Zapowiedzi wydawnictwa Albatros – jesień 2018 r.
DZIWNA POGODA (STRANGE WEATHER) Joe Hill
Przekład: Marta Guzowska Premiera: 5 września 2018
Joe Hill, autor Strażaka i NOS4A2, jeszcze raz udowadnia, ze jego wyobraźnia nie zna granic… nie raz – cztery razy!
Zbiór czterech mrożących krew w żyłach mini powieści:
ZDJĘCIE Młody nerd z Doliny Krzemowej musi znaleźć sposób na pokonanie przeciwnika uzbrojonego w aparat, który każdym zrobionym zdjęciem bezlitośnie wymazuje fragment pamięci fotografowanej osoby.
NAŁADOWANY W centrum handlowym na Florydzie niedoceniany ochroniarz powstrzymuje masowa zabójczynie, stając się miejscowym bohaterem. Ale w świetle reflektorów jego historia zaczyna się rozpadać.
WNIEBOWZIĘTY Pierwszy skok w przestworzach nie kończy się szczęśliwie dla młodego człowieka, który chciał zaimponować ukochanej. Nieopierzony spadochroniarz ląduje na chmurze o niezwykłych właściwościach.
DESZCZ Gdy mieszkańcy Bourder w stanie Kolorado wylegają z domów, by nacieszyć się końcem lata, nadciągają chmury, które bombardują ich nie kroplami wody, lecz zabójczo ostrymi kryształami.
Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. W Dziwnej pogodzie, frapującej kronice niekończącej się wojny między dobrem i złem, sprawnie obnaża mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia. Swoim mistrzowskim piórem przesuwa granice gatunku na nowe terytoria. Zabierając czytelników w nieznane, Joe Hill, literacki alchemik, skupia się w swoich czterech mini powieściach na najważniejszych elementach ludzkiej egzystencji: pamięci i niepamięci, wyobrażeniach i fantazjach, bestialstwie i bezradności, lęku i brawurze, deszczu i wietrze, śmierci i życiu, marzeniach… i koszmarach.
Nowele to samo mięso, nie ma w nich nic zbędnego. Zwięzłością przypominają opowiadania, ale wnikają w rzeczywistość równie głęboko jak dłuższe kawałki. Nie są niespiesznymi, leniwymi podróżami. To wyścigi do najbliższych świateł na skrzyżowaniu. Wciskasz pedał do oporu i mkniesz samochodem narracji poza krawędź urwiska. Żyj szybko i pozostaw po sobie ładne zwłoki: to gówniany plan dla człowieka, ale niezły na nowele. JOE HILL
Kolejna pozycja must read coraz bardziej imponującego pisarza… Dziwna pogoda pokazuje wszechstronność warsztatu Joe Hilla, opowiadającego głęboko niepokojące historie, gdzie niosące zniszczenie siły natury wydają się łagodnym deszczem, gdy przeciwstawi się je działaniom złoczyńców. barnesandnoble.com
Joe Hill Amerykański pisarz, laureat British Fantasy Award oraz dwukrotny zdobywca Bram Stocker Award. Powieści Pudełko w kształcie serca, Rogi oraz NOS4A2 ugruntowały jego status mistrza horroru i mrocznego fantasy młodego pokolenia.
Jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów. „The Time”
GŁÓD THE HUNGER Alma Katsu
Przekład: Danuta Górska Premiera: 19 września 2018
Zło jest namacalne. I wszechobecne.
TA HISTORIA WYDARZYŁA SIĘ NAPRAWDĘ
W 1846 roku grupa ponad osiemdziesięciu osadników, której przewodził George Donner wyruszyła z Independence w stanie Missouri do Kalifornii. Niepewny szlak na zachód wiódł przez pustynię i góry – pionierzy nie wiedzieli jeszcze, że nie zmierzają do ziemi obiecanej, lecz wprost ku zatraceniu. W listopadzie stanęło im na drodze pasmo Sierra Nevada.
