na swoim koncie. Jak się okazało sporo choć w klimatach innych niż seria z Maxem.
Nowy Rok w Londynie. Na zastrzeżonym osiedlu zostaje zamordowana szczęśliwa rodzina. Jednak nie wszyscy padają ofiarami. Najmłodsza pociecha znika – nie wiadomo czy chłopczyk został porwany, uciekł czy został zabity i zabrany z miejsca masakry. Jednak to co szokuje najbardziej to narzędzie zbrodni – pistolet do ogłuszania bydła przed ubojem. Detektyw wraz z ekipą szukają na dwa fronty. Sprawdzają rodzinę, która wydaje się być szczęśliwą, zamożną i bez problemów, a także szukają starszych spraw, w których użyto tego samego narzędzie zbrodni. Szybko trafiają na człowieka, którego przed wielu laty nazwano Rzeźnikiem. Tyle, że odsiedział on już swoja karę, a aktualnie zmaga się ze śmiertelną chorobą. Czy możliwe jest by próbował mordować ponownie? A jeśli tak to z jakiego powodu?
„Świat jest rynsztokiem wypełnionym tym, czego chcą ludzie”*
Wolfe zaczyna szukać i grzebać o co tak na prawdę chodzi. Kto chciał zniszczyć sielankę tej rodziny? Im głębiej wnika tym więcej szokujących odkryć dokonuje. Bo jak się okazuje nawet ta najszczęśliwsza z pozoru rodzina potrafi skrywać sekrety i to nie koniecznie pozytywne…
Nie będę Wam więcej zdradzać jeśli chodzi o treść, bo książka jest zwięzła i dynamiczna. Szkoda zdradzać więcej skoro można wszystko odkryć poświęcając powieści raptem kilka godzin – pozycja czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Osobiście bardzo polubiłam stworzonego przez Tony’ego detektywa – osoba niezwykle pozytywna, opiekuńcza względem swojej córeczki, kochająca zwierzęta – ciężko przejść obok obojętnie. Treść książki również zasługuje na pozytywną ocenę, bo jest niezwykle płynna, wartka i intrygująca.
Nie mam możliwości porównania czy autor względem pierwszej części się rozwinął czy niestety nie, ale mając do dyspozycji tylko drugi tom wrażenia mam na prawdę pozytywne i zachęcam do zapoznania się z piórem Tony’ego. Ja chętnie nadrobię braki pierwszego tomu i z niecierpliwością czekam na trzeci.
* – Cytat z „Rzeźnik” Tony Parsons, str 243
Karolina Marek, Ocena: 7/10