PO DRUGIEJ STRONIE RÓŻDŻKI – Tom Felton - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

PO DRUGIEJ STRONIE RÓŻDŻKI – Tom Felton

DRUGA TWARZ MALFOYA

Czekałem na tę premierę, oj czekałem. Biografie to nie tak do końca moja bajka, książki celebrytów tym bardziej, ale „Harry’ego Pottera” się oglądało – czytało też, acz to rzecz na zupełnie inne rozważania – i dotąd się wraca. A filmowego Malfoya nie cierpiało się całym sercem, nie znosiło. Ale nie Toma Feltona, nie odkąd obejrzałem materiały zza kulis, czego dopełnił swego czasu dokument z okazji dwudziestolecia Pottera w kinie. Toma Feltona po prostu nie dało się nie lubić no i nie da się nie lubić też jego książki, która prosto i w sympatycznym, wyluzowanym stylu, przedstawia nam losy aktora.

Tom Felton. Aktor, który chyba już na zawsze będzie nam się kojarzył z rolą Malfoya. Na ekranie pokazywał nam się jako ten zły, ale jaki jest naprawdę? Chwalony przez Richarda Harrisa, legendę kina, jako dobry aktor, wspominany przez Emmę Watson, jako wspaniały przyjaciel, jest człowiekiem zupełnie innym, niż na ekranie. Ale swoje na sumieniu też posiada…

Największy plus? Że Felton nie buduje tu sobie pomnika. Wiadomo, jak to jest, kiedy piszemy o sobie – z gwiazdami różnie to bywa, czasem robią to osobiście, czasem autobiografie pisze za nich ghost writer – raczej chcemy postawić siebie w dobrym świetle. Albo przynajmniej skupić się na tym, co w złym świetle nas samych stawiać nie będzie. Zrozumiała rzecz. Z drugiej strony każdy wie, że to, co najlepiej się sprzedaje, to kontrowersje. Wszystkie te brudy wywlekane na światło dzienne, trupy w szafie. I takie swoje wstydliwe sekrety Felton sam wyciąga na powierzchnię. I nie czuć w tym chęci wywołania sensacji, a raczej szczerość w pokazaniu siebie. I to mi się podoba, a że dostajemy to już na samym początku, no ujmuje nas ta książka. Ta osobista, ale jednocześnie nonszalancka relacja.

A z niej wyłania się portret sympatycznego gościa, który świętym nie jest. Najpierw dzieciaka, potem chłopaka, w końcu faceta, który swoje błędy w życiu popełnił, który wielu rzeczy się wstydzi, ale jednocześnie coś osiągnął, coś zrobił, został zapamiętany i przede wszystkim starał się… No z różnymi rzeczami się starał. My kojarzymy go przede wszystkim, jeśli nie jedynie, jako Draco Malfoya z przygód „Harry’ego Pottera”. Jednego z tych złych, których lubić się nie dało, ale i nie dało też nie cierpieć. A że ta rola to znaczna część jego życia, nic dziwnego, że książka już w tytule do niej nawiązuje, a sam tekst to już cała masa okazji do poznania kulisów produkcji. Więc fani „Pottera” będą zadowoleni. Ale równie ciekawe okazuje się tu być wszystko o Feltonie, jako takim. Cały ten kontrast między rolą, a nim samym. I jaki obraz się z tego wyłania.

A ten obraz uzupełniają zdjęcia. Sporo ich. Nie jest to gigantyczna ilość, ale kolorowe wkładki pozwalają nam lepiej poznać jego, rodzinę i tym podobne sprawy. Poza tym i tu zaglądamy nieco za kulisy, choć i bez tego typu dodatków rzecz radziłaby sobie znakomicie. Bo ten prosto, ale jednak z serca pisany tekst Feltona, pełen ciekawostek i anegdot, po prostu daje radę. Więc ja jestem jak najbardziej na tak. Tym bardziej, gdy dorzucimy do tego naprawdę świetne wydanie w twardej oprawie, które samo w sobie ładnie wygląda. Więc potteromaniacy i fani kina, sięgnijcie, fajna zabawa, trochę emocji, trochę ożywiania magii, ale i nuta takiej życiowości, zapewniona.

MICHAŁ LIPKA

Poznajcie pełne magii i chaosu życie czarodzieja!

LEKTURA OBOWIĄZKOWA DLA FANÓW
HARRY’EGO POTTERA.

MAGICZNE WSPOMNIENIA Z FILMOWEGO ŚWIATA.

TOM FELTON, LEPIEJ ZNANY JAKO DRACO MALFOY, WKRACZA NA SCENĘ.

1 na liście bestsellerów „New York Timesa”

Najlepsza książka wspomnieniowa 2022 roku
amerykańskiej sieci księgarń Barnes & Noble.

Książka ze wstępem Emmy Watson
– niezapomnianej Hermiony Granger.

Doskonała rozrywka – szczere, pełne humoru wspomnienia,
które spodobają się wszystkim kinomaniakom,
a fanom „Harry’ego Pottera” w szczególności.

„Library Journal”

Ulubiony czarny charakter.

Przeciwnik Harry’ego Pottera.

Wychowanek Slytherinu.

Filmowy Draco Malfoy, czyli Tom Felton, zabiera nas w czarodziejską podróż prosto na plan uwielbianego, bijącego rekordy popularności cyklu filmowego o Harrym Potterze.

Dzieciństwo Toma Feltona nie mogło należeć do zwyczajnych, w końcu nie każdy może pochwalić się tym, że w jego życie wkroczyła filmowa magia. Tom wcześnie zdobył sławę dzięki występowi w Pożyczalskich, adaptacji klasycznej już powieści dla dzieci autorstwa brytyjskiej pisarki Mary Norton. Ale nawet ten niemały sukces w kinie familijnym nie mógł przygotować go na to, co nadeszło wraz z przyjęciem roli Draco Malfoya, blondwłosego chłopca z filmów o Harrym Potterze, adwersarza głównego bohatera kinowej serii opartej na bestsellerowych powieściach J.K. Rowling. Na dziesięć kolejnych lat grana przez niego postać stała się nieodłącznym elementem jednego z największych fenomenów w historii popkultury.

W Po drugiej stronie różdżki Tom Felton dzieli się doświadczeniami z dorastania w dwóch równoległych światach – czarodziejów i mugoli. Odsłania sekrety życia na dużym ekranie i poza nim – od magicznych chwil na planie filmowym w roli Draco Malfoya po wyzwania związane z dorastaniem w świetle jupiterów.

Tom, z wielką szczerością i charakterystycznym dla siebie humorem, opisuje swoje początki w show-biznesie, opowiada anegdoty i ciekawostki zza kulis kręcenia megapopularnej filmowej serii. Mówi o swoim pierwszym w życiu występie aktorskim, kiedy to pomylono go z innym blondynem, Macaulayem Culkinem, i o przesłuchaniu do roli w Harrym Potterze, kiedy to upierał się, że doskonale zna książki J.K. Rowling, choć nigdy ich nie czytał (bardzo w stylu Draco Malfoya!). Wspomina współpracę z takimi sławami kina, jak Alan Rickman, Michael Gambon, Maggie Smith i Ralph Fiennes (tak, o niezręcznej scenie uścisku Voldemorta również!). Z książki dowiecie się m.in. kto z kim na planie Harry’ego Pottera palił ręcznie skręcane papierosy i jak wyglądała codzienność młodych aktorów. Znajdziecie tu rozdział poświęcony Danielowi Radcliffe’owi, czyli samemu Harry’emu Potterowi. A także wstęp napisany przez Emmę Watson. Tom poznał ją jako nieznośną dziewięciolatkę, której nie szczędził złośliwości, z czasem filmowa Hermiona stała się jego najdroższą przyjaciółką.

Felton nie ucieka od tematów trudnych – przeczytacie nie tylko o wzlotach, ale też o upadkach oraz nie zawsze udanych próbach odnalezienia się w dorosłym życiu po tak niezwykłym i wywracającym świat do góry nogami doświadczeniu, jak występ w ekranizacji najsłynniejszego cyklu powieściowego dla młodzieży.

Harry Potter wciąż jest przyciągającą fanów i niezwykle dochodową marką franczyzową (do dziś na całym świecie sprzedano ponad 500 milionów egzemplarzy książki!). Fandom Harry’ego Pottera nie ma sobie równych w historii. Ta książka to okazja, by podarować Potteromaniakom coś zupełnie nowego. To pierwsza autobiografia napisana przez jedną z największych dziecięcych gwiazd filmowej serii o czarodzieju z błyskawicą na czole, skupiona przede wszystkim na tym czasie, który jej autor, wcielający się w postać Draco Malfoya, spędził na planie filmowym.

Tom Felton jest niezwykle popularny wśród fanów Harry’ego Pottera – nie tylko wcielał się w jedną z kluczowych ról w filmie, ale też do dziś jest aktywnym i zapalonym fanem serii. Za rolę Draco Malfoya obsypano go nagrodami. Zdobył między innymi Giffoni Experience Award oraz Teen Choice Award, a także kilka nagród MTV dla ulubionego czarnego charakteru. Aktor stworzył uwielbianą przez fanów platformę internetową, na której zamieszcza treści o Harrym Potterze – ciekawostki, zakulisowe plotki i zdjęcia z planu. Jego TikTokowe wyzwanie – DracoTok – było wiralową sensacją i osiągnęło ponad 25 miliardów wyświetleń.

Czy wierzycie w magię, czy nie – wkroczcie w świat Toma Feltona i prowadzeni głosem odtwórcy roli Draco Malfoya udajcie się w fascynującą podróż po jego nieprawdopodobnych doświadczeniach!

Stało nas w rzędzie trzydzieścioro. Jeden z dorosłych – potem dowiem się, że był to reżyser Chris Columbus – szedł wzdłuż niego i zagadywał każde z nas po kolei, ekranizacji którego fragmentu z książki najbardziej nie możemy się doczekać. Pamiętam, że byłem zniechęcony tym pytaniem. Sterczałem tam, słuchając wykrzykiwanych z niewzruszoną pewnością odpowiedzi – „Chcę zobaczyć Hagrida! Kła! Mecz quidditcha!” – i zastanawiałem się, kiedy będę mógł pójść do domu. Dopiero kiedy mężczyzna doszedł do dzieciaka stojącego obok mnie, zdałem sobie sprawę, że nie tylko nie przemyślałem tego, co zaraz powiem, ale nie mam zielonego pojęcia, o czym w ogóle mowa. Kim był Hagrid? Co to jest quidditch? Mój sąsiad stwierdził, że najbardziej chciałby zobaczyć Gringotta.
Nie było już czasu, żeby się czegokolwiek dowiedzieć. Chris Columbus spojrzał na mnie.
„Którego fragmentu książki najbardziej nie możesz się doczekać na ekranie, Tom?
”Przeciągałem odpowiedź, a w sali przesłuchań panowała niezręczna cisza. W końcu przywołałem na twarz swój najbardziej rozbrajający uśmiech i wskazałem na chłopaka obok.
„Tego samego co on, proszę pana! – rzuciłem. – Nie mogę się doczekać, aż zobaczę tego Gringotta!
”Zapadło grobowe milczenie.
„Naprawdę najbardziej chcesz zobaczyć w tym filmie Gringotta… ten bank?” – spytał Columbus.
„O tak! – ściemniałem dalej. – Bank! Jaram się!

”Tom Felton PO DRUGIEJ STRONIE RÓŻDŻKI – fragment
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *