"Halloween" – noc Michaela Myersa | | KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

“Halloween” – noc Michaela Myersa

7a4eb6f651b54088eff1586213b61783Jest 25 października 1978 r. na ekrany kin wchodzi niskobudżetowy film Johna Carpentera

“Halloween”. Jak się później okazało, jeden z najbardziej znanych horrorów w historii kina, obraz kultowy. Film, który w 2006 roku przez Amerykańską Bibliotekę Kongresu został wybrany na wejście w skład National Film Registry – listy zawierającej tytuły obrazów stanowiących dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych w zakresie filmu. Film, który znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu magazynu SFX na najlepszy horror. Film, który każdy szanujący się fan horrorów i thrillerów oraz czytelnik portalu Kostnica musi znać!

Haddonfield, w stanie Illinois, rok1963, halloween. Sześcioletni Michael Myers (Will Sandin) przy użyciu kuchennego noża morduje swoją starsza siostrę. Kiedy rodzice wracają do domu odkrywają zbrodnie. Michael zostaje zamknięty na wiele lat w szpitalu psychiatrycznym. Jego lekarzem prowadzącym jest dziecięcy psychiatra doktor Sam Loomis (Donald Pleasence). Po piętnastu latach Michael ucieka z zakładu, wraca do Haddonfield. Prześladuje nastoletnią Laurie Strode (Jamie Lee Curtis), która w rzeczywistości jest jego siostrą, oraz dwie jej licealne przyjaciółki – Annie Brackett (Nancy Kyes) i Lyndę van der Klok (P.J. Soles). Tymczasem za Michaelem podąża psychiatra, który postanowił pomóc policji w schwytaniu zabójcy.

Tak oto w skrócie przedstawia się fabuła “Halloween”. Jak już wspomniałam, film został nakręcony przy bardzo małych nakładach finansowych – 300 000 USD ( aktorzy musieli nosić własne ubrania ) a mimo to, odniósł niebywały sukces. Został doceniony przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles, zyskał przychylność widzów. Główną rolę w filmie zagrała debiutująca wówczas Jamie Lee Curtis. Muzykę, która znakomicie oddawała klimat oraz utrzymywała napięcie w filmie stworzył John Carpenter.

Przeglądając materiały dotyczące powstawania filmu “Halloween” można zauważyć, że jego twórcy nie szczególnie dbali, aby do prasy nie wyciekły informacje dotyczące jego produkcji. Otwarcie mówili o zastosowanych w filmie sztuczkach i rozwiązaniach.

I tak dowiadujemy się między innymi, że w “Halloween” rolę Michaela Myersa odtwarza osiem osób, że bohater morderca swoje imię zawdzięcza pewnemu europejskiemu dystrybutorowi, który rozprowadzał wcześniejszy film Carpentera ( “Atak na posterunek 13”), że akcja filmu rozgrywa się jesienią, ale film był kręcony wiosną i dlatego widziane na ekranie liście są wycięte z papieru, że w napisach końcowych jest podane, iż muzyka została zagrana przez Filharmonię z Bowling Greek, tymczasem nie ma tam żadnej Filharmonii, a muzykę tworzył John Carpenter i kilku muzykalnych znajomych.

Takich ciekawostek w sieci znajdziecie mnóstwo. Dla fanów filmu jest to nie lada gratka, z drugiej jednak strony, czy nie obdziera to obrazu z pewnej tajemniczości, gdzie w tym wszystkim magia kina?

Nikt się nie spodziewał, że film Carpentera odniesie taki sukces, kiedy jednak tak się stało powstał pomysł nakręcenia kontynuacji filmu. Może nie uwierzycie, ale do tej pory powstało aż 10 filmów z tej serii w tym dwa remake’i. We Wszystkich nich, oprócz trzeciej odsłony, bohaterem jest Michael Myers. Niestety tylko druga część uznawana jest za przyzwoite nawiązanie do filmu Carpentera pozostałe części są po prostu słabe. Warto jednak wiedzieć, że są. Oto ich tytuły:

Halloween 2 (Halloween II, 1981, reż. Rick Rosenthal). Film w dwóch kategoriach nominowany do nagrody Saturna. Carpenter odmówił reżyserowania obrazu, napisał do niego scenariusz, później jednak zgodził się nakręcić kilka scen.

W filmie główne role zagrali: Donald Pleasence, Charles Cyphersm, Jeffrey Kramer, Jamie Lee Curtis.

Halloween 3: Sezon czarownic (Halloween III: Season of the Witch, 1982, reż. Tommy Lee Wallace). W filmie nie ma wątku Michaela Myersa, ponieważ miał to być początek nowej serii filmów “Halloween”. Fanom filmu pomysł ten jednak nie przypadł do gustu i w kolejnych częściach wrócono do postaci Myersa. Ciekawostką jest to, że scenariusz filmu napisał Nigel Kneale, który, gdy zobaczył jak brutalny jest film pozwał do sądu autorów obrazu i zażądał usunięcia swojego nazwiska z czołówki. Obsada: Al Berry (Harry Grimbridge), Nancy Kyes (Linda Challis), Ralph Strait (Buddy Kupfer).

Halloween 4: Powrót Michaela Myersa (Halloween 4: The Return of Michael Myers, 1988, reż. Dwight H. Little). Film nominowany w kategorii Najlepszy horror oraz najlepszy scenariusz do nagrody Saturna. Autorem powstałego zaledwie w 11 dni ( swoisty rekord) scenariusza jest Alan B. McElroy. Zdjęcia do filmu trwały 41 dni.

W rolach głównych wystąpili: George P. Wilbur ( Michael Myers), Ellie Cornell (Rachel Carruthers), Jeff Olson (Richard Carruthers), Donald Pleasence (Dr Samuel ‘Sam’ Loomis).

Halloween 5: Zemsta Michaela Myersa (Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, 1989, reż. Dominique Othenin-Girard). Film, który był jednocześnie kręcony z jego czwartą częścią. Jeżeli będziecie go uważnie oglądać, to zobaczycie – usłyszycie, że w jednej ze scen Samantha krzyczy “Son of a Bitch”, tymczasem jej usta wcale się nie otwierają. Cuda. 😉 Obsada: Don Shanks (Michael Myers), Matthew Walker (Spitz), Jonathan Chapin (Mikey), Donald Pleasence (Dr Samuel ‘Sam’ Loomis).

Halloween 6: Przekleństwo Michaela Myersa (Halloween 6: The Curse of Michael Myers, 1995, reż. Joe Chappelle). Jest to pierwszy film z serii “Halloween”, który wyprodukowała firma Dimension. Oj trudzono się nad tym filmem, trudzono. Scenariusz poprawiano aż 11 razy, wiele scen, w których wystąpił Donald Pleasence została wycięta, gdyż reżyser filmu, uważał iż aktor jest zbyt nudny. Obsada: George P. Wilbur (Michael Myers), Donald Pleasence (Dr Sam Loomis), Paul Rudd (Tommy Doyle), Marianne Hagan (Kara Strode).

Halloween: 20 lat później (Halloween H20, 1998, reż. Steve Miner). Siódma część Halloween, stworzona po sugestii Jamie Lee Curtis, która zresztą zagrała w niej główną rolę. Film nominowany do nagrody Saturna (Najlepszy horror, Najlepsza aktorka – Jamie Lee Curtis) nominacja dla Josha Hartnetta do nagrody Złotego Popcornu (Przełomowa rola męska). Film jest dedykowany pamięci Donalda Pleasence`a. W kinie odniósł spory sukces. Obsada: Chris Durand (Michael Myers), Jamie Lee Curtis (Laurie Strode/Keri Tate), Adam Arkin (Will Brennan ) Michelle Williams (MollyCartwell).

Halloween: Resurrection (Halloween: Resurrection, 2002, reż. Rick Rosenthal). Jest to druga przygoda Ricka Rosenthala z filmem “Halloween” ( 21 lat wcześniej reżyser nakręcił “Halloween 2”). W filmie wystąpiła Jamie Lee Curtis, ponieważ chciała mieć pewność, że jej bohaterka nigdy już nie wróci na ekran, że jest, to jej ostatni udział w tej serii filmów. Ciekawostka: Ósma odsłona “Halloween” ma aż trzy różne zakończenia. Obsada: Brad Loree (Michael Myers) Bianca Kajlich (Sara Moyer), Busta Rhymes (Freddie Harris), Thomas Ian Nicholas (Bill Woodlake).

Halloween (Halloween, 2007, reż. Rob Zombie). Remake oryginalnego Halloween w reżyserii muzyka rockowego Roba Zombie. Reżyserię dziewiątej części “Halloween” zaproponowało Oliverowi Stone, jednak ze względu na brak wolnych terminów reżyser odmówił. Film był reklamowany głośnymi hasłami: “Zło ma przeznaczenie”; -“Gdy zapada ciemność ON przybywa”; -“Twarz za maską”. Obraz spotkał się ze skrajną oceną krytyków. Obsada: Tyler Mane (Dorosły Michael Myers), Malcolm McDowell (Dr Sam Loomis), Brad Dourif (Szeryf Leigh Brackett), Sheri Moon Zombie (Deborah Myers).

Halloween II (Halloween 2, 2009, reż. Rob Zombie). Kolejny remake Roba Zombie, kontynuacja hitu z 2007 roku. W wersji reżyserskiej filmu, Michael Myers zanim atakuje nożem doktora Loomisa zdejmuje swoją maskę i krzyczy “Umieraj!”. Jest, to pierwsza scena w całej serii, w której Myers wypowiada słowo, a także pierwsza scena, w której można wyraźnie zauważyć jego twarz. I jest to jak dotychczas ostatni film z udziałem Myersa. Obsada: Tyler Mane (Michael Myers), Scout Taylor-Compton (Laurie Strode), Brad Dourif (Szeryf Lee Brackett), Danielle Harris (Annie Brackett), Malcolm McDowell (Dr Sam Loomis).

Seria film “Halloween” należy do horrorów slasherów ( podgatunek horrorów, w których liczba bohaterów zmniejsza się w niewyjaśnionych okolicznościach). Obecnie coraz mniej tego typu produkcji, ale przecież to nie dlatego obraz Johna Carpentera zapisał się w historii kina. Jest to po prosu znakomity, godny polecenia horror. Jest to ciekawa propozycja na wieczór halloweenowy. Oglądajcie i strzeżcie się, bo nigdy nie wiadomo, kiedy Michael Myers zaatakuje.

ZAJĄC

Share

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *