Site icon KOSTNICA – POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

SZCZUROŁAP Jaya Ashera już 26 czerwca

R1

Książka i serial Netflixa 13 powodów cały czas biją rekordy popularności. Serial powstał oczywiście na podstawie książki, autorstwa Jaya Ashera. Ashera możecie również kojarzyć z młodzieżowej powieści TY, JA i FEJS, tym razem odpowiada za scenariusz do komiksu Szczurołap, razem z Jessicą Freeburg, rysunki stworzył Jeff Stokley.

Szczurołap, w angielskiej wersji Piper czyli dudziarz, to historia, legenda wywodząca się z dolnej Saksonii, konkretnie z miasta Hameln i wydarzyła się w 1284 roku. Popularność, opowieść o pogromcy szczurów zawdzięcza między innymi braciom Grim. Wydarzenia przedstawione w komiksie Jaya Ashera, jak każda legenda mają w sobie ziarno prawdy. Do dziś istnieje dokument mówiący o zniknięciu dzieci w Hameln. W dokumentach nie można jednak odczytać powodów zniknięcia, historycy wiążą je jednak np. z krucjata dziecięca. Wyprawy krzyżowe, w których brały udział dzieci (między innymi niemieckie) miały miejsce w 1212 roku.

Historia Szczurołapa przedstawiona w komiksie, niesie z sobą wszystkie morały i wartości oryginału, jednak opowieść jest wzbogacona kilkoma elementami. Scenariusz Ashera i Freeburg dość mocno przedstawia samą postać „wybawiciela” Hameln, i jego mroczną część.

Całość tej uniwersalnej i mrocznej opowieści dopełniają bardzo dobrze dobrane sceny i rysunki stworzone przez Jeffa Stokleya.

Polecam, jeśli nie znacie tej historii, nie zawiedzie was także wydanie, ogólnie mroczno, magiczna opowieść z morałem dla młodszych, ale tez dojrzalszych odbiorców.

KK+

R2

LEGENDY WCIĄŻ MAJĄ SIĘ DOSKONALE

Ludzie się zmieniają, świat idzie do przodu, a jednak legendy wciąż mają się doskonale i pociągają odbiorców. Widać to w kinie i telewizji, widać to w książkach i nawet w komiksach temat ten wciąż jest obecny, że wspomnę choćby tylko cenioną serię „Baśnie”. „Szczurołap”, w odróżnieniu od niej nie próbuje reinterpretować klasycznych opowieści w sposób tak dalece odbiegający od oryginału, ale dodaje „Fleciście z Hameln” braci Grimm lekkości i mangowej nuty, atrakcyjnych dla współczesnej młodzieży.

O fabule właściwie mógłbym nic nie pisać, bo baśń twórców „Czerwonego kaptura”, „Jasia i Małgosi” czy „Kopciuszka” jest chyba doskonale znana każdemu. Miasteczko Hameln pewnego razu nawiedza plaga szczurów. Są wszędzie, zjadają plony, roznoszą choroby… Ludzie giną albo od zarazy, albo z głodu, wszyscy szukają więc rozwiązania i kogoś, kto pozbyłby się gryzoni. Wtedy zjawia się on – Szczurołap, który oferuje swoje usługi, a przy okazji wpada w oko pięknej dziewczyny. Magda, bo o niej mowa, jest głucha, a z tego powodu prześladowana przez innych, ale ma talent do wymyślania historii. To dzięki niej poznajemy historię tego człowieka i cierpień, jaki przysporzył mieszkańcom Hameln i jej samej.

Historia legendy o Szczurołapie sięga XIV wieku i dotyczy wydarzeń, które rzekomo rozegrały się w roku 1284. Zanim więc bracia Grimm zrobili swoją interpretację pięćset lat później, legenda ta miała bardzo długą tradycję. Poza tym nie oni jedyni stworzyli własną wersję „Flecisty”, pisali o nim m.in. Goethe czy Robert Browning, autor poematu, który zainspirował Stephena Kinga do napisania „Mrocznej Wieży”. Twórcy niniejszej adaptacji stanęli więc przed trudnym zadaniem, bo dorównać swoim poprzednikom przecież najzwyczajniej w świecie nie mogli. I nawet nie próbowali, dołożyli jednak starań by spod ich rąk wyszła lekka, sympatyczna i nastrojowa opowieść graficzna dla nastolatków.

Co poza tym ma do zaoferowania? Fabuła napisana przez Jaya Ashera, autora „13 powodów”, oraz Jessicę Freeburg, specjalistkę od ghost stories, jest nieskomplikowana, mamy tu jednak przygody, fantastyczną nutę, a nawet szczyptę romansu. Bohaterowie, choć nieszczególnie złożeni, szybko kupują sympatię czytelników i łatwo można się z nimi utożsamiać, mimo bariery lat, jaka dzieli nasze epoki. Tempo wydarzeń jest szybkie, ale nie przesadne, na nudę nie ma tu miejsca, jest za to sporo łagodnej grozy, która dobrze pasuje do całości i podkreśla klimat panujący na stronach albumu.

Szata graficzna „Szczurołapa” jest taka, jak jego treść. Rysunki są cartoonowe, z mangowymi naleciałościami, typowe dla współczesnych komiksów młodzieżowych, ale zrobione w dobrym stylu. Ich autor, Jeff Stokely, za jeden ze swoich wcześniejszych komiksów „The Spire”, dostał w końcu nagrodę Eisnera, najważniejsze wyróżnienie w branży, a to o czymś świadczy. Do tego album został nieźle wydany, na dobrej jakości papierze kredowym i w przyzwoitej cenie. Dla młodzieży to niezła lektura na jedno popołudnie z komiksem, swoją rolę :Szczurołap” spełnia więc dobrze i w bardzo przyjemny sposób.

Michał Lipka

Przekład: Agnieszka Jacewicz
Oprawa: broszura szyta ze skrzydełkami
Tytuł oryginalny: Piper
ISBN: 978-83-8062-373-6
Wydanie: 1 (2018)
Data premiery tego wydania: 2018-06-26
Liczba stron: 144
Format: 152×229

Już 26 czerwca do księgarń trafi nowa książka Jaya Ashera, autora bestsellerowych 13 powodów. Tym razem połączył on siły z inną autorką Jessicą Freeburg i znanym rysownikiem Jeffem Stokely’em. Wspólnie stworzyli genialną wersję legendy o szczurołapie, niezwykłą powieść graficzną o samotności, miłości i zemście.

„Szczurołap z Hameln” to podanie ludowe spisane między innymi przez braci Grimm, przetłumaczone na 30 języków świata, opowiadające o wydarzeniach, jakie miały się wydarzyć 26 czerwca 1284 w mieście Hameln. Według legendy dolnosaksońskie miasto nawiedziła wówczas plaga szczurów. Wynajęty przez mieszkańców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił szczury, które następnie utopiły się w Wezerze. Gdy po wykonanej pracy odmówiono szczurołapowi obiecanej zapłaty za pozbycie się gryzoni, ten w podobny sposób wyprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hameln. Dokąd odeszły wszystkie dzieci? Co się z nimi stało? Te pytania stały się impulsem do stworzenia przez J. Ashera i zespół nowej książki.

Dawno, dawno temu… W małym miasteczku pośrodku gęstego mrocznego lasu żyje sobie głucha Magdalena… Okoliczni mieszkańcy unikają jej i traktują jak popychadło. Jedyną radość daje jej bujna wyobraźnia. Magdalena ma dar wymyślania opowieści… i marzy, że pewnego dnia przeżyje miłość jak z bajki. Kiedy spotyka tajemniczego przybysza, widzi w nim spełnienie swoich najskrytszych marzeń. Oczarowana zakochuje się w nim i wkracza w jego magiczny świat. Dopiero gdy lepiej go poznaje, odkrywa jego mroczną stronę. Być może chłopak, którego sobie wyśniła, jest jej najgorszym koszmarem…

Dzięki niezwykłym rysunkom Jeffa Stokleya nominowanego do nagrody im. Eisnera, oraz wysiłkom Jessiki Freeburg, specjalistki od ponurych historii i legend, Szczurołap jest dla Jaya Ashera ekscytującym startem w nowy gatunek – opowieścią, która znakomicie operuje tymi samymi motywami prawdy, winy i zadośćuczynienia, które z 13 powodów uczyniły światowy bestseller.

Exit mobile version