Harlan Coben „Chłopiec z lasu” - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Harlan Coben „Chłopiec z lasu”

CHŁOPIEC Z PRZESZŁOŚCIĄ

Każdy, kto czytał kilka książek Harlana Cobena wie, że przeczytać jedną, to jak przeczytać wszystkie. Ten sam styl te same motywy, podobne zagrania, zawsze podobni bohaterowie. Co nie zmienia faktu, że jego prozę czyta się naprawdę dobrze, a wśród pisarzy stricte rozrywkowych thrillerów pisarz ten nie ma sobie równych.

Rok 1986. W Stanowym Parku Krajobrazowym w New Jersey znalezione zostaje brudne dziecko w zniszczonych łachmanach. Chłopiec wydaje się być kompletnie dziki i nie mówi, chociaż rozumie język. Co dziwniejsze jednak, nikt nie ma pojęcia kim może być, bo żadne zaginięcie nie zostało zgłoszone, ani jak mógł przeżyć w tych warunkach…

Jest rok 2020. Chłopiec dorósł i jako Wilde stara się żyć normlanie, chociaż nadal jego przeszłość pozostaje tajemnicą. Wszystko zmienia się w dniu, kiedy znika pewna nastolatka. Jej zaginięcie nikogo nie obchodzi, a przynajmniej prawie nikogo. Wilde angażuje się w sprawę, ale żeby rozgryźć to, co się dzieje, zmuszony będzie wrócić do miejsc i wydarzeń ze swojej przeszłości. Problem w tym, że może się to okazać o wiele bardziej niebezpieczne, niż ktokolwiek by sądził…

Tajemnice przeszłości, które nękają bohaterów i wracają po latach, by wyjść na światło dzienne, a zarazem sprowadzić zagrożenie i wymusić konfrontację to thrillerowy motyw stary, jak świat. Ale Harlan Coben chyba szczególnie go ukochał, bo  powtarza go z upartością maniaka. Tak samo, jak wciąż serwuje nam powieści o zaginięciach kolejnych osób, co najczęściej wiąże się z tym, że na jaw wychodzą od lat skrywane tajemnice. Co więc sprawia, że po kolejne książki pisarza sięgają miliony czytelników na całym świecie?

Przede wszystkim ich dynamika. Kiedy sięga się po powieści Cobena, można mieć pewność, że czeka nas dobra, szybko poprowadzona, lekka rozrywka. Autor operuje prostym stylem, nie rozpisuje się, nie serwuje nam rozległych opisów i porównań, nie smakuje słów. Wszystko to ogranicza do niezbędnego minimum, za to nadaje swojej prozie iście filmowego charakteru, oferując dużą ilość dialogów. To mógłby być minus, bo ascetyczne pisarstwo wychodzi jedynie mistrzom pióra, którzy potrafią wyrzucać niepotrzebne słowa, a w literaturze rozrywkowej nie sprawdza się niemal wcale, ale Coben ma tyle wdzięki i swobody, że jego powieści czyta się bardzo przyjemnie, nawet jeśli nie ma w nich wyższych wartości.

I „Chłopiec z lasu” to właśnie taka książka. Intrygująca zagadką, choć nie zaskakująca szczególnie, sprawnie poprowadzona i tak samo napisana. Ot lektura z dreszczykiem na dwa, trzy ponure jesienne popołudnia, która na pewno nie zawiedzie miłośników podobnych klimatów.

Michał Lipka

Mężczyzna o tajemniczej przeszłości musi znaleźć zaginioną nastolatkę. Najnowsza powieść mistrza zwrotów akcji, Harlana Cobena!

TYTUŁ ORYGINAŁU: THE BOY FROM THE WOODS
TŁUMACZENIE: ANDRZEJ SZULC
KATEGORIA: KRYMINAŁ / SENSACJA / THRILLER
LICZBA STRON: 416
FORMAT: 125 X 195 MM
ISBN: 978-83-8215-195-4
OPRAWA: MIĘKKA ZE SKRZYDEŁKAMI
DATA WYDANIA: 12 LISTOPADA 2020

New Jersey, 1986 rok. W Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain znaleziono dziecko. Brudne, odziane w łachmany i… kompletnie dzikie. Chłopiec rozumie po angielsku, lecz nic nie mówi. Nikt nie zgłaszał zaginięcia. Nikt nie wie, kim chłopiec jest i jak długo przebywał w lesie. Nikt nie wie, jak udało mu się przetrwać.

Trzydzieści lat później Wilde stara się żyć normalnie, choć jego przeszłość wciąż pozostaje tajemnicą – także dla niego samego. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość o zaginięciu nastolatki. Nikt się nim nie przejmuje – nawet jej własny ojciec – ale pewna ważna osoba z przeszłości Wilde prosi go o pomoc w znalezieniu dziewczyny. Jedyną wskazówką jest to, że była ostatnio nękana.

Ponieważ sam nigdy nigdzie nie należał, Wilde nie może zignorować sprawy outsiderki, która nikogo nie obchodzi. Ale żeby wyjaśnić tajemnicę jej zniknięcia, będzie musiał wrócić do swojej przeszłości i do miejsca, w którym władza pozwala na utrzymywanie sekretów, które mogą zagrozić milionom ludzi.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *