Kick-Ass: Nowa – Mark Millar, John Romita Jr. - KOSTNICA - POZORNIE MARTWA STREFA || Kostnica.Com.PL

Kick-Ass: Nowa – Mark Millar, John Romita Jr.

KICK-ASSERKA

Wydawało się, że „Kick-Ass” jest serią skończoną. Ta jedna z najlepszych opowieści antyhero w dziejach gatunku została zamknięta w trzech tomach, gdzie fabuła ostatecznie znalazła swój finał i zdawało się, że nie ma już nic do dodania. No może poza tym niewielkim epilogiem, który otwierał drzwi do kolejnych przygód. Pojawienie się miniserii „Kick-Ass: Nowa” było więc sporym zaskoczeniem. Szczególnie, że twórca opowieści, Mark Millar, nigdy nie przepadał za dłuższymi seriami i nawet regularne cykle, takie jak „Ultimate X-Men” porzucał dość szybko. Ale dobrze się stało, że „Nowa” powstała. Nie jest to co prawda komiks na miarę poprzednich trzech tomów, ale wciąż to rewelacyjna opowieść dla inteligentnych, ambitnych a przy okazji dorosłych miłośników komiksów obeznanych z tematyką superhero.

Dave Lizewski, pierwszy Kick-Ass i jeden z pierwszych zamaskowanych bohaterów – a przy okazji pierwszy oficjalnie pojawiający się na ulicach – zrzucił kostium i został policjantem. Ale teraz ktoś w kostiumie naszego herosa znów pojawia się by walczyć ze złem. Czyżby Dave wrócił? Nic bardziej mylnego. Tym razem pod zielono-żółtą maską kryje się Patience Lee, była wojskowa, obecnie samotna matka i kelnerka, która postanawia rozprawić się z gangsterami. Pytanie jednak, czy nie skończy się to dla niej i jej bliskich tragicznie?

„Kick-Ass” zadebiutował jako seria w roku 2008 i szybko stała się hitem. W konsekwencji do roku 2014 powstały trzy miniserie i dodatek „Hit-Girl”, powiązany z nimi do tego stopnia, że był przedrukowany w drugim tomie zbiorczej edycji. W międzyczasie powstały dwa filmy kinowe, a także gra. Kiedy Millar postanowił na nową rozpocząć przygodę z serią w 2018 roku, także i inni artyści, w tym takie sławy, jak Frank Quitely, Eduardo Risso czy Kevin Smith, zdecydowali się rozwijać to uniwersum w serii „Hit-Girl”. Autor jednak zakończył pisanie przygód Nowej po pierwszym tomie, potem komiksy te przejął Steve Niles, jak się można domyślić bez takich sukcesów. Ale to temat na zupełnie inne rozważania.

Wracając do „Nowej” to po prostu kawał świetnego komiksu pokazującego dojrzałe podejście do superhero. Nie tak oryginalne, jak poprzednie tomy, ale nadal trafne, mocne i wciągające. Jest tu akcja, jest prawda, jest siła wyrazu, ciekawie nakreśleni bohaterowie i ich świat, równie ciekawe zabawy schematami gatunkowymi… Długo można by wymieniać, ale każdy kto czytał dzieła Millara, doskonale wie czego oczekiwać. I właśnie to dostanie.

Do tego dochodzi udana szata graficzna. John Romita Jr. to jeden z moich ulubionych rysowników. W ostatnim czasie co prawda zmienił nieco styl, bardziej szkicując swoje prace i resztę zostawiając koloryście i inkerowi, który zachowuje ich ołówkowy charakter, jednak chociaż wypada to nieco słabiej niż kiedyś, nadal jest miłe dla oko, buduje świetny klimat i doskonale pasuje do tej opowieści.

Nic więcej dodawać nie trzeba. „Kick-Ass: Nowa” to udany powrót do świetnej serii. Warto rozejrzeć się za nim wśród nowości.

Michał Lipka

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.