BUICK 8 – Stephen King - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

BUICK 8 – Stephen King

MŁODSZA SIOSTRA ‘CHRISTINE’

„Buick 8” wpadł w mojej ręce przypadkiem, lata temu, na wyprzedaży za 12,50 i dość długo leżał na półce zanim po niego sięgnąłem. Kiedy jednak otworzyłem go w końcu i przeczytałem pierwszą stronę opowieści o tajemniczym samochodzie trzymanym przez policję w jednym z garaży, wiedziałem już, że czeka mnie świetna lektura. Lęk, że dostanę jedynie kopię genialnej Christine, prysł, a ja dałem się porwać lekturze. Teraz, wraz ze wznowieniem w ramach Kolekcji Mistrza Grozy, kolejni czytelnicy mogą przekonać się, co książka ma do zaoferowania.

Bohaterem powieści jest młody Ned Wilcox, syn zabitego policjanta, który od funkcjonariuszy dowiaduje się o Buicku, który znajduje się w jednym z tutejszych baraków. Samochód znalazł się tu w wyniku dziwnych okoliczności, jeszcze dziwniejsze rzeczy dzieją się wokół niego, a a jego pochodzenie skrywa niejedną tajemnicę. Czy Nedowi uda się ją odkryć?

Cóż mogę o tej powieści powiedzieć? Wymienić, że jest wspaniale napisana i pozbawiona dłużyzn? Że emocjonuje i nie daje się łatwo odłożyć na półkę, choć chce się już spać, że ledwie unosi się powieki? Wszystko to prawda, ale jest w tej książce też coś, co naprawdę rzadko w dziełach Kinga się zdarza – swoista prawdziwa groza.

Wiem, że mnóstwo czytelników było nią zawiedzionych. Że przyznawali jej słabe oceny i wytykali błędy. I rozumiem, że nie jest to książka dla wszystkich. Ale jeśli jesteście koneserami Kinga, jeśli „Mroczna Wieża” nie jest Wam obca, a losy Bobbiego Garfilda (z „Serc Atlantydów”) urzekły Was swego czasu, to nie tylko będziecie się świetnie bawić, ale i odkryjecie, że otwarte (i to bardzo) zakończenia, na które tak wielu narzekało, ma swoje pełne rozwiązanie i dopowiada kilka ciekawych zdań do świata wykreowanego w MW. Poza tym to po prostu rewelacyjna opowieść z gatunku miejskiej legendy, jedna z nielicznych Króla, która oferuje aż tak duże napięcie i niemalże grozę. W końcu nic nie działa na wyobraźnię tak, jak opowieść grozy snuta przez grupkę ludzi przy ognisku, a „Buick 8” to jeden z najdoskonalszych jej odpowiedników.

Michał Lipka

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.