Fatum, przekleństwo, zły urok… Tylko tak można wytłumaczyć serię nieszczęść, które spadły na Wyprawę Donnera. Duża grupa mężczyzn kobiet i dzieci z dobytkiem życia załadowanym na wozy porusza się zbyt wolno. Racje żywnościowe są z konieczności coraz mniejsze. Wychodzą na jaw skrywane tajemnice, wybuchają zagorzałe kłótnie, narastają konflikty, których nie da się już zażegnać. Zniknięcie małego chłopca i odnalezienie jego zmasakrowanych zwłok doprowadzają odizolowanych od cywilizacji podróżnych na skraj szaleństwa. Skrót przez góry Wasatch i Wielką Pustynię Słoną, który wydaje się szansą na jak najszybsze przedarcie się na zachód, okazuje się śmiertelną pułapką. Niezależnie od tego, czy przyczyną niepowodzeń jest klątwa, nierozważny wybór trasy, czy najzwyklejszy pech, karawana zmierza ku nieuchronnej tragedii. Nad zdrowym rozsądkiem zaczyna górować obłęd, strach i gniew, a ludzie są przekonani, że coś ich prześladuje. Coś złego i wszechobecnego…
Fascynująca powieść Almy Katsu nawiązuje do jednego z najbardziej przerażających wydarzeń w historii Ameryki. Autorka owija historię, która wydarzyła się naprawdę, w ciasny kokon horroru z elementami paranormalnymi. Atmosfera wiszącego nad bohaterami fatum staje się tak gęsta i lepka, jak śnieg, który uniemożliwia pionierom dalszą wędrówkę. Porównywany z legendarnym „Terrorem” Dana Simmonsa „Głód” będzie najmocniejszą lekturą tej jesieni!
Prawa do adaptacji filmowej wykupiła hollywoodzka wytwórnia 20thCentury Fox. Reżyserem i autorem scenariusza filmu będzie odpowiedzialny z sukces „Marsjanina” Luke Scott, a producentem jego ojciec, Ridley Scott.
Katsu zna dogłębnie naturę ludzką. Tym, co wychodzi jej najlepiej, jest pokazywanie czytelnikom, jak desperacko zachowują się zwyczajni ludzie w zupełnie niezwyczajnych sytuacjach. I robi to tak, że czytelnik nie może się potem otrząsnąć. „USA Today” Alma Katsu Amerykańska pisarka, autorka powieści historycznych, obyczajowych oraz fantasy. Jej pierwsza opublikowana książka, Wieczni, została uznana przez magazyn „Booklist” za jeden z najlepszych debiutów literackich 2011 roku, kolejna była nominowana do nagrody Goodreads Readers Choice. „USA Today”
TAŃCZĄCE MARTWE DZIEWCZYNKI (DEAD GIRLS DANCING) Graham Masterton
Przekład: Paweł Korombel Premiera: 19 września 2018
Tam, gdzie inni widzą nieszczęśliwy wypadek, ona widzi morderstwo.
W szkole tańca w centrum Cork wybucha pożar. Trzynaście utalentowanych dziewcząt ginie w płomieniach. Prowadząca śledztwo nadinspektor Katie Maguire dopatruje się w tym celowego działania i łączy pożar z innymi nawiedzającymi wcześniej miasto. Zwłaszcza z jednym, którego ofiary już nie żyły, kiedy pojawiły się pierwsze płomienie. Żeby znaleźć sprawcę, musi wejść w nowy dla niej świat irlandzkiego tańca ludowego – pełen nieposkromionych ambicji i zawiści – i stawić czoło najbardziej bezwzględnemu zabójcy, z jakim miała dotąd do czynienia.
SERIA Z KATIE MAGUIRE to wstrząsające thrillery tylko dla czytelników o wyjątkowo mocnych nerwach – tak realistyczne opisy są znakiem rozpoznawczym Grahama Mastertona.
CZAROWNICE NIE PŁONĄ (THE FOSTER CHILD) Jenny Blackhurst
Przekład: Izabela Matuszewska Premiera: 3 października
Doskonały thriller psychologiczny – pełen niedopowiedzeń i nieprzewidzianych zwrotów akcji.
Psycholog dziecięca Imogen Reid, zajmująca się przypadkiem jedenastoletniej Ellie Atkinson, ignoruje ostrzeżenia, że jej mała pacjentka jest niebezpieczna.
Ellie jako jedyna ocalała z pożaru, który zabił całą jej rodzinę. Doktor Reid jest przekonana, że to po prostu załamane i wściekłe dziecko, które stara się poradzić sobie ze stratą. Ale zarówno przybrani rodzice Ellie, jak i nauczyciele zaczynają się jej bać, bo kiedy dziewczynka traci panowanie nad sobą, dzieją się niewytłumaczalne i złe rzeczy…
Jenny Blackurst – młoda gwiazda brytyjskiego thrillera. Dorastała w Shropshire, gdzie do dziś mieszka z mężem i dziećmi. Jej pierwsza powieść, How I Lost You, sprzedała się w nakładzie przeszło 270 tysięcy egzemplarzy, natomiast jej druga książka, Zaanim pozwolę ci wejść, w nakładzie ponad 127 tysięcy. Blackhurst już jako dziecko spędzała godziny, czytając i rozmawiając o powieściach kryminalnych. Pisanie wydawało się więc naturalnym zajęciem, któremu powinna się w przyszłości poświęcić. Jenny Blackhurst posiada tytuł magistra psychologii. W czasie wolnym od pisania wspiera prace oddziału służb przeciwpożarowych w hrabstwie Shropshire.