W CZASIE SUSZY…
…szosa sucha, jak to mówi klasyczny łamaniec językowy. Ale w czasie suszy wydarzyć się może również wiele innych rzeczy. Na przykład taki wybuch. Samobójstwo. Jakaś zbrodnia. Czyjaś mała tragedia i wielka tragedia wielu ludzi. Tak, jak w najnowszej powieści znanego dziennikarza, Tomasza Sekielskiego, która zarazem otwiera nową trylogię.
Wszystko zaczyna się, jak „Szklana pułapka 3”. Upalnego sierpniowego dnia w Warszawie ludzie robią to co zwykle. Szara codzienność stolicy, młodzi szukają pracy, matki opiekują się dziećmi, ktoś je, ktoś pije. Prawie sielanka. Aż tu nagle dochodzi do eksplozji. W powietrze wylatuje samochód, odłamki ranią i zabijają. Zamach terrorystyczny! Na pewno islamiści! I pewnie wojna nadchodzi! Nikt nie zwraca uwagi na niego, motocyklistę skrytego za kaskiem, który miał konkretny cel w wysadzeniu samochodu i ludzi znajdujących się w środku.
Pięć miesięcy wcześniej w małym miasteczku na Kujawach doszło do innej tragedii. Mniejszej, bardziej osobistej, ale nie mniej intrygującej. Samobójstwo popełnił proboszcz tutejszej parafii, sprawa trafiła w ręce prokurator Agnieszki Ossowskiej. Ale co to ma wspólnego z wydarzeniami, które rozegrają się w sierpniu? I z pogrążoną w chaosie wojny Ukrainą, gdzie handluje się żywym towarem? Pytania narastają, a czas ucieka…
Z prozą Sekielskiego nie miałem okazji dotychczas się zapoznać, dlatego „Zapach suszy” był dla mnie przyjemnym zaskoczeniem. Bo dobrze napisany, bo ciekawie przemyślany i przyjemnie poprowadzony. Ale przede wszystkim śmiało mogący wyzbyć się ewentualnych kompleksów wobec bardziej popularnych książek sensacyjnych. Wprawdzie nie wszystko wyszło w nim idealnie (na początku drażniły nieco #tagi pojawiające się w tekście – komentarz społeczny? być może, nie mniej raczej tanio ujęty), ale na tyle dobrze, że czyta się to bez bólu i z całkiem sporą przyjemnością.
Co jest jeszcze na plus? Na pewno osadzenie akcji w realnych wydarzeniach, których jesteśmy świadkami codziennie w telewizji za sprawą doniesień zza wschodniej granicy. Najlepiej jednak wypadły nie wątki terrorystyczne (choć czułem w nich dalekie echa wspomnianej już „Szklanej pułapki 3” czy „24 godzin” – w tym drugim mieliśmy w końcu scenę z motocyklistą wysadzającym pociąg dla celów zupełnie innych, niż początkowo się wydawało) czy śledztwo w sprawie samobójstwa, a autentycznie przejmujące momenty traktujące o handlu ludźmi. Do tego całość została lekko i sprawnie napisana i przyjemnie wydana – tłoczona okładka jest naprawdę miła w dotyku.
Podsumowując: jeśli lubicie sensacyjne powieści z dreszczykiem, nie zawiedziecie się. A ja z chęcią sięgnę po drugi tom tej serii, bo zapowiada się ciekawie.
Michał Lipka
OPIS WYDAWCY
„Zapach suszy” pierwsza częścią trylogii pt. „Susza”.
W Warszawie dochodzi do krwawego zamachu terrorystycznego, jest wiele ofiar. Kilka miesięcy wcześniej w małym, sennym miasteczku na Kujawach samobójstwo popełnia proboszcz. Śledztwo prowadzi zdegradowana prokurator Agnieszka Ossowska, kobieta będąca na życiowym zakręcie. Co łączy te dwie sprawy? Odpowiedź nie jest ani prosta, ani oczywista. Szukając jej, czytelnik trafia do mrocznego świata handlarzy „żywym towarem”, mafijnych układów i interesów, w których przeplatają się nazwiska ludzi polityki, biznesu oraz kościoła. W tym świecie nic nie jest czarno-białe. Można odnieść wrażenie, że „Zapach suszy” to historia, która może się wydarzyć naprawdę… a może się już wydarzyła?
AUTOR
Tomasz Sekielski – pomysłodawca i założyciel wydawnictwa „Od deski do deski” – dziennikarz śledczy, reporter, korespondent, pisarz i reżyser. Obecnie również wydawca. Jest twórcą wielu programów telewizyjnych (m.in. Prześwietlenie, Teraz My!, Czarno na białym, Po prostu), a także filmów dokumentalnych (m.in. Władcy marionetek). Jest autorem bestsellerowej trylogii „Sejf”. Wyróżniony prestiżowymi nagrodami: m.in. Dziennikarz Roku, Grand Press, Wiktory, Telekamery, Niptel. Przez dwa lata, w programie „Po prostu” na antenie TVP1 ukazywał się jego 45-minutowy reportaż nt. najważniejszych lub najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń na świecie np. nt. morderstwa Litwinienki, kartele narkotykowe w Meksyku, problemy żołnierzy walczących na froncie na Ukrainie, obozy dla uchodźców (Calle), terroryzm itd.