CHUDSZY – Stephen King | KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

CHUDSZY – Stephen King RECENZJA

Chudszy
GDYBY BYŁ CHUDSZY…

„Chudszy” to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia powieść Stephena Kinga napisana pod pseudonimem Richard Bachaman. O powodach, dla których Król przybrał ten nom de plume można by mówić długo, ale najważniejszy z nich był taki, że wydawca nie chciał wypuszczać tak wielu dzieł jednego autora w krótkim czasie. Poza tym nazwiskiem tym sygnowane są najczęściej wczesne dzieła Kinga – lub też te, które po latach wyciągnął z szuflady, poprawił i wydał – odmienne stylistycznie i tematycznie od jego zwyczajowych prac. Jednakże „Chudszy”, najbardziej kingowe (przez niego został zdemaskowany) z owych dzieł, to zdecydowanie najsłabsza ze wszystkich tych powieści.

Billy ma udane życie. Dobrą pracę, rodzinę… Wszystko zmienia się w momencie, gdy w wyniku rzuconej na niego cygańskiej klątwy zaczyna chudnąć w zastraszającym tempie…

Zachwycony wcześniejszymi czterema powieściami Kinga jako Bachmana po „Chudszego” sięgnąłem z wielkimi nadziejami. Nie powiem, że bez obaw, bo siła wcześniejszych książek tkwiła w ich zwyczajności, a tym razem serwowano mi horror pełen dziwacznie brzmiącej fantastyki. Niestety sprawdziły się jedynie moje obawy…

Już sam styl nie ma w sobie nic Bachmanowego. Brak jest tej prostoty i brutalności. Powieść brzmi jak typowy King i jak typowy King w najsłabszych swych dokonaniach, wlecze się i często przynudza. Fabuła też nie jest wysokich lotów, pełna słabych pomysłów i nielogiczności. Podobnie jest też z zakończeniem, które nie ma nic z optymistycznego pesymizmu starego Bachmana. Niestety, ale taka jest właśnie smutna prawda o „Chudszym”. Może gdyby był chudszy, może gdyby Król nie rozpisywał się aż tak bardzo, a przy okazji skupił na budowaniu napięcia, uczucia zagrożenia wynikającego z chudnięcia…. Tak się jednak nie stało, a szkoda.

I cóż można więcej napisać? „Chudszy” to powieść dla zagorzałych wielbicieli Kinga i tylko dla nich. Nie sprawdza się za dobrze jako horror (już chyba jej ekranizacja była lepsza), strona obyczajowa też nie zachwyca, a nieliczne dobre sceny nie ratują całości. Zostaje bardzo przeciętne czytadło bez głębi i siły, ale pewnie swoich wielbicieli znajdzie.

Michał Lipka

Chudszy (ang. Thinner) – powieść Stephena Kinga z 1984 roku, którą napisał pod pseudonimem Richard Bachman.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *