W pierwszym tygodniu sierpnia stolicę Dolnego Śląska obejmie we władanie niezwykle popularny w kraju nad Wisłą brytyjski autor horrorów. Masterton weźmie m.in. udział w pokazie filmu „Manitou” w Kinie Nowe Horyzonty, a także odsłoni swojego własnego wrocławskiego krasnala!
Brytyjski pisarz tradycyjnie już spotka się ze swoimi wielbicielami w wybranych bibliotekach Aglomeracji Wrocławskiej. Tym razem na jego trasie znajdą się następujące przystanki:
– Wiązów (wtorek 3 sierpnia, godz. 17.00),
– Prusice (czwartek 5 sierpnia, godz. 17.00),
– Malczyce (piątek 6 sierpnia, godz. 17.00).
Podczas pobytu we Wrocławiu Masterton będzie również pilnie pracował nad pewnym tajemniczym projektem filmowym, realizowanym wspólnie z wrocławskim pisarzem, dziennikarzem oraz wykładowcą akademickim, Łukaszem Śmiglem. Szczegóły muszą póki co pozostać zakryte, ale możemy się spodziewać kolejnych przerażających historii z miasta nad Odrą, bo warto wspomnieć, że Masterton jest już autorem dwóch opowiadań, których akcja rozgrywa się tutaj – „The Red Butcher of Wrocław” oraz „A Portrait of Kasia”.
I wreszcie wisienka na torcie. W sobotę 7 sierpnia we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty o godzinie 18.30 rozpocznie się pokaz filmu „Manitou”, zrealizowanego na podstawie najsłynniejszej powieści pisarza, z udziałem m.in. Tony’ego Curtisa. Po pokazie Masterton odpowie na pytania widzów. Bilety na to wydarzenie można już zakupić na stronie www.kinonh.pl, a każdy z widzów obdarowany zostanie pamiątkowym, wyjątkowym prezentem.
Pokaz poprzedzony zostanie uroczystością, która na dobre (i dosłownie) zacementuje związek pisarza z Wrocławiem. O godzinie 18.00 przed Art Hotelem (ul. Kiełbaśnicza 20) Masterton odsłoni własnego i całkiem przerażającego krasnala, który z jednej strony świetnie wpisze się w zdominowany przez te stworki wrocławski krajobraz, z drugiej zaś zdecydowanie będzie się z ich rzeszy wyróżniał.
Do Wrocławia przyjedzie także Joanna Opiat-Bojarska, by wesprzeć Mastertona w piątej już edycji jego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów. Poznańska pisarka pełni w konkursie rolę jurorki i dokonuje selekcji opowiadań, które są następnie tłumaczone na angielski, by Masterton mógł wybrać zwycięzców. W dotychczasowych czterech edycjach pensjonariusze polskich zakładów penitencjarnych nadesłali ponad 400 opowiadań. Opiat-Bojarska gościnnie pojawi się także na spotkaniu w Wiązowie.
Warto śledzić fanpage Rozczytanej Aglomeracji na Facebooku (facebook.com/rozczytana), gdzie ci, którzy nie zdołają dotrzeć do Wrocławia na pokaz filmu, będą mieli okazję wygrać upamiętniające go upominki.
Organizatorem wizyty Grahama Mastertona jest Aglomeracja Wrocławska, prowadząca program Rozczytana Aglomeracja